На 5 октомври в зала „П. Р. Славейков” премиера на книгата „Първи сред равни” с портрети на деветима председатели на ОбС – Стара Загора от 1991-ва до 2023 г.

На 5 октомври, празника на Стара Загора, на тържествената сесия на Общинския съвет в зала „П. Р. Славейков”, ще е премиерата на „Първи сред равни”. Новата книга е поредното издание на издателство „Постижения” с документални автобиографични портрети.
Девет души – председатели на Общински съвет – Стара Загора от 1991-ва до 2023 година, са герои на „Първи след равни”. Десет години по-късно изданието е категоричен феномен на надграждане след предишна книга на издателството – „Живи спомени. Документирани разговори с девет старозагорски кметове” (2015).

Като инициатор на създаването на „Първи сред равни” в предговора си адв. Ивета Лазарова споделя причината, която я подтиква към издаването на книгата. „Когато бях избрана за председател на Общински съвет – Стара Загора, за мен беше интересно да проследя историята на председателите от предишни мандати, кои са били, в каква обстановка са работили, какви трудности са имали и прочие. Общинският съвет е най-важната колективна институция на местното самоуправление, но за съжаление, оказва се, малко хора в днешно време разбират същността му и са запознати с функциите и работата му. Малко хора познават и разбират изключителните правомощия на Общинския съвет, тежестта на институцията, нейната отговорност. Високо ценя и уважавам историята и опита на предишните поколения, и за мен беше голямо разочарование, че не успях да открия достатъчно публична информация за своите предшественици и за работата им. А да бъдеш председател на Общински съвет, на един колективен орган, състоящ се от 51 души, е съвсем нелека задача и голямо предизвикателство, както всички сами ще се убедите, прочитайки „Първи сред равни”.

…Като ръководител на творческия екип благодаря за отзивчивостта и откровеността на деветимата участници в „Първи след равни”, председателите на Общински съвет – Стара Загора от 1991 г. до 2023 година!
Благодаря за изключителния принос за издаването на книгата на Виктория Караабова-Стоянова, председател на Медийния конгломерат NBP, и на Станимир Стоянов, президент на Международната академия за високи постижения „Сър Исак Нютон”!
Благодаря за съпричастната и високопрофесионална работа на журналистите от творческия екип Благовест Илиев, Венета Асенова, Павлина Дудева, Таня Иванова, Трифон Митев, Дима Тонева, Мадлен Пеева, помощници на председателите на Общинския съвет при реализацията на техните документални автобиографични портрети!
Благодаря за находчивата логистична помощ на Радослава Рашева и на дизайнерите Милена Стоянова и Христо Христов за талантливия труд! Благодаря на целия екип на „Печатницата” ЕООД, начело с неуморната Елка Бонева!
И още – благодаря на адв. Ивета Лазарова, която въпреки многократните ми настоявания, отказа да е сред героите на тази книга с мотива, че е само в средата на мандата си като председател на Общинския съвет!
В осемте страници на „Празнична поща” в средата на вестника е посланието на Негово Високопреосвещенство Старозагорския митрополит Киприан. В него се казва: „Както ни напомня Писанието: „Господ е крепост на Своя народ и спасителна защита на Своя помазаник“ /Пс. 27:8/. Нека и ние черпим тази сила от Божията благодат, за да бъдем съградители на мир, справедливост и благополучие в нашия дом – Стара Загора. Нека в делниците си търсим пътя на съгласието и любовта, за да оставим след нас град, който да бъде още по-светъл и красив”…
В работата си като председатели на Общинския съвет героите на „Първи сред равни” се водят точно от това – „да оставим след нас град, който да бъде още по-светъл и красив”. Радвам се на възможността на тази страница да публикуваме редове от разказите им!
Честит празник, Стара Загора!
Петър ДРАГИЕВ

Д-р Цветана ДЖАМДЖИЕВА, председател на Общински съвет – Стара Загора, мандат 1991 – 1995 година:
Отначало атмосферата беше напрегната. Групата на БСП беше агресивна. Според закона трябваше да имам равна заплата с кмета. Един общински съветник каза, че работата му е многократно по-трудна, тежка и натоварена. Съгласих се моята да бъде по-малка. Оказах се с най-ниската в целия регион, но не ми пречеше. Преди всяко заседание пиех по една таблетка от най-мекия транквилант. Споровете започваха още от подредбата на дневния ред. Тогава ми дойде на ума да направя Председателски съвет. Бяхме две групи – БСП и СДС. Предложих го на ръководствата, сформирахме го и нещата тръгнаха много по-добре.

