При срещата с бюджетния и икономическия екип на „Има такъв народ“, в която участвах, от „БСП за България“ ясно заявихме, че сме против затварянето на „Марица-изток“ и преминаването на газ, както се предвижда със създаването на нова газова централа в настоящия План за възстановяване и устойчивост. Наше условие е да се продължи работа по досегашния модел с въглища и той да се запази възможно най-дълго. Затова трябва в максимално кратък срок да се преговаря с Брюксел, за да се намери технологично решение в близко бъдеще. Но в никакъв случай да не се оставя крайният срок за затваряне на мините – 2025 г., както е написано сега в Плана за възстановяване и устойчивост, и както го е разписал премиерът Бойко Борисов през 2019 г. Това заяви Георги Кадиев, народен представител от „БСП за България“, на пресконференция в Стара Загора, в която участва и народният представител от БСП Георги Гьоков. Срещаме се с медиите, за да кажем каква работа сме свършили в тези десетина дни от работата на 46-ото Народно събрание и какво планираме занапред, уточниха депутатите от Старозагорски избирателен район.
Втората точка от енергийния сектор, която обсъдихме в срещите с представители на ИТН, бе насочена към ядрената енергетика. Тук нашата позиция е, че в България трябва да има ядрена централа и в Белене, и в Козлодуй. Тяхната позиция е само за Козлодуй. Надявам се, че това, което коментирахме в енергийния сектор, ще влезе и в писмено споразумение. Настояваме да има такова споразумение с ИТН, за да няма импровизации и да е ясно кой какви ангажименти поема. Моето лично мнение е дори, че трябва да бъде многостранно споразумение между всички партии, които подкрепят евентуално правителство, за да се даде отговор на два въпроса – коя е програмата на правителството и кои са партиите, които осигуряват мнозинството. Ако ИТН решат да правят двустранни споразумения или да не правят въобще, тогава ще преценим как да действаме, допълни Кадиев.
Категорично нашите ангажименти към комплекса „Марица изток“ са на 100%, нямаме никакви колебания. Ще искаме промяна в Плана за възстановяване и устойчивост, където е записано преминаване към газова централа. Още щом стане ясен новият министър на енергетиката, ще разговаряме с него за бъдещето на комплекса „Марица-изток, каза още Кадиев. Това е ангажимент не само на депутатите от Старозагорски регион, но и на цялата парламентарна група на „БСП за България“. Защото ако допуснем създаване на газова централа, слагаме кръст на мините, категорични са Кадиев и Гьоков.
На пресконференцията двамата народни представители оповестиха и свършеното по повод на концесията в местността Кереч Търла, която предизвика дебати през последните дни. Организирахме среща на протестиращите с министъра на енергетиката, поискахме той да прекрати концесията. Стана ясно, че трябва да получим уточнение за ОВОС от Министерството на околната среда и водите. Изпратих въпрос към ведомството и министърът ми отговори с писмо. В него ясно се казва, че оценката е изтекла. Това означава, че в момента всяко действие по придвижване на концесията е незаконно и подлежи на оспорване в съда. Ако концесионерите искат да предприемат каквото и да е действие, е нужна нова оценка на ОВОС, поясни Кадиев. Ние ще продължаваме да изискваме от министерството да намери начин да отмени тази концесия, защото е опасна за здравето и благосъстоянието на хората от тези 11 села, които са около местността, категоричен бе народният представител.
По темата с концесията, искам да уточня, че позицията на БСП е много последователна и категорична още от 2013 г., припомни народният представител Георги Гьоков.
На пресконференцията той съобщи още, че след проведените разговори по отношение на социалната политика БСП и ИТН имат сближаване, добронамереност и съвпадение. На нас ни се иска тези разговори да завършат с подписване на писмено споразумение. Ще бъдем удовлетворени и ако се разпишат приоритети, които да бъдат следвани от правителството, и които са консенсусни за всички партии, които го подкрепят. А извън рамките им всяка партия да има инициатива да провежда собствените си политики, каза Гьоков.
А дали скоро ще има правителство? В момента не мога да кажа, нещата се развиват много динамично, обстоятелствата по съставяне на правителството се променят всеки час. Сега очакваме персоналния състав на Министерски съвет, веднага след това ще има заседание на НС на БСП, на което ще се вземе окончателното решение за подкрепа или не, уточни Георги Гьоков.
По неофициална информация съставът на правителството се очаква да бъде обявен във вторник.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА