Десетдневна ползотворна учебна практика проведоха 22-ма ученици от 11 клас на Националната професионална гимназия по ветеринарна медицина „Иван Павлов“ в Стара Загора. Младите хора от професия „Техник-технолог по качеството на храни и напити“ имаха възможност да се докоснат до реалното производство в големи компании от Стара Загора, Хасково и Велико Търново.
Тази година с учениците от специалност „Контрол на качеството и безопасност на храни и напитки“ за втори път провеждаме производствена практика в реални условия, казва класният ръководител Асен Анастасов. Ако миналата година, срещнахме известни трудности при контакта с производителите, то тази година бизнесът отвори широко врати, явно е усетил необходимостта от нови кадри. Навсякъде учениците получиха уверение, че разчитат на тях, а някои от фирмите дори отправиха директни покани за работа, допълва Анастасов. Единaдасетокласниците посещават 8 предприятия от хранително-вкусовата индустрия.
„Колор пласт“ ООД изнася в целия свят, в това число и в Япония
Първото ни посещение бе в старозагорската фирма „Колор пласт“ ООД, където видяхме как се произвеждат опаковки. Малка по площ фирма, но с огромен пазарен дял, която има износ в почти целия свят, включително в Япония, разказват класният ръководител и младите стажанти. За нас беше много интересно да видим изцяло автоматизираното производство на опаковки с вграден етикет. Интересно беше да научим какви са санитарно-хигиенните изисквания към опаковката, самата пластмасата и оцветителите, които се използват. Разказът беше увлекателен, собственикът инж. Иван Рашовски ни посрещна гостоприемно заедно със своята очарователна внучка, наследник в бизнеса, допълват учениците.
Овкусена горчица – с вкус на уиски, на шампанско, на портокал, на карамел, оцет от малини и домати правят в „Натурални технологии“ ООД
Имахме възможност да разгледаме и едно ново и много иновативно предприятие в Стара Загора, което предлага овкусена горчица – с вкус на уиски, на шампанско, на портокал, на карамел и др. Г-н Камен Гочев ни представи портфолиото на „Натурални технологии“ ООД – интересни, апетитни, предизвикателни вкусове. Те правят и изцяло натурален оцет, като продуктовата им гама е много голяма. Видяхме как се произвежда оцет от малини, вишни и домати дори. Видяхме нови машини, сред които и швейцарска каменна мелница за студено смилане на синапено семе, необходимо за производството на горчицата, уточнява Асен Анастасов.
В „Хлебопроизводство“ АД огромната фурна – дълга 40 метра, пече хляба на целия регион
Следващата спирка на производствената практика е „Хлебопроизводство“ АД в Стара Загора с директор г-жа Гергина Димитрова. Считаме за голям пробив и успех, че успяхме да посетим подобно предприятие с история и традиции, което произвежда хляба на целия регион. Докоснахме се до магията на майсторите-хлебари, където ни въведе инж. технолог Георги Трифонов. Видяхме целия процес от замесването до изпичането на хляба, нарязването и пакетирането. Докато при другите производства технологичните стъпки са разделени пространствено и времево, то тук всичко се случва непрекъснато и последователно по една производствена линия. За нас беше интересно да видим огромната фурна – дълга 40 метра, с десетки хиляди хлябове, които преминават през нея за час и половина до изпичането, обясняват стажантите.
Мащабно производство, интересни и специфичини, компютаризирани технологии отличават „Домейн Менада“ ЕООД
Старозагорското предприятие, един от лидерите във винопроизводството „Домейн Менада“ ЕООД също отворя врати за младите. Разбрахме, че Стара Загора има голям потенциал във винарската индустрия. Предприятието отглежда големи масиви от грозде, но въпреки това продукцията не му стига и купува и от други лозаропроизводители в региона, сподели инж. технолог Николай Нолчев. Видяхме мащабно производство, интересни и специфичини, компютаризирани технологии, които не могат да се видят в бутиковите и малките винарни, разказва г-н Анастасов.
„Дерони“ ООД впечатлява с уникална технология за поливане на растенията и невероятна проследимост в производството
Впечатляваща е срещата на учениците и техният класен ръководител с ръководството на фирма „Дерони“ ООД и г-н Димитър Ангелинов. Бяхме изненадани приятно, защото нашето обучение започна още от производството на разсада за зеленчуците за консервиране и преработка. Учениците имаха възможност да влязат в лехите и сами да берат зеленчуци. Показаха ни уникална технология за поливане на растенията, която я няма никъде в България, а може би и в света. Всяко едно коренче получава в точния момент точно толкова вода и други елементи, от които има нужда. Има невероятна проследимост в производството. За доматите, използвани за дадена бутилка кетчуп например, може да се каже от кой ред в градината са набрани. След полето, отидохме и в предприятието, където се запознахме с процеса на преработка и съхранение. Естествено много се държи на хигиената, контролът е на изключително ниво.
