Да мечтаят смело, да празнуват своите постижения и да променят света около тях. Това е възможно за милиони млади хора по целия свят, станали част от огромното семейство на Международната награда на Херцога на Единбург.
От месец януари 2021 г. и ГПЧЕ „Ромен Ролан“ в Стара Загора е лицензиран оператор на Международната награда на Херцога на Единбург. Възпитаници на гимназията вече участват във вълнуващото личностно предизвикателство и покоряват първото ниво на Наградата – бронз.
Наградата е глобална структурирана програма за неформално образование и обучение, която насърчава участниците в нея да развият своята самодисциплина при определяне и постигане на цели; да канализират креативната си енергия в структурирани занимания; да развият принадлежност към общност от активни млади хора; да формират лидерски качества и умения за работа в екип; и не на последно място да усъвършенстват физическата си активност. Наградата може да се получи на 3 нива – бронзово, сребърно и златно, като всяко следващо е по-предизвикателно от предишното.
Според изискванията на програмата, участниците в нея избират активности в три направления – умения, физическа активност и доброволчество. След като покрият целите си по тях, се провежда и специално Приключенско пътуване. Целите, които учениците сами определят, трябва да са СМАРТ, т.е. конкретни, измерими, постижими, реалистични и определени във времето.
Петима са лидерите, учители от ГПЧЕ „Ромен Ролан“, които работят с учениците, като им помагат в разработване на целите и ги подкрепят в процеса на изпълнението. Това са г-жа Мима Бакоева, г-жа Радка Радева, г-жа Ваня Павлова, г-жа Боряна Бочукова и г-жа Петя Глътникова. Част от лидерите са и ментори, които оказват конкретна помощ за всяко направление. Координатор на програмата в ГПЧЕ „Ромен Ролан“ е г-жа Мима Бакоева.
За финалната част на нивото – приключенското пътуване, към екипа се включват супервайзори и оценители. При осъществяване на дейностите по ниво бронз си партнирахме с Община Стара Загора, „Зелени Балкани“, БЧК, Туристическо дружество „Сърнена гора“. Вярвам, че това партньорство ще се разширява, казва г-жа Мима Бакоева. Наградата на Херцога на Единбург за мен е добре работеща неформална организация, която помага на учениците да намерят себе си. Излизат от зоната си на комфорт, работят върху предизвикателствата. А човек, който работи върху себе си и се развива в положителна насока, няма как това да не окаже влияние и върху работата му в училище. Освен това, участието в наградата е голямо предимство при кандидатстване в университет и при започване на работа, допълва още Мима Бакоева.
Разговаряме и с част от участниците в Международната награда, завършили успешно ниво бронз. Това са Пламена Русенова, Димитър Сотиров, Вяра Атанасова, Мадлен Георгиева, Виктория Маринова, Виолета Старчева, Симона Кръстева и Лия Михалкова. Обединява ги желанието да надградят познанията си, да подобрят физическата си форма и здраве, да развият личностни качества, полезни навици и дисциплина, които да има помогнат да изпълняват целите си и стъпка по стъпка да сбъдват мечти – „Готови сега, готови за бъдещето“.
В първото направление повечето от тях избират да подобрят уменията си по английски език или да добавят към палитрата от езикови познания нов език. Насочват се най-вече към испански. Цели извън езиковите познания си поставя Виолета – тя развива кулинарните си способности в готварството, а Симона избира да усъвършенства творческите си умения с обучение в рисуване на портрети. Най-важното, което всички споделят, е удовлетворението от постигнатото. С тази активност те не само надграждат досегашните си познания, но развиват и други полезни личностни качества, сред които повече самоувереност и самочувствие.
Вдъхновяващ е примерът на младите хора в другото направление от програмата – доброволчеството. Голяма част от гимназистите се включват в акции по почистване на старозагорски паркове с грижа към природата. Тази дейност дава много поводи размисъл и ражда нови проекти, с които се цели съпричастността на цялото общество и промяна в начина на мислене към проблема със замърсяването на околната среда.
Като доброволчество Пламена Русенова изработва сайт в помощ на деца със зрителни затруднения. Виктория Маринова участва в срещи с младежи със специални нужди – с ментални затруднения. Виолета Старчева пък помага на възрастни хора – нейни съседи, включва се при поддържане на градинки пред блока, грижи се за бездомни животни… Симона Кръстева записва аудио книга – „Крадецът на праскови“. А Лия Михалкова посещава дом за деца, лишени от родителски грижи като организира и провежда различни мероприятия. Всички участници в програмата смятат, че свършеното в служба на обществото е незаменим и ценен опит за тях.
При покоряването на Наградата учениците от ГПЧЕ „Ромен Ролан“ избират разнообразни възможности и в направлението за развитие на физическа активност. Младите хора предизвикват себе си като си поставят различни цели. Някои преоткриват нов спорт, други се връщат към любими спортни занимания, но всички успяват да подобрят физическата си активност и издръжливост, развиват волята и самодисциплината си.
Всички, преминали успешно ниво бронз, са категорични, че любимо и най-голямо предизвикателство за тях е финалната част на проекта – приключенското пътуване. То се осъществява в групи от 7 участника, които сами избират своя маршрут. Единият е до хижа „Балкански рози“ в Карловския Балкан, а другият – до „Сините камъни“ край Сливен, като вторият има за цел да проучи растителния и животинския вид на региона. Маршрутите са предизвикателни и интересни. Участниците в тях се докосват до красивата природа на България, създават нови приятелства, някои от тях за пръв път се возят във влак, за пръв път правят преход в планината… Част от изискванията са и да носят и сглобят туристическа палатка, да запалят лагерен огън, да приготвят сами храната си за вечеря. Емоцията бе неописуема, личи по снимките, на които всички са щастливи и усмихнати, споделят петимата лидери от гимназията.
Придобитите умения, спортните занимания и доброволческите дейности се превръщат в трайна част от начина на живот на учениците от езиковата гимназия. Това е и смисълът на преживяното – да променя самите тях, както и отношението им към живота и света около тях. Те предизвикаха себе си и успяха, коментира директорът на ГПЧЕ „Ромен Ролан“ г-жа Теодора Николова.
Участниците в Наградата на херцога на Единбург със сигурност получават и още нещо в добавена стойност – проверяват собствените си възможности. А удовлетвореността от постигнатото ги прави щастливи. И готови да продължат с приключението – в следващите нива на Наградата.
В момента в езиковата гимназия тече нов подбор на участници за Международната Награда на херцога на Единбург. Първите финалисти на ниво бронз вярват, че техният пример ще бъде заразителен. За тях предстои и тържествена церемония, на която ще получат своите отличия – бронзова значка и сертификат. Предвижда се събитието да се случи през пролетта на следващата година, по традиция в Президентството на Република България.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА
ГАЛЕРИЯ: