Трети мастер клас по проект „Младите в атака“ на тема „Журналистика и граждански активизъм или как професионалното позитивно публично слово прави света по-добро място за живеене – с примера на Стара Загора“ се проведе на 17 юни в Общинска зала „П. Р. Славейков“. Събитието е част от уникална младежка програма, която цели повишаване на класическите и дигиталните медийни умения на подрастващите. Проект „Младите в атака“ се реализира от Фондация „Постижения“ и „Национална бизнес поща“, а съорганизатори са Община Стара Загора, Обществен посредник към Община Стара Загора, Регионален исторически музей-Стара Загора.
В Трети мастер клас по проекта се включиха ученици от шести до единадесети клас от четири старозагорски училища
– Второ основно училище „П.Р. Славейков“, Шесто основно училище „Свети Никола“, Спортно училище „Тодор Каблешков“ и ПГКНМА „Проф. Минко Балкански“, както и младият кмет на Стара Загора Гергана Желева, възпитаник на СУ „Максим Горки“.
Лектори на младежкия форум бяха зам.-кметът по „Образование, здравеопазване и социални дейности“ Иванка Сотирова, омбудсманът на общината Надежда Чакърова и Виктория Караабова-Стоянова, директор на Фондация „Постижения“ и председател на медиен конгломерат „Национална бизнес поща“.
Зам.-кметът Иванка Сотирова сподели примери за положително въздействие на медиите и журналистите при решаването на конкретни казуси, свързани с нейната работа. Засегна теми, насочени към възпитанието на младите хора относно изграждане на доверие в източниците на информация, от които да черпят знания. Тя даде и своите съвети към младите хора, избрали професията на журналисти, пиари, консултанти в публичните взаимоотношения. Искам да ви пожелая да бъдете упорити, усвоявайте нормите на поведение, учете се кое е правилно и как да го постигате.
Контролирайте себе си, трупайте знания и не се отказвайте от целите си, приветства младите хора зам.-кметът на Стара Загора
Общественият посредник сподели своя опит и разкри най-важното от своята работа, като представи интересни примери, свързани с правата на гражданите, и в частност на журналистите. Тя говори и за предизвикателствата, когато си публична личност и си във фокуса на общественото внимание. Надежда Чакърова пожела на младите да имат кураж и да бъдат посланици на добрия тон, особено в днешното забързано ежедневие, все повече подчинено на дигиталния свят.
Какви са отговорностите пред формалните и неформалните лидери на обществено мнение, как се „плува“ в морето от фалшиви новини и защо всеки днес трябва да е медийно грамотен, бяха акцентите от изложението на Виктория Стоянова. Работата и качественото общуване с умни и амбициозни млади хора безспорно е предизвикателство. То обаче лично на мен ми носи истинско удоволствие и удовлетворение. Дава ми и сериозни основания не само
за надежда, но и за вяра, че тези млади хора могат, искат и ще успеят да се справят във все по-сложния и предизвикателен реален и виртуален свят
сподели след младежкия форум Виктория Стоянова.
Сред гостите в залата бяха още Станимир Стоянов, президент на Международна академия за високи постижения „Сър Исак Нютон“, и Петър Драгиев – ръководител на проект „Младите в атака“.
В практическата част от мастер класа на учениците бяха представени четири теми, по които ще имат възможност да направят свои авторски публикации, снимки, видеа. Те ще бъдат публикувани в печатното издание на „Национална бизнес поща“, в сайта www.nbp.bg, както и в специално създадената онлайн платформа „Зелена Стара Загора“. Темите, по които желаещите могат да се включат с публикации, са: „Зелена Стара Загора“ (градска среда, паркове, междублокови пространства, градини и др.; събития, инициативи в свободното време през летните месеци); „Аз и Аязмото“ (есета, събития, свързани с прекрасния и уникален парк на Стара Загора, като темата е посветена на 100 години от кончината на митрополит Методий Кусев); „Как Стара Загора да бъде град на бъдещето и най-доброто място за живеене?“ (с жанр по избор, и атрактивни фотографии); свободна тема с повишена трудност: „Зелена Стара Загора и черна енергетика“.
Авторските материали, снимки и видеа могат да бъдат изпращани на e-mail: contact@nbp.bg
Младите хора, участници в проекта, ще има възможност и за двуседмичен платен летен стаж в „Национална бизнес поща“. Регистрации за участие се приемат на същия e-mail: contact@nbp.bg
И в трите мастер класове по проект „Младите в атака“, които се проведоха досега, участваха ученици от различни старозагорски училища. Това бе и една от целите ни – да включим възможно повече млади хора, пред които да представим разнообразие от теми. Да насочим вниманието им към повече гледни точки, които да задълбочат критичното им отношение към морето от информация като ключова компетенция през XXI век в предпазването от дезинформация и манипулация. Това е същностна част от израстването на младите лидери, полезна както в кариерния им път, така и в личния им живот, уточни Виктория Стоянова.
Проектът „Младите в атака“ търси действената
пресечна точка между: истина и позиция, амбиция и етика, знания и целеустременост, новаторство и традиционни ценности, талант и характер
По проекта е предвидено изработване на медийни продукти под ръководството на ментори – действащи журналисти, лидери на мнение, в три (печатни и/или онлайн) издания на „Празнична поща“, посветени на 3 март и 24 май (вече реализирани – бел. ред.), както и за празника на Стара Загора – 5 октомври. Реализира се и онлайн проект „Зелена Стара Загора“.
Участници в „Младите в атака“ са ученици от старозагорски училища, клубове на млади журналисти и младежки лидери в Стара Загора.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА