Субсидиите и друго подпомагане от Европейски фондове, от физически лица, които не са регистрирани като земеделски стопани, вече ще се облагат с окончателен данък
– Г-н Йорданов, кои са най-значимите данъчни промени за бизнеса през настоящата 2019 г.?
– Намаляване на срока от 24 на 12 месеца, през който регистрираните по избор за целите на ЗДДС лица не могат да се дерегистрират, когато не отговарят на условията за задължителна регистрация (изм. на чл. 108, ал. 2 от ЗДДС).
Да не се начислява данък за стоките и услугите, които са налични
както към датата на дерегистрацията, така и към датата на последващата регистрация в рамките на един данъчен период, като основанието за дерегистрация не е от значение за прилагане на това правило.
Сред промените е и удължаване на срока за внасяне на данъка за последния данъчен период за всички дерегистрирани лица до изтичането на календарния месец, следващ календарния месец, през който е следвало да бъде подадена справка-декларацията за този данъчен период, вместо до 14-то число включително на месеца, следващ последния данъчен период (изменения в разпоредбите на чл. 76, ал. 2, т. 2 и 89 от ЗДДС).
Предвидена е опция при продажбата на стоки или услуги чрез електронен магазин фискалният/системният бон, регистриращ продажбата,
да се генерира в електронен вид и автоматично да се предостави на електронен адрес
на получателя, като не се издава хартиен документ.
Отпада изискването
при обезпечение при доставки на течни горива, размерът на обезпечението да не може да бъде по-малък от 50 000 лв.
(Изменение в разпоредбата на чл. 176в от ЗДДС и § 59 от ПЗР на ЗИД на ЗКПО).
Удължава се до 30 юни 2022 г. срокът за прилагане на въведения от 1 януари 2014 г. механизъм
за обратно начисляване на ДДС при доставки на зърнени и технически култури.
Юридическите лица следва да знаят също така и че се заличава буква „в“ от т. 1 на чл. 186, ал. 1 от ЗДДС, която предвижда налагане на принудителна административна мярка запечатване на обект за срок до 30 дни, в случаите на неспазване на реда или начина за ежедневно отчитане на оборотите от продажби.
Има и изменение в реда за облагане на предприятията в ликвидация и несъстоятелност. Последният данъчен период е от 1 януари до датата на заличаване. Срокът за подаване на последната данъчна декларация е 30 дни от датата на заличаване. Внасянето на данъците е в срока на декларирането. Отпада задължението за подаване на годишен отчет за дейността (ГОД) за последния данъчен период.
От настоящата година е въведен
нов режим за подаване на декларациите за данък
при източника и алтернативните данъци при заличаване – 30 дни от датата на заличаване. Внасянето на данъците е в срока на деклариране.
– Има ли изменения във връзка с годишните данъчни декларации?
– Да, за лицата, които не са осъществявали дейност по смисъла на Закона за счетоводството и не са задължени да подават ГДД и ГОД промените са следните: въведено е задължение за подаване на ГДД от лицата, които не са осъществявали дейност по смисъла на Закона за счетоводството, когато е налице задължение за корпоративен данък или за данък върху разходите; предоставена е възможност за подаване на декларацията и когато тези лица желаят да декларират други данни и обстоятелства, например, възникнала загуба или суми с характер на скрито разпределение на печалба и др.; тези правила се прилагат и по отношение на случаите на прекратяване с ликвидация или с обявяване в несъстоятелност, когато не са осъществявали дейност по смисъла на Закона за счетоводството.
– Новото по отношение на облагането и декларирането на доходите за 2018 г.?
– Отпада необходимостта да се представя декларация от другия съпруг(а) родител, че няма да ползва данъчните облекчения за млади семейства, за деца или за деца с увреждания. Но когато съответното облекчение е ползвано и от двамата родители/настойници
всяко от тези лица дължи частта от данъка, съответстваща на размера на ползваното облекчение
т.е. за съответната година лицата няма да имат право да ползват облекчение (чл. 22а, ал. 6, чл. 22в, ал. 9 и чл. 22г, ал. 8 от ЗДДФЛ).
