За колективната награда „Стара Загора“ в направление „Култура и изкуство“ са номинирани Държавна опера-Стара Загора и Куклен театър-Стара Загора. С наградата е удостоен Куклен театър-Стара Загора.
* * *
– Г-н Петков, наградата „Стара Загора“ пак дойде при вас?
– Много е ценна – където и да ходим, каквито и награди да получаваме, ние сме СТАРОЗАГОРСКИЯТ КУКЛЕН ТЕАТЪР. Получаваме тази награда за пореден път, а това е
оценката на общността, страшно важна за нас
Ние винаги казваме, че сме най-добре работещата културна институция в града, колкото и нескромно да звучи. Значи сме успели да защитим твърдението си. Постановката „Страх“ е културно събитие, дори и без „Икар“-ите.
– Да припомним последните постижения на Кукления театър?
– В последните години ние
все се въртим сред първите в комплексната оценка на Министерството на културата
за културни институти за сценично изкуство – сега сме втори, само Националният театър за опера и балет е пред нас, за малко да ги изпреварим. Критериите са повече от 30, включително поведението в социума, стопанисването на имуществото. Ние сме единствените, които имаме дори застраховка на местата в салона, специално за нас правиха оферта, защото нямало такава услуга. За мен това е признание за мениджмънта – от него зависи как ще се държи културният институт и как ще работят хората.
Най-голямата ни награда тази година е за „Страх“. Няма друг провинциален театър
с четири номинации за „Икар“ и три награди
– изключително признание на гилдията, защото тук се оценява само художественият продукт. Последната ни награда – засега, е от 16-ото издание на Международния куклен фестивал в Източно Сараево. В силна конкуренция с театри от цял свят, дори от Япония и Мексико, взехме Голямата награда с „Вълшебникът от ОЗ“ за най-добър спектакъл, Боньо Лунгов получи приза за режисура. Щастлив съм, че тук се видя още нещо – работата на техническия екип, който се справи с една особеност –
авансцената беше кръгла, много сложно за адаптация
но те успяха.
– Стигнахме до хората, който не виждаме, но без тях няма магия, каква е подготовката на техническия екип?
– Те много отдавна са заедно, само едно ново момче има от една година. Сработиха се и взаимно си помагат. Като започнем да създаваме една пиеса, която изисква нестандартно, необичайно техническо обезпечаване, те се квалифицират, денонощно помагат, измислят, предлагат.
– А видимата част от екипа – актьорите?
– За мен
в момента това е най-силната трупа в България
Средната възраст е 30 години и 4 месеца. Те са поливалентни актьори, могат всичко – да играят за най-малките, могат да играят в чисто драматичен план. И защото са млади – очите им и хъсът им за работа са други, естествено нямат достатъчно опит във всичко, но постоянно търсят и опитват. Много към щастлив, че имаме такава трупа.
– Всички казват, че Дарин Петков е най-добрият мениджър, очевидно има защо?
– Аз обичам хората с които работя.
Давам цялото си сърце и го правя открито
това се усеща и те ми отвръщат със същото. И ми прощават грешките, защото аз често правя грешки. Може да съм най-добрият мениджър, но не съм идеален. Имам много хубав екип. Таня Калчева (зам.-директорът – б.а.) е зад мен. Ако не е тя, театърът няма да бъде същият. Ние с нея продължаваме да учим, просто няма как, не можем да останем на едно ниво.
– Какво казва най-добрият мениджър за отварянето на пазара?
– Много е трудно, не само за нас. Има нонсенс в прилагането на Методиката за финансиране на държавните сценични културни институти.
Не можем да си позволим да вдигнем цените на билетите
защото няма да имаме публика. Играем на прилична средна цена и компенсираме с много работа, с повече представления. За миналата година имаме изиграни 471 представления! Късмет е, че имаме толкова млади хора и издържат на натоварването. „Фолклорна магия”. Сега към „Фолклорна магия“ проявяват интерес от „Мидалидаре естейт“, може би ще им гостуваме. През лятото ни чакат представления по морето, никой няма да ползва пълната си отпуска. В началото на юни –
десант в София, за три дни 7 представления
дори имаме две представления в един и същ час, на две различни места. Софийските деца също заслужават да видят хубава детска пиеса…
– Емблемите на театъра са фестивалът „Пиеро“ и Лабораторията. Когато започнахте да ги правите, имаше доста недоверие и съмнения, преодоляха ли се?
– „Пиеро“ ще има 9-о издание, а
първото го направихме просто на магия
Идеята тръгна от нас с Таня, започнахме с много позитивизъм към колегите и творчеството, искахме да покажем какво правим и защо го правим. Така е и с Лабораторията – най-хубавото нещо в театъра, тук се генерира енергия, идеи. Да, можем да си стоим в калъпчето и да си бълваме представления, знаем това. Но не искаме! Искаме да се развиваме, да бъдем винаги нови и различни.
– Как работите с Общината?
– С Общината
винаги сме имали много добри отношения
Независимо как се казва кметът, независимо от коя партия е. Когато дойдох, кмет беше проф. Яблански, после два мандата д-р Желев, проф. Танчев, сега и Живко Тодоров – никога не сме имали проблеми. Хората в Общината знаят, че Кукленият театър в Стара Загора е един як, достоен и престижен културен институт и помагат за развитието му. Но и ние отговаряме на доверието с действия.
НБП, Таня ИВАНОВА