Разговор с Шендоан ХАЛИТ, кандидат за народен представител от ДПС за 27-ми Старозагорски избирателен район
Шендоан ХАЛИТ е роден на 2 юни 1987 г. Израснал е и живее в Павел баня. Завършил е стопанско управление във ВУАРР Пловдив. Областен председател на Младежко ДПС-Стара Загора и член на националното ръководство на Младежко ДПС. Втори мандат общински съветник в Павел баня. Семеен.
– Г-н Халит, какъв е анализът на ДПС за състоянието на дребния и на средния бизнес у нас?
– Дребният и средният бизнес през последните около 4 години в България буквално е затрит. Състоянието му е тема, която следва да бъде взета под голямо внимание не само от ДПС, а от всички политически партии.
Това е гръбнакът на икономиката ни и ние като либерална партия винаги сме държали на него
Аз съм от тези младежи, които имаха фирма – ЕТ. Малък семеен бизнес – кафе-аперитив с интернет зала, с цел да осигуря прехраната на семейството си, както и да помагаме на сестра ми, тогава абитуриентка, да се изучи. През 2009 г. се наложи да я закрия, защото нямаше как да оцелея в настъпващата криза.
– Как, според Вас, може да се подобри бизнес средата?
– В ДПС след националната конференция създадохме ресор “Младежко предприемачество”. Смятаме, че младежите имат желание, усет, че могат да се занимават с бизнес. Но
за младия човек, току-що завършил образование, е изключително трудно да направи свой бизнес
Проблемите са свързани с нормативната уредба, законите ни. Според нас, следващото правителство трябва да изготви стратегия за младежката заетост, тя да бъде подпомогната както от ЕС, така и от държавния бюджет, за да може младежите на България да живеят и работят тук, да се пресече тенденцията образованите млади хора да напускат страната.
Според нас е наложително да се улесни кредитирането за младите предприемачи, за малкия и средния бизнес, да се улесни и подготовката на нормативните документи за започване на бизнес. Да дадем по-добра възможност на младите хора да кандидатстват, да получават кредити.
Електронното правителство е голямо улеснение
– от компютъра на фирмата да се кандидатства по проекти, да се подават документи без излишно ходене по държавни учреждения и чакане с дни за определени документи. Улесняване и опростяване на процедурите по кандидатстване и засилване контрола по изпълнителната част на проектите. Така реално ще се получи тази конкуренция на идеи, произтичаща предимно от младите и ще се повиши добавената стойност на продуктите, жизнено необходима за малките предприятия.
– Спецификата на Старозагорския регион, какво може успешно да се развива тук, според Вас?
– За нас е важно всеки регион да бъде подробно анализиран и даденостите му – природни или придобити, да бъдат използвани като потенциал за развитие на икономиката на страната. Сега
има разпределение по региони, но смятаме, че в голяма степен е нефункционално. Нужна е реформа в кохезионното разпределение
на регионите. Трябва реална оценка за конкретните региони. Всеки, според даденостите си, да бъде максимално използван за принос на инвестиции и за развитие както на самия регион, така и на хората. Природните дадености да бъдат запазена марка на България в Европа и света. Както киселото мляко, така да бъдат и зеленчуците ни, плодовете ни,
традиционно отглежданите култури като тютюн и етерично-маслени
В Старозагорския регион могат успешно да се развиват земеделие – еко и биоземеделие, туризъм, животновъдство. Да се запази и развие и индустрията в региона.
Разполагаме с природни и исторически дадености, имаме лечебни води, подходящи за балнеотуризъм – в община Павел баня, в Мъглиж, в Стара Загора. Смятаме, че трябва да се отдели внимание на преките инвестиции в туризма в региона, и че това също може да бъде запазена марка както на България така и на Старозагорски регион.
– Най-продуктивните идеи на Движението за бизнеса, според Вас?
– ДПС инвестира много в младите хора.
За нас е важно информираността да стигне до последния младеж, в последното село. Първият ни основен ангажимент е да информираме всички младежи.
Младежите на ДПС са младежите на България
и ние призоваваме всички младежки организации съвместно да организираме кръгли маси. И заедно с граждански организации, не само политически, да направим цялостна стратегия за Старозагорския регион за младежите и младежката заетост. Тя да бъде пример за България за следващите 15-20 години.
– Сега младите в ДПС в кои сфери намират реализация?
– По наши наблюдения – в земеделието. Особено популярна е мярката “Млад фермер” и нейният механизъм трябва да бъде заложен не само в земеделието, а и в туризма, във всички сфери на предприемачеството, където младежите могат да направят старт в бизнеса.
ДПС е за улесняване на процедурите за кандидатстване както по програмите на ЕС, така и за започване на нов бизнес. Важно е
банковото кредитиране да бъде променено
Поне спрямо младежите, за да може те да са улеснени максимално при започване на бизнес. Един току-що завършил студент няма как да разполага с първоначален капитал.
Не всички могат да правят бизнес, но наша задача е да задържим младите и да им създадем работни места. А тези, които успеят и създадат бизнес, да могат да се развиват и да наемат млади хора.
– Добри примери, които да посочите?
– В Павел баня, където съм общински съветник, по наше предложение всеки новоприет студент получава еднократна стипендия от общината.
След първия семестър, при успех над 5, получава месечна стипендия
от 100 лв. Тази практика може да бъде за пример за други общини с цел младите да остават в България.
Подготвените младежи и кадри напускат страната и наша първа задача е да ги задържим тук. След това с подкрепата на бизнеса те могат да намерят достойно място в своята сфера. И не говорим само за бъдещето, а и за настоящето. Промяната е в самите нас, трябва да останем, да живеем и работим тук.
НБП, Дима ТОНЕВА
Четете и в бр. 17 на в. „Национална бизнес поща“