Регламентира се възможност всяко едно от данъчните облекчения за деца и за деца с увреждания да се разпределя между двамата родители (приемни родители, близки или роднини), когато размерът на данъчното облекчение за деца или за деца с увреждания е по-висок от сумата на годишните данъчни основи по чл. 17 от ЗДДФЛ на единия родител (чл. 22в, ал. 4 и чл. 22г, ал. 4). Регламентира се, че данъчно задълженото лице не трябва да има подлежащи на принудително изпълнение публични задължения не само към датата на подаване на годишната данъчна декларация, но и в случаите, когато се подава коригираща декларация по чл. 53, ал. 2 от закона в срок до 30 септември, както и по реда на чл. 103 и 104 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (чл. 23, ал. 2).
Въведени са
нови правила при закръгляване на данъка за довнасяне
по годишната данъчна декларация (чл. 48, ал. 8 от ЗДДФЛ), регламентиран е начален момент за подаване на годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ , т.е. подаването е възможно от 10.01.2019 г. (чл. 53, ал. 1).
– Промените, които се прилагат за данъчната 2019 г.?
– Считано от 1.01.2019 г. има ново данъчно третиране на облагаемите награди от игри, състезания и конкурси – облагането им вече е с окончателен данък (Чл. 38, ал. 14 от ЗДДФЛ). Увеличен е необлагаемият праг за тези награди от 30 на 100 лева. След получаване на дохода от награда не е налице задължение за деклариране в годишната данъчна декларация от физическите лица. Платците на доходите няма да издават служебни бележки.
Освен това, субсидиите, получени под формата на държавни помощи, субсидии и друго подпомагане от Европейски фондове, от физически лица, които не са регистрирани, като земеделски стопани
вече ще се облагат с окончателен данък
Изменението засяга всякакви видове държавно подпомагане на физически лица. Няма да е налице задължение за деклариране в годишната данъчна декларация.
– До края на месец март фирмите по ДДС имат задължение да подменят софтуера за управление на продажбите си и касовите апарати. Срещат ли трудности, впечатлението Ви?
– Срокът за смяна на софтуера за управление на продажбите и касовите апарати на регистрираните по ДДС е 31 март 2019 г., а за фирмите без ДДС регистрация е до края на юни 2019 г. Това става единствено по електронен път с електронен подпис чрез електронна услуга, достъпна на сайта на приходната агенция. Тъй като смяната става по електронен път, в офис Стара Загора нямаме наблюдение за трудностите на фирмите.
Допълнителна информация за промените е достъпна в специално създадената рубрика на сайта на НАП http://nap.bg и на телефона на Информационния център на НАП 0700 18 700.
Важно е в рамките на следващите две седмици
всеки търговец, регистриран по ДДС, да се свърже с производителя на софтуера
за управление на продажбите и производителя на фискални устройства, които използва, за да обсъдят техническите изисквания и необходимите промени, да не се чака до последния момент.
– Коментарът Ви за старта на данъчната кампания на територията на ТД НАП-офис Стара Загора?
– Данъчната кампания стартира от 10.01.2019 г. Всички декларации и формуляри се предоставят от приходната администрация безплатно. Получават се от гише „Информация“ в офис Стара Загора, могат да бъдат разпечатани от интернет страницата на НАП www.portal.nap.bg.
До този момент
в офис Стара Загора са подадени 135 декларации по чл. 92 от ЗКПО (само по електронен път) и 323 годишни данъчни декларации
по чл. 50 от ЗДДФЛ, от тях получени на хартиен носител са 90, подадени по електронен път с ПИК – 187, и с електронен подпис – 46.
– Най-новите услуги, които предоставяте?
– Например, обслужване на клиенти с увреден слух. На служителите на НАП е предоставен таблет, с помощта на който онлайн се извършва видео жестомимичен превод. Услугата се осигурява в реално време, чрез обособен кол център с квалифицирани жестомимични преводачи.
Освен това от 1.01.2019 г. лицата могат да заявят регистрацията по ЗДДС по избор, на основание чл. 100, ал. 1 и ал. 2 от ЗДДС, пред Агенцията по вписванията при заявяване за вписване на първоначална регистрация по реда на глава втора от Закона за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел (чл. 100, ал. 5 от ЗДДС).
NBP.bg, Дима ТОНЕВА