„БСП-лява България“ ще бъде конструктивна опозиция и ще подкрепя всички политики на четири парламентарни групи, подкрепящи правителството, стига те да водят до добри за България и българите промени. Това заяви днес на пресконференция в Стара Загора народният представител от 27-ми МИР Георги Гьоков. Това съвсем не означава да осигурим пълен комфорт за всички действия на правителството. Левицата няма да допусне действия, влизащи в противоречие с предизборната й програма и начертаните от нея „12 червени линии“ на приоритети, допълни Гьоков.
Още в първите дни на съществуването на новия парламент „БСП-лява България“ излиза с ред законодателни инициативи. Първата е за промяна на Кодекса за социално осигуряване. Тя не касае само миньорите, обясни Гьоков – касае всички хора, работещи при първа и втора категория труд, които ще бъдат сериозно ощетени, ако не се приемат поправките. От 1 януари те ще останат с много ниски и адекватни пенсии, ако Кодексът остане същия, заяви депутатът.
Втората законодателна инициатива е за въвеждане на прогресивно данъчно облагане. Да, плоският данък бе въведен по времето на тройната коалиция. Предложението дойде от НДСВ, силно бе подкрепено от ДПС, а БСП се съгласи, защото смяташе, че при тогавашните икономически условия плоският данък ще бъде полезен, подчерта Гьоков. В момента вече мислим, че е дошло време за въвеждането на по-справедливия подоходен данък, при това с грижа за хората на средната класа, добави той. Скалата, която предлагат, според него не е стръмна. 20% данъчна ставка се предвижда само за най-високите доходи, обясни Гьоков
Законодателна инициатива левицата ще има и относно ограничаване на монополите чрез Закон за изменение и допълнение на Закона за защита на конкуренцията. Идеята е монополизирането на пазари да се ограничи. Този законопроект е внесен и в миналото НС, но времето не е стигнало за приемането му, сега се внася отново.
До края на тази седмица или в началото на следващата левицата щяла да внесе още един законопроект, пак в сферата на социалното осигуряване, с който се предвижда спиране на покачването на възрастта за пенсиониране. В предишния парламент БСП не успяла да постигне споразумение с останалите парламентарни групи за спиране на тенденцията за увеличаване на възрастта, а само я замразила чрез Бюджет 2014. Ако не се приеме законопроектът, от 1 януари ще се повишат изискването за трудов стаж и възрастта за пенсиониране с 4 месеца, твърди Гьоков. Законопроектът предвижда също възможност хората, на които не им достига стаж или възраст до две години, да могат да се пенсионират по-рано, защото безработицата сред хората на предпенсионна възраст е най-малко равна или дори по-голяма от тази сред младите хора, коментира депутатът.
NBP.bg, Живка КЕХАЙОВА