Да спазват правилата, дори ако не им харесват, да съхранят трезвия си разум и критично мислене, препоръчва на тийнейджърите, Димка КЪНЕВА, психолог в ПГСАГ „Лубор Байер“-Стара Загора
– Г-жо Кънева, за тийнейджърите, които така или иначе са в „трудна“ възраст, настоящата социална изолация е допълнителен фактор, който променя тяхното ежедневие. Вашето мнение като училищен психолог – какво е най-важно за тях, за да се съхранят при тази промяна?
– Най-важно за младите хора е да бъдат отговорни в поведението си, на първо място към себе си, а след това и към другите хора. Да спазват правилата, дори да не им харесват (и на мен някои от правилата не ми харесват, но не ги нарушавам). Да се грижат за себе си и околните. Да съхранят трезвият си разум и критично мислене. Да се доверяват на доказани личности и професионалисти, а не на институции…
Да проявяват повече човещина във взаимоотношенията си с хората
Да забавят темпото и да живеят ТУК и СЕГА. Да се научат да живеят по-просто и здравословно, да загърбят излишната суета и консуматорското си поведение.
– Вие не сте прекъснала връзката с Вашите ученици. Как се чувстват те, какво ги тревожи?
– Аз поддържам интензивен контакт с учениците, учителите и родителите още от обявяването на извънредното положение, въпреки че в първите дни бях в болничен отпуск за гледане на детето си. Считам, че дистанционното ми присъствие в ежедневието им дава сигурност и относително спокойствие в извънредната ситуация. Администрирам от години неформална публична група във Фейсбук „ПГСАГ Стара Загора“, където споделям полезна информация за учениците, родителите и колегите. В първите дни на извънредното положение от 260 члена
числеността на групата достигна 660, почти колкото са и учениците ни тази учебна година
Поддържам контакт с всички и през платформата на електронния ни дневник в ШКОЛО. Провеждам индивидуални консултации с ученици и родители по телефона при необходимост. Ползвам и платформата ZOOM за срещи с ученическия съвет и срещи с колегите педагогически съветници и психолози от други старозагорски училища. С публикациите си в групата правя всичко възможно дискретно да присъствам в ежедневието им, да свеждам до знанието им важни разпоредби във връзка с извънредното положение на ниво училище, РУО и МОН. Набавям и ресурси за достъп до безплатно обучение в различни образователни платформи, както за учениците, така и за колегите. Споделям публикации, свързани с важността на запазването на психичното здраве. Отправям им различни предизвикателства, които да ги ангажират в смислени и полезни дейности в дома. Публикувам образователни видеофилми за превенция на зависимостите. Кариерното им ориентиране и консултиране е друга от приоритетните области, в които работя с тях.
Предоставям и възможности онлайн да поддържат културния си живот
с посещения на концерти,театрални постановки, музеи, галерии, паркове. Споделям добри практики от други училища. Провокирам по всякакъв начин тяхната смислена активност в дома. Разведрявам обстановката и с премерени шеги, защото светът е оцелял, докато се е смял… Съвместно с Ученическия съвет реализираме събития, в които въвличаме освен ученици и учители, особено по Великден. Имахме няколко инициативи, които подобряват общуването между учителите и учениците. Учениците от ПГСАГ не са в социална изолация и продължават да участват в училищния живот. Доверието на родителите, които членуват във Фейсбук групата, по мое мнение се повиши, и те станаха реална част от училищния ни живот.
Притеснени са най-вече дванадесетокласниците по обясними причини. С тях най-интензивно поддържам телефонен контакт, за да овладеем заедно безпокойството им. Трудности има в дистанционната форма на обучение с практическите занятия и с някои специални предмети, но с общи усилия на колегите, учениците и родителите успяваме да ги минимизираме.
– Какви са Вашите конкретни препоръки и работещите стратегии тийнейджърите да съхранят психическото си здраве?
– Най-важното нещо, което не трябва да допускат е да се подадат на масовата психоза, на която е изложено обществото ни в момента. На първо място им препоръчвам да гледат новини веднъж на ден по възможност в интервала от 19 до 21 часа, а не непосредствено преди нощния сън. Също така ги
насърчавам да съхранят трезвия си разум и критичното си мислене
Да не приемат всяка информация, която ги засипва за достоверна априори.
Във Фейсбук групата споделям всички важни разпоредби във връзка с извънредното положение само и единствено от проверени и достоверни източници и така те получават своевременна информация за ситуацията без да се давят в морето от непроверени източници на новини и псевдоновини. Осигурявам им сигурност без да ги подлагам на манипулации.
– Най-важните дейности, които препоръчвате за осмисляне на престоя у дома?