Д-р Богдана ДИМИТРОВА, председател на Общински съвет – Стара Загора, мандат 1995 – 1999 година
Д-р Богдана Димитрова почина на 27 юли 2022 година. Светла й памет! Липсва ни нейната целеустременост, вдъхновение, отдаденост на любимата Стара Загора. Биографичният разказ е направен от журналистката Таня Иванова. Незаменими помощници в сложната й задача със своите изповедни спомени са роднини, колеги и приятели на д-р Димитрова (бел.ред.).
„Хората имат нужда да бъдат чути и д-р Димитрова правеше точно това” – припомня Иванка Сотирова, омбудсман на община Стара Загора.

Проф. Иван БОЖКОВ, председател на Общински съвет – Стара Загора, мандат 1999 – 2003 година:
Описвайки накратко тези тревоги и емоции, свързани с унищожаването на двигателите на ракетите СС 23, СКЪД и Фрог, искам още веднъж да подчертая огромната роля и значение на единството на гражданското общество, политическите сили, общинските и областните институции при решаване на кардинални проблеми на регионално и национално ниво. Изказвам най-сърдечни благодарности и искреното си възхищение към Младия кмет Диян Димитров и неговия екип за активната им позиция и участие в тези драматични събития…

Антон АНДРОНОВ, председател на Общински съвет – Стара Загора, мандат 2003 – 2007 година:
В местното самоуправление правомощията на Общинския съвет са изключителни. Фигурата на кмета никак не е маловажна, но той е изпълнителната власт. Някои даже не разбират значението, смисъла на общинския съветник. Общинският съветник не съветва кмета, както много хора си мислят; кметът изпълнява решенията на колективния орган Общински съвет. Общинските съветници не съветват, те решават!
Мисля, че постигнахме немалко, влизайки в Общинския съвет. По-късно партията се трансформира в СНЦ „Клуб на работодателя”.

Недялко НЕДЯЛКОВ, председател на Общински съвет – Стара Загора, мандат 2007 – 2009 (2007 – 2011) година:
Срещах се с председателите на всяка група и с ръководителите на партиите, за да ги убеждавам, защото съм вярвал в правотата на каузата, която защитавам. Имаше и трудни за разговор общински съветници, инатливи и неконтактни. Но и с тях съм се опитвал да бъда диалогичен. За да си председател на Общински съвет на голяма община като Стара Загора, е нужна дипломация и толерантност. Много пъти съм съветвал колегите си да не изричат обидни думи за никого и по никакъв повод, защото това може да се върне като бумеранг върху тях.

Тенчо РУКАНОВ, председател на Общински съвет Стара Загора от юли 2009 г. до ноември 2011 г.:
Интересни срещи председателите на Общински съвет Стара Загора винаги имат. Минаха доста години, не знам коя да посоча. Бях изненадан на една среща, във връзка с проект, от норвежката посланичка. Почти нищо не знаех за Норвегия, освен че е забогатяла, откривайки природни ресурси в океана. Дадоха ни 3 милиона за проект с Тракийския университет. Направи се лаборатория, оборудва се с апаратура, проведоха се редица изследвания, включително и по повод замърсяванията уж от Змейово. Мисля, че още се ползва.

Емил ХРИСТОВ, председател на Общински съвет – Стара Загора, мандат 2011-2015, 2015-2017 (2015- 2019):
Обичам града ни с цялото си сърце и ще продължавам да работя за него, докато мога, защото вярвам, че добрите ръководители, честните и отговорни хора могат да превърнат мечтите ни в реалност. И нека всеки от нас да бъде част от тази промяна – за по-добро бъдеще за всички нас…
…Искам след години, когато се разхождам, да виждам в града ми всичко направено да се поддържа и да имам много поводи да се радвам на новото, което хората ще създадат след нас. Вярвам, че Стара Загора ще продължава да има добри управници.

Таньо БРАЙКОВ, председател на Общински съвет – Стара Загора, мандат 2017 – 2019 (2015 – 2019) година:
Добрата комуникация с общинската администрация осигурява своевременно внасяне на предложенията в деловодството на Общинския съвет…, което от своя страна гарантира разглеждането на всяко предложение в постоянните комисии и на съответната сесия. В това отношение аз работех в абсолютен комфорт. Имах прекрасни отношения с кмета на общината, секретаря, заместник-кметовете, директорите на дирекции и почти цялата администрация. Респективно те имаха същото отношение към Общинския съвет и общинските съветници.

Мария ДИНЕВА, председател на Общински съвет – Стара Загора, мандат 2019 – 2023 година:
Не смятам да ходя другаде и да живея и работя в друг град. Оставам тук, в Стара Загора, с абсолютна сигурност! Бих желала и детето ми да остане тук. Защото си я обичаме нашата Стара Загора и вярваме, че в нея ще се случват само хубави неща. С общи усилия ще наваксаме и ще вървим напред. Аз съм оптимист. Представям си Стара Загора занапред, след десет–двадесет години, зелена, подредена, по-чиста, с усмихнати хора с възможности. Тогава, може би, и някое внуче ще разхождам. Така си представям нашия град в бъдеще.























































