– Г-жо Микова, лятото вече е в разгара си. Какви мерки и дейности, според Вас, трябва да се предприемат, за да се осигури спокойната и безинцидентна ваканция на децата?
– През годините на държавно и на местно ниво са предприемани различни мерки, свързани с безопасността на децата. Някои от тях са доказали своята ефективност, други не са заработили. Не смятам, че тепърва трябва да се предприемат някакви нови специални правила или нормативни документи в тази посока. Първо – в България действа Закон за закрила на детето, в който точно е регламентирано как трябва да се предпазват децата от евентуални опасности и кои са органите, които трябва да следят за тяхното спокойствие. Освен това, всяка община си има наредби, регламентиращи обществения ред. Част от тези наредби касаят сигурността на малолетните и непълнолетните лица. Например – във всяка община съществува забрана за посещение на нощни и питейни заведения от лица под 18 години. Ясно е също кой трябва да контролира достъпа до тези заведения, кой носи санкция при нарушение, какви са санкциите. Просто тези наредби трябва да се спазват.
И за това отговорност имат както съответните институции, така и цялото ни общество
То също трябва да проявява активност и ангажираност, да не стои встрани като наблюдател, а да е част от контрола върху младите хора.
Ако говорим конкретно за лятото, според мен, едно от нещата, които е необходимо да се направят, е на общинско и на училищно ниво да се реализират програми за уплътняване на свободното време на децата през ваканцията. Те трябва да са интересни, разнообразни, но в никакъв случай да не бъдат със задължителен характер. Нека децата да имат възможност да избират.
– Вие сте областен лидер на НФСБ. Какви са основните младежки патриотични инициативи, насочени към предпазване от „зависимостите“ на 21 век?
– Още от създаването на НФСБ ние работим много с младите хора главно за патриотичното им възпитание, за изучаване на българската история. Когато човек е наясно откъде идва, знае кои са предците му, на какъв народ принадлежи, е много по-трудно да бъде манипулиран.
Един млад човек с осъзнато самочувствие по-трудно се поддава на зависимости
били те психологически или физически. В това отношение нашата програма е мащабна и включва работа с младите хора в информационен план по всички възможни линии. Предоставяне на литература, ангажиране в различни мероприятия, са само част от нещата, които правим. Например, почистване на паметници, честване на бележити годишнини. Но не по казионния начин, а с организиране на интересни беседи с лектори, които да грабнат вниманието им, да ги накарат да се замислят, да поискат да научат още повече. В различните възрасти децата имат различни интереси и ние се опитваме да поднесем така информацията, че тя да достигне до тях. Смятам, че успяваме.
– Като майка на двама синове какво, според Вас, е най-важно да направи всеки родител, за да предпази детето си от възможните опасности, които крие особено сезонът на ваканцията – с повече свободно време и по-ниско ниво на контрол?
– Категорично смятам, че всеки родител, независимо колко е натоварен и какво работи, трябва да намира достатъчно време всеки ден, за да общува с детето си. Правилното възпитание не е нищо друго, освен постоянно общуване. Няма как да знаем кои са опасностите, които застрашават децата ни, ако не си говорим с тях, ако не ги предразположим да споделят. Аз лично винаги съм настоявала моите синове да четат повече литература. Знаем, че заради съвременните технологии децата ни все по-малко четат. Развлеченията вече са други. Игрите, свързани с насилие, са ежедневие. Затова четенето е важно. То създава други критерии за света, обогатява духа.
Освен това –
един родител не трябва да разчита само на училището да научи детето му на всичко
и да го възпита. Училището само допълва възпитанието, което ние сме дали вкъщи. Не е случаен изразът за първите седем години. Те са времето, в които един малък човек получава основните насоки за бъдещото си развитие. И в никакъв случай не е училището виновно за всички беди, които се случват на съвременните деца. Преди всичко е родителската отговорност, внимание и контрол.
Модерните технологии не са лошо нещо, но постоянното седене вкъщи пред компютъра прави децата ни зависими. Затова ние сме длъжни да им осигурим повече време навън, повече досег с природата. Да, не всеки може да си позволи дълга почивка в планината или на море, но Стара Загора и нашата област като цяло предлагат достатъчно много места за отдих. Дори за един ден да откъснете детето от електронните игри и да го заведете на интересно място, да му покажете културна или историческа забележителност, е достатъчен да предизвикате интереса му.
Накрая искам да кажа, че когато говорим за сигурността и спокойствието на нашите деца, всички заедно като общество трябва да бъдем нащрек за тях.
Трябва да бъдем безкомпромисни към тези, които създават потенциалните опасности
Да проявяваме гражданска съвест при всеки случай, в който ставаме свидетели на нарушения на правилата. Мълчанието и бягството от отговорност не са решение. В днешния сложен и динамичен свят никой родител не е застрахован.
НБП
Още по фокус-темата ВАКАНЦИЯ УРА!