– Препоръчвам им макар да са си у дома денят им да протича по структуриран начин и да не допускат да се носят по течението и да пропиляват времето си в нищоправене… Насърчавам ги да свършат някои от нещата, за които все не им е достигало времето у дома. Да си създадат домашен уют и комфорт. Да помагат в домакинството с каквото могат и колкото могат.
Да се вгледат в себе си и да променят някои от вредните си навици
като ги заменят със здравословни такива. Формирането на нов навик изисква поне два месеца време, за да стане неразделна част от живота ни в ежедневието. Да общуват повече време с членовете на семейството си. Да помагат на по-малките си братя и сестри или на възрастните си баба и дядо, ако живеят заедно. Препоръчвам им да не прекъсват социалните си контакти с близки, приятели и роднините, като присъстват задочно в живота им през социалните медии и разговорите по телефон. В свободното си време да се занимават с изкуство, спорт и хобито си, ако имат такива.
Друга моя препоръка към тях е всеки ден да си подаряват 1 час време, в което не са онлайн, на телефона или пред телевизора а общуват реално с хората, които живеят заедно.
Насърчавам ги да компенсират по всички възможни начини обездвижването си – да пият повече вода, да се хранят по-здравословно с повече плодове и зеленчуци и по-малко висококалорична храна, да спят достатъчно време през нощта, да се грижат за тоалета и личната си хигиена, да поддържат хигиенично домашното си пространство.
– В този момент още по-важен фактор за подрастващите е семейството. Вашите препоръки към родителите?
– Да общуват ефективно повече време с децата си, да ги опознаят и да се отнасят с нужното разбиране към техните проблеми.
Да ги изслушват внимателно и да ги подкрепят безрезервно в правенето на важни избори
и вземането на отговорни решения. Да обичат повече децата си и да показват обичта си чрез поведението си спрямо тях и по-малко с приказки и материални придобивки. Създайте условия в домовете си децата Ви да се почувстват като в защитена и сигурна крепост, доколкото това е възможно, а не да се чувстват като в затворническа килия. Извънредното положение поставя на изпитание всички нас, нека проявяват търпение и да не си позволяват да си изпускат нервите пред децата, да ги тормозят и малтретират (физически и психически) и да им вменяват излишно чувство за вина, като им насаждат комплекси за малоценност, които ще им пречат цял живот. Да възпитават децата си в изконните християнски и общочовешки добродетели и ценности, защото така им дават стабилна основа, на която пораствайки младите хора да градят щастлив живота си. Бъдете истински родители ТУК и СЕГА!
– Прави впечатление, че в Стара Загора най-често на улиците се виждат именно млади хора и това създава впечатление, че игнорират правилата. Така ли е, на какво се дължи това, според Вас?
– Много рядко излизам от дома си в извънредното положение и обикновено бързам да си свърша работата, но и на мен ми прави впечатление, че срещам предимно млади хора. Но в сравнение с преди те са доста по-малко и на групи от 3-4 не повече. По време на обявени грипни епидемии преди из центъра на града буквално не можеш да се разминеш от младежи…
Спазването на правилата е умение, което се формира в семейната среда
през първите седем години на детето, продължава в детската градина, училището и на работното място. За съжаление, обществото ни като цяло в годините на прехода очаква правилата да важат за другите, но не и за тях самите… Свидетели сме на двоен стандарт, който по никакъв начин не мотивира младите хора да спазват правилата, защото доказано парица е царица! Малко са хората, които спазват правилата, дори когато няма опасност някой да ги санкционира, а това е показателно, че като цяло българите са безотговорни в поведението си… Това, че младите хора не спазват правилата е отговорност на цялото ни общество!
– Настоящата ситуация има и своите положителни моменти за младите хора – какви са те?
– Не може да се отрече, че забавянето на темпото на живот беше крайно необходимо за всички нас. Всеки се беше втурнал да преследва целите си без да се замисля, доколко смислени са те.
Живеехме в домовете си като съквартиранти, а не като семейства
всеки с индивидуален график, списък от задължения и интереси, които удовлетворявахме далече от дома. Когато нещо не ни харесваше у дома, просто излизахме навън и така успявахме да намалим напрежението си. Не отдавахме кой знае колко значение на домашния уют и комфорт. Не си давахме сметка, колко важно е здравето ни – физическото, но и психическото, а по отношение на психиката някои още нехаят… Инвестирахме в скъпи материални придобивки символ на престиж (скъпи коли, маркови дрехи, ботокси, силикони, татуси и т.н.), вместо в развиване на знанията, уменията и духовността си. Чалгизацията и изпростяването бяха повсеместни…
Дано всичко това да остане завинаги в миналото ни! Дано преминем през тази криза помъдрели, по-човечни и смирени!
NBP.bg, Радослава РАШЕВА