„Каменица“ АД запознава младите стажанти с лабораториите за контрол на качеството, оборудвани с модерни и уникални апарати
„Каменица“ АД в Хасково също беше интересно място за нас. Изключително подробно бяхме запознати с всяка стъпка от производството на бира от инж. технолог Радостин Георгиев. От приготвянето на малца до бутилирането. Имахме възможност да посетим и лабораториите за контрол на качеството, оборудвани с модерни и уникални апарати. Видяхме как се произвежда пиво в промишлена количества, споделят единадесетокласниците.
Във Велико Търново единадесетокласниците посещават „Престиж-96“ АД – шоколадовото царство, раят на бисквитите и вафлите
Тук е моментът да подчертая, че тази година нашият директор д-р Камен Ябълкаров ни даде възможност да мислим мащабно, да ползваме смело ресурсите на училището и разреши да пътуваме с училищния автобус на отдалечени разстояния. След Хасково отидохме и до Велико Търново, където посетихме фирма „Престиж-96“ АД – шоколадовото царство, раят на бисквитите и вафлите. Такава технология не сме си и представяли, по големи конвейери вафлите слизат и се качват нагоре-надолу през етажите на предприятието. Шоколадът се намира в огромни резервоари, до него са мармаладите. Самото предприятие беше като петзвезден хотел – чисто, ново, със строго съблюдаване на хигиената. Водещи на обиколката бяха Христомира Колева, специалист качество, и Лилия Лалева, старши технолог, а фирмата представи пред нас директора ЧР Магдалена Сергиева и Теодора Василева, експерт ЧР, както и Цветелина Стоянова, старши специалист.
Мандра „Минчеви“ ЕООД – как се прави сирене, кашкавал, кисело мляко и масло – от първо лице
Учениците посещават и мандра „Минчеви“ ЕООД в новозагорското село Кортен, където отваря врати собственикът Максим Минчев. Имахме възможност да видим от първо лице как се прави сирене, кашкавал, кисело мляко и масло. Запознахме се отблизо с производствения процес в голям мащаб – с тонове мляко превърнати в тонове готова продукция, уточняват гимназистите.
Практиката премина при изключителен интерес от страна на учениците, бяха много ангажирани. Още повече, че имахме възможност да посетим производства със световен стандарт. Освен това, те не са достъпни за всеки, който поиска, защото имат високи хигиенни изисквания. Минавахме през много стриктен контрол. Но ни гласуваха доверие и изразиха надежда, че нашите ученици ще се върнат при тях. Моето виждане бе да посетим различни производствени сектори, без ден в училище с ползотворни занятия, в реална работна среда. Освен това, се забавлявахме, не усетихме как мина времето. Училището ни ще става все по-модерно и още по-полезно за бъдеща професионална реализация. А практиката ни позволи да надградим всичко научено в гимназията, допълва Асен Анастасов.
За професията техник-технолог е важно да сме запознати с технологичния процес на храните, както и с тяхната безопасност. Затова бяхме много щастливи, че благодарение на нашия класен ръководител Асен Анастасов, успяхме да проведем практиката си точно в тези предприятия. Беше вълнуващо и изключително любопитно. Сутрин ставахме с огромно желание, защото знаехме, че всеки ден ще е изпълнен с много полезна информация. Посетихме предприятия от различни сектори, запознахме се отблизо с производството на различни продукти. Останахме впечатлени от вниманието на домакините, които бяха търпеливи и ни обясняваха всичко с подробности. Информацията, която получихме, ни помогна да опознаем технологичния процес на продуктите. Беше изключително интересно за всички нас, които ще продължим да учим по специалността си. Благодарни сме за гостоприемството на всяка фирма, която посетихме, за топлото отношение и посрещане. Запазихме страхотни спомени, за нас тазгодишната ни учебна практика беше голямо емоционално преживяване, категорични са единадесетокласниците от НПГВМ „Проф. д-р Иван Павлов“.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА
НПГВМ „Иван Павлов” става Център за високи постижения
Национална професионална гимназия по ветеринарна медицина „Иван Павлов” в Стара Загора придобива статут на Център за високи постижения в професионалното образование и обучение. Това стана със заповед от 15.11.2022 г. на министъра на МОН.
Училището ще бъде модернизирано и финансирано със средства по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) в рамките на Процедура „Изграждане на центрове за високи постижения в професионалното образование и обучение“. Планът предвижда гимназията да бъде оборудвана в съответствие с най-високите технологични изисквания, да се превърне в ядро на регионални екосистеми, повишаващи регионалната конкурентоспособност и да работи въз основа на партньорства между професионални гимназии, висши училища, компании, местни власти и други образователни институции. Работата по проекта включва повишаване квалификацията на учители и преподаватели в партньорство с бизнеса и с фокус дигитализация и зелени технологии.