Ученици от ППМГ „Гео Милев” в Стара Загора с отличия за презентация, посветена на патрона на тяхната гимназия

Мария Стефанова от 9 Б клас и Станислав Милчев от 9 Д клас на ППМГ „Гео Милев“ – Стара Загора, представиха впечатляваща презентация за живота и делото на Гео Милев на Десетата национална ученическа конференция по история и цивилизации в Кърджали. Форумът, организиран от СУ „П. Р. Славейков“, бе посветен на темата „Личности и събития, повлияли на човешката история“. Със своята разработка деветокласниците отбелязаха двойния юбилей през 2025 г. -130 години от рождението и 100 години от гибелта на Гео Милев (с разработки от ППМГ „Гео Милев“ в конференцията в Кърджали се включват и още двама ученици – Огнян Чемеляров от 9 А клас и Георги Урумов от 9 Б клас).
С презентацията си Мария и Станислав участват и на друг младежки форум и тя е високо оценена от жури, включващо представители на Историческия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“. С нея те печелят второ място на XII национален конкурс с международно участие „България в картини и слово“ в Търговище.
„Пътят на гения – детските и юношеските години на Гео Милев“ – така е озаглавена презентацията на Мария и Станислав. Идеята за участие в младежките форуми идва от техния преподавател по история г-жа Мариана Колева. А изследването им е базирано на източници, предоставени от г-жа Валя Сотирова, уредник в къща музей „Гео Милев“ в Стара Загора.
Разговаряме с Мария и Станислав за това как създават тяхната презентация, с какво ги пленява личността на гениалния Гео Милев, как преплитат природните науки с историята и литературата, какво им предстои.



