Това помага за позитивни постижения в живота
– Г-н Ранов, преди да заговорим за Операта, какво се случва около Вас самия?
– Работя в компания, занимаваща се с експертизи на сигурността. Правя анализи, консултации и предписания за сферата на сигурност. Целта е всеки да бъде адекватен във всеки момент на конкретни опасности и заплахи. В началото на 2020 г. планираме да открием Център за анализ, стратегии и развитие в сферата на сигурността. На финален етап сме по отношение на документацията. Ще е в Стара Загора, ще подпомагаме както частни фирми, така и общински, държавни институции и всеки, който се нуждае от определени анализи в своята работа, за да бъде по-добре защитена неговата дейност. Имаме екип, предстои ни да привлечем и специалист по киберсигурност, за да може нашите анализи да бъдат актуални и там. Свидетели сме на пробиви в базата документи на държавни институции, всяко дружество трябва да има сигурност, за да бъде спокойно, максимално защитено от посегателства, незаконни влияния и въздействия от недобронамерени лица.
В Настоятелството на Операта всички сме на доброволни начала. Работим с радост и ентусиазъм, защото допринасяме за развитието на културата. Удовлетворен съм както от работата си в сферата на сигурността, така и в сферата на културата.
Мога да кажа, че съм щастлив човек
имам и човек до себе си, който ме подкрепя безрезервно, допълва ме и ми помага.
– В специалното си издание „Юбилейна поща: 50 години ФОБИ“, „Национална бизнес поща“ отдава дължимото на оперното и балетното изкуство, говорейки за емблематични личности, за Културата на Постижения и Постиженията на Културата. Защо, според Вас, е важно да се популяризират постиженията, в частност, на културата според Вас?
– Когато хората се запознават с подобни изяви и постижения, във всяко отношение стават по-креативни и по-продуктивни. Те самите постигат по-значими резултати в своята област, всеки в неговата си сфера. Оперните и балетните спектакли носят позитивна промяна в мисленето, която помага за високи постижения в живота. Когато си обогатен духовно, ти самият си по-успешен, имаш постижения, развива се както културата, така и икономиката, дори и спортът, ако щете. Колкото повече хората са информирани, образовани, знаещи,
толкова повече са и можещи, постигат повече за себе си и околните
оттам за общността и държавата.
– Каква е Вашата оценка, в този контекст, за юбилейния фестивал?
– С всяка година нивото на ФОБИ е все по-високо. С 50-годишния фестивал тази година той достигна невероятни висини, за което говорят постановките и гостите, които дойдоха от страната и чужбина, и поставиха в Стара Загора своите творби. Блестящо бе откриването с „Африканката“ от Старозагорската опера – за първи път в България. Немаловажно за нивото на фестивала са и гостите. Тази година те бяха от Полша – Опера Гданск, с постановката „Таис“ по романа на Анатол Франс „Легенда за Таис“. Бяхме свидетели на бурни аплаузи и бисове, с които бяха наградени участниците в нея.
Трябва
да отличим и балетната трупа
която работи през последните години на високо ниво изобщо в България. Смело мога да го твърдя, понеже съм посещавал и други културни институти в Европа. Старозагорци трябва да се гордеем с ФОБИ и да го подкрепяме, който с каквото може.
Тук искам да припомня, че когато бях областен управител, само преди 5 години, имаше сериозни проблеми с нашата Държавна опера, вероятност едва ли не да бъде закрита. С г-н Станимир Стоянов събрахме група хора, с които да информираме по-голяма част от обществото – както в Стара Загора, така и в София, в Министерския съвет, какво прави Операта, с какво допринася за развитието на града и на хората. Това бе труден момент в развитието на културата като цяло и се радвам, че и Община Стара Загора тогава застана твърдо зад идеята да не се закрива Операта. Тази битка, сега виждаме, че си е струвало да се води.
Днес мястото на Старозагорската опера е начело на всички културни институции не само в областта и в България, а и в Европа. Ние можем и трябва да се гордеем с нея.
За да можем по-добре да оценим този скок към Постиженията, трябва
да помним и перипетиите по пътя дотук
които са много. В годините около 2010 г., когато се назначи един, после друг директор, имаше проблеми в ръководството, конфликти и в самата Опера, до идването на г-н Огнян Драганов и неговия екип. Държа да отдам дължимото и на г-жа Силвия Томова, на диригента маестро Ивайло Кринчев, на назначаването на г-жа Веселина Кацарова за артистичен директор, което допринесе за увеличаване авторитета и начина, по който се привличат известни артисти, за да се повдигне нивото на Държавна опера – Стара Загора. Г-жа Кацарова много е помогнала, надявам се и в бъдеще да продължи. Тя бе и на ФОБИ, а хора като нея дори само с присъствието си привличат и допринасят за високо ниво.
И още – вашето издание „Юбилейна поща“, посветено на ФОБИ, е невероятен жест към всички директори, артисти, балетисти, ръководители, към историята на институцията. Благодаря на Виктория и Станимир Стоянови, които, въпреки че повече от 10 години работят в София, продължават да подкрепят във всеки важен момент, заедно с целия ви екип, Стара Загора. „Национална бизнес поща“ извършва просветителско дело, като 30 години приобщава към изкуството и културата все повече хора. Вие самите сте сред водещите културни институции, допринасяте за развитието на културата, както в нашата община, област, така и в България.
– Вашето най-силно лично впечатление от ФОБИ?
– „Африканката“ и „Таис“, „Шопениана“… Привличаха ме всички постановки, всички имена, които участваха във ФОБИ, прекрасния юбилей на Стефка Минева. Тя е едно от емблематичните имена на Стара Загора, като Веселина Кацарова, Анна Томова-Синтова, диригента Димитър Димитров…
Всеки е наслагвал, за да стигне Старозагорската опера до днешното си високо ниво
Всеки има принос. В момента екипът на г-н Огнян Драганов е перфектен, начинът, по който работят – аз съм пряк свидетел, почти всеки ден съм в Операта, стиковката между отделните звена – оркестър, певци, хор, гости, балет, диригенти, е уникална. За което само мога да ги поздравя и да продължаваме да им помагаме, както досега.
– Впечатлението Ви за отзвука на ФОБИ и дейността на Операта сред младите?
– Екипът на г-н Драганов постигна завидно съчетание в работата си с НУМСИ „Христина Морфова“, осъществиха няколко постановки заедно, дадоха възможност на много млади хора да се изявят. Това е пътят – още от малки, у децата да се насажда уважение, както вие казвате, към културата на постижения и към постиженията на културата. И когато станат големи, те да възпитават така и своите деца.
NBP.bg, Дима ТОНЕВА
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Първата публична изява на балета в Стара Загора е с 8 ученички от Девическото педагогическо училище