Надяваме се, че предстоящите инфраструктурни промени на нашите капиталови пазари, предстоящото приемане на България в Еврозоната и ОИСР, ще допринесат за възвръщане на интереса на чуждестранните инвеститори и доверието в българските фирми, казва още Даниела Пеева, председател на УС на Асоциацията на директорите за връзки с инвеститорите в България
– Г-жо Пеева, каква година изпраща бизнесът в България на фона на твърдението, че се намираме в период на световна икономическа и технологична революция?
– В световен мащаб оползотворяването на знанията е процес на създаване на социална и икономическа стойност от знанията, получени от научните изследвания и иновациите. Компаниите започнаха усилени процеси на превръщането на натрупаните знания в ноу-хау и реализация на резултати от дългогодишни научни изследвания в продукти, услуги, решения и политики, основани на знанието. Всичко това е насочено към конкретни полза за обществото и природата.
България няма как да бъде подмината в тази насока и компаниите в страната също показват значителни успехи в областта на високите технологии. Всичко това обаче не е самоцел и не се прави само на фона на новата зелена парадигма за разумно оползотворяване на природните източници, кръгова икономика и въглеродна неутралност. Важно е дадено технологично решение да бъде еднакво добро както за обществото и природата, така и да повиши конкурентоспособността на стопанския субект, който го създава.
– Как оценявате 2024 г. в качеството ви на председател на Асоциацията на директорите за връзки с инвеститорите в България? Има ли отрасли, в които се наблюдават засилен интерес и повишаване на инвеститорския интерес? В кои сектори се наблюдава отлив и намаляване на инвеститорски интерес?
– За съжаление, инвеститорите следят световните трендове и инвестират в определени индустрии, а не в конкретни компании. Традиционните производствени сектори остават малко на втори план през последните години и вниманието е главно насочено към високотехнологичните сектори.
В същото време нашият пазар е значително ограничен откъм чуждестранни инвеститори и компаниите в страна трябва да разчитат главно на нагласите на българските институционални инвеститори и фондове за рисково инвестиране.
Надяваме се, че предстоящите инфраструктурни промени на нашите капиталови пазари, предстоящото приемане на България в Еврозоната и ОИСР ще допринесат за възвръщане на интереса на чуждестранните инвеститори и доверието в българските компании.
– Какво да очакваме за 2025 г. в икономически план? Вашият съвет – с какъв световен тренд или обстоятелство да се съобразят компаниите, за да са в крак с икономическите тенденции?
– Както споменах вече, Зелената сделка предопредели развитието на европейската икономика. Компаниите през следващата година ще бъдат изправени пред огромно предизвикателство – за първи път ще отчитат устойчивост и съобразяване с екологични, социални и управленски аспекти на своя бизнес. Това е свързано с много разходи, пренастройка на бизнес процесите и формиране на екипи.
И тъй като някои неща се случват по неестествен път – първо идват регулациите, а след това настройка на бизнес стратегията, много компании действително ще бедстват в първите години, докато настроят целите си и тръгнат по пътя на устойчиво развитие. Защото не може една регулация да бъде водеща и самоцелна. Всяка компания освен, че трябва да се съобразява и да се отчита пред инвеститорите, трябва да намери бизнес логика и смисъл от всичко това.
Аз вярвам, че много от компаниите вече са готови за този преход и това се оценява подобаващо от инвеститорите, които изграждат своите инвестиционни стратегии и портфейли на база на убеждението, че устойчивите финанси ще допринесат за устойчива икономика в Европа.
NBP.bg