– Мария, Станислав, как избрахте темата на презентацията?
Мария: Решихме да бъде за Гео Милев, тъй като има две годишнини през 2025 г. – 130 години от неговото рождение и 100 години от неговата гибел. С презентацията отдаваме нашата почит към невероятната личност на Гео Милев.
Станислав: А и какво по-хубаво от това да направим проучване за патрона на нашата гимназия.
Мария: В началото бяхме раздвоени, не знаехме откъде да започнем, защото да подготвяш презентация за Гео Милев е отговорно и много задължаващо. Искахме да представим и нещо ново за него. Г-жа Валя Сотирова първо ни разказа за неговото детство. Бяхме пленени от тази история. Веднага решихме, че бихме искали да разработим тема, свързана с този период от живота му. Да проследим дали геният на Гео Милев се проявява още в детската му възраст. Размишлявахме и върху това – ако хората разпознаят себе си в него, дали ще открият своя път чрез неговия?
Станислав: Искахме да разкажем за ранните години на Гео Милев, защото тогава се зараждат неговите идеи и ценности. Впечатлихме се колко силно е било влиянието на родното място, семейството и средата му.
– Какво ново научихте за Гео Милев?
Мария: Впечатли ни, че той се изявявал в много измерения на изкуството. Например, извън поезията, той най-много се занимава с изобразително изкуство.
Станислав: Прави илюстрации към творби на автори, които чете и на които се възхищава, например Пол Верлен. Също така осмива много от героите на своето съвремие, сред които е и цар Фердинанд.
Мария: Има своя книжка, която се казва „Негово величества“. В нея са събрани много карикатури, които иронизират царизма.
Станислав: Интересно е, че той се занимава и с театрално изкуство. В него намира поле за изява, като съчетава както въображение, така и възможност да изрази мнение по злободневни теми. Баща му – Мильо Касабов, му подарил магически фенер – газена лампа, на чийто фон той показвал фигури на животни. Демонстрирал е политически събития, които вълнували обществото тогова. Събирал е публика и много хора са гледали неговите представления.
Мария: Направи ми впечатление, че се е занимавал и с пеене, повлиян от неговите баба и майка. Много се е вълнувал от народните песни. По-късно заедно с неговия брат пеят в смесен хор. Докато един ден баща му разбрал, че ръководителят на хора имал проблеми с алкохола. Мильо Касабов е бил много строг, това е било в разрез с неговите ценности и веднага прекратява посещенията на двамата си сина в хора.
Станислав: Тук искам да отбележа, че при нашите проучвания разбрахме още, че Мильо Касабов има ключова роля за развитието на гения на Гео Милев. Той е бил отявлен царист, бил е въздържател, съпричастен към съдбата на македонските българи и арменците. Смятаме също, че Гео Милев дори надхвърля очакванията, които баща му сам има към него. Често са имали неразбирателства вкъщи по политически теми. Но в края на живота си Мильо Касабов осъзнава, че идеите на Гео са били революционни, признава ги, прощава му за тези конфликти.
Двамата: Смятаме, че всичко това изгражда жив и многопластов портрет на един млад човек, в когото се долавя геният.
– Какво представлява презентацията Ви?
Станислав: Тя съдържа 10 слайда, по изискване на конкурса. 8 от тях са с най-интересната информация в резюме. Имаме и оригинален снимков материал. Сред откритията ни е снимка на Гео Милев на 4-5 годишна възраст, която не е широкоизвестна и е заснета от архивите на музея.
Мария: Представили сме и снимка от двора на къща музей „Гео Милев“, където се извисява вековният дъб – дървото, което той е посадил като малък.
Двамата: Положихме голям труд. Двамата сме много добри приятели, допълваме се. Единият анализира и очерта границите на работата. Другият усъвършенства и я представи визуално. Направихме презентацията за около 2 седмици. Нашето желание е да продължаваме да работим по нея, като следваме линията на времето в живота на Гео Милев. Надяваме се при отворени врати и други събития на нашата гимназия презентацията ни да бъде включена, за да представя училището – с уважение към патрона ни.
– Как от природните науки се потопихте в историята и в творчеството на Гео Милев?
Мария: Забелязала съм, че много от изявените деца в хуманитарни сфери идват от математически гимназии. Мисля, че има някаква тенденция математици да проявяват интерес към хуманитарните науки. Не като бягство от тях, а като още една възможност за развитие на логическо мислене. В точните науки често си задаваш въпроса „Защо?“ и е някак си логично той да се съотнесе и към хуманитарни аспекти на живота. Хората от математически гимназии са много целеустремени и мотивирани да постигнат това, което искат, задълбочават се и навлизат навътре в темите, които ги интересуват.
– Докато работихте по презентацията, разбрахте ли защо математическата гимназия носи името на Гео Милев?
Мария: Не стигнахме до обосновано заключение в нашето проучване. Но имаме теория, която се обяснява с факта, че бащата на Гео Милев е бил много близък приятел с Атанас Илиев, директор на бившата девическа гимназия, на която ППМГ е наследник. Предполагаме, че това е възможна връзка.
Станислав: Това не е официално, просто наше предположение. Интересно е, че Гео Милев е патрон и на Математическата гимназия в Плевен и е именувана така приблизително по същото време – през петдесетте години на ХХ век.
Мария: Гео Милев има висок морал и това се изявява в неговото творчество. На първия етаж в нашето училище са поставени последните стихове на поемата „Септември“. Те ни вдъхновяват и са пример за всички наши съученици.
Станислав: Всъщност тези стихове са лайтмотив и на нашата презентация.
– Вашите планове за бъдещето?
Станислав: Концентриран съм в сферата на биологията и химията, ще кандидатствам медицина и може би бих се занимавал с биохимия и медицинска генетика.
Мария: Моите интереси са всестранни, още нямам яснота за посоката, която искам да поема. Но много ми се иска да съчетая математиката и хуманитарните науки. Изборът ми предстои.


И двамата са единодушни в едно – благодарността към хората, които пазят жива паметта за Гео Милев и за други изявени творци и личности на Стара Загора.
Успех на Мария и Станислав и поздравления за труда им!
* Припомняме, че Станислав Милчев, като възпитаник на Второ основно училище „П.Р. Славейков“, бе сред учениците, които се включиха в проект „Младите в атака“ – младежка програма за повишаване на класическите и дигиталните медийни умения на подрастващите.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА