От 9 октомври 2020 г. Галена Недкова е изпълняващ длъжността директор на Офиса в НАП в Стара Загора. Тя работи от 26 години в системата на данъчната администрация. Завършила е УНСС-София, специалност „Икономика на промишлеността“. Специализирала е в областта на публичната администрация и управлението: „Управление на администрацията“, „Организация на административната дейност и процеси“ и „Европейска административна практика“; сертифициран оценител по модела за организационно съвършенство EFQM. Експерт с дългогодишен опит в ревизионната дейност, търсен съветник и колега, доказан специалист с неоспорим авторитет, спечелила доверието на екипите, с които работи.
За „Национална бизнес поща“ г-жа Недкова сподели, че за нея поемането на поста е предизвикателство. „Работата е по-различна от тази, която върших досега. За мен е важно, човек да се развива, да надгражда. Предизвикателство е и новата данъчна кампания, но мисля, че ще се справим отлично. Колегите в офиса са страхотни професионалисти, справят се със задачите си“, казва още Галена Недкова.

– Г-жо Недкова, какви са данъчните новости през 2021 г. за бизнеса?
– Промени са направени във всички данъчни закони, както и ДОПК. В ЗДДС основно промените касаят чл. 118 на Закона за данък върху добавената стойност, свързан с изискванията към софтуерите за управление на продажбите в търговски обекти (СУПТО). Отпадна задължителното въвеждане на СУПТО, като лицата, които са привели използваните от тях софтуери в съответствие с нормативните изисквания на закона и Наредба N Н-18 ще се ползват от определени облекчения. Освен възможност за ускорено възстановяване на данъчен кредит, и неналагане на принудителна административна мярка „запечатване на търговски обект“ при първо нарушение за неиздаване на фискален бон (в сила от 12.12.2020 г.).
Други промени са свързани с доставките от и за Обединено кралство Великобритания и Северна Ирландия
След изтичането на преходния период – 31.12.2020 г., разпоредбите на правото на Съюза в областта на ДДС вече няма да се прилагат по отношение на Обединеното кралство или на неговата територия.
В ЗКПО са променени сроковете за подаване на ГДД, както и сроковете за деклариране и внасяне на авансови вноски. Целта е компенсиране на възможностите за неточно планиране от данъчно задължените лица на прогнозната печалба, влияеща върху размера на авансовите вноски към края на данъчната година.
Част от промените в ДОПК касаят декларирането на данни за превозите на стоки с висок фискален риск – предоставя се при определени условия възможност за предварително деклариране чрез електронна услуга на Националната агенция за приходите. Създава се и възможност за използването на електронни документи, подписани с квалифициран електронен подпис в административните производства по ДОПК.
Промените в ДОПК предвиждат също
промяна в последователността на погасяване на предявените за събиране в НАП публични вземания
до започване на принудителното им събиране. С постъпила сума по сметката на публичния изпълнител за погасяване на предявени за събиране в НАП публични вземания до започване на принудителното им събиране се погасява задължението, като срокът за внасяне изтича най-рано към датата на плащането. Ако срокът за внасяне на две или повече публични задължения изтича на една и съща дата, те се погасяват съразмерно.
Предвиждат се и две допълнителни хипотези, при които се изключва прилагането на 10-годишния абсолютен давностен срок, след изтичането на който се счита, че публичното вземане е погасено. Това се отнася до предявените в производството по несъстоятелност публични вземания и при образувано наказателно производство, от изхода на което зависи установяването или събирането на публичното задължение.
– Споделихте, че има промени и в размера на санкциите?
– Промените предвиждат и двойно увеличаване на размера на санкциите при отказ на съдействие на орган по приходите или възпрепятстване упражняването на правомощията му. В административнонаказателните разпоредби се въвежда специална хипотеза за неспазване на изискванията за съхранение на счетоводна и търговска информация, както и всички други сведения и документи от значение за данъчното облагане и задължителните осигурителни вноски. Създадена е административнонаказателна санкция за лицата, които не внесат или внесат в по-малък размер дължимия данък, съгласно Закона за корпоративното подоходно облагане и Закона за данъците върху доходите на физическите лица, когато основанията за прилагане на облекчение съгласно спогодба за избягване на двойното данъчно облагане не са доказани. Според ДОПК, нарушителите ще се наказват с глоба – за физическите лица, или с имуществена санкция – за юридическите лица и едноличните търговци, в размер 5% от размера на невнесения данък, но не повече от 15 хил. лева. При повторно нарушение санкцията ще е 10% от невнесения данък, но не повече от 30 хил. лева.
– А какви са данъчните промени, които касаят физическите лица?
– Предвидено е
ново облекчение за физическите лица, които през годината са направили подобрения и ремонт в собствените си жилища
Те могат да намалят общата сума на годишната си данъчна основа с реално платените от тях разходи за труд на физическите или юридическите лица, извършили ремонта или подобренията. За да ползват данъчното облекчение, физическите лица ще трябва да обявят кои са лицата, извършили ремонта, и платените им суми за труд и по този начин придобитите от тях доходи/приходи ще излязат на светло.
Промяна е направена и в сумата, която се приспада от годишните данъчни основи по чл. 17 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица за 2021 г. при ползване на данъчното облекчение за деца по чл. 22. Сумата е, както следва: 1. едно ненавършило пълнолетие дете – в размер на 4500 лв.; 2. две ненавършили пълнолетие деца – в размер на 9000 лв.; 3. три и повече ненавършили пълнолетие деца – в размер на 13 500 лв.
При ползване на данъчното облекчение за деца с увреждания по чл. 22г от Закона за данъците върху доходите на физическите лица за 2021 г. сумата, с която се намаляват годишните данъчни основи по чл. 17 от същия закон, е в размер на 9000 лв. Важно е да се уточни, че данъчното облекчение ще се ползва с подаването на ГДД за 2022 г.
– Има ли изменения във връзка с подаването и данните в годишните данъчни декларации?
– Промени има в сроковете на подаване на годишните данъчни декларации на юридически лица, годишния отчет за дейността и внасяне на годишния данък. Целта на промените е оптимизация на изготвянето на годишните данъчни декларации по реда на чл. 92 от ЗКПО на търговските дружества и подобряване на процеса на годишно счетоводно приключване.
Срокът на подаване, съответно плащане, е от 1 март до 30 юни на следващата година
Данъкът върху разходите по реда на чл. 217 от ЗКПО се внася също до 30 юни на следващата година. Промените са в сила и за ГДД и внасянето на данъка за 2020 г.
Направени са промени и в авансовото облагане с корпоративен данък. Прагът, от който зависи дали възниква задължение за авансови вноски за дадена данъчна година, както и класифицирането им като месечни или тримесечни, вече се определя на база нетни приходи от продажби за годината, преди предходната година. За 2021 г. база за определяне са нетните приходи от 2019 г. Авансовите вноски за текущата календарна година се декларират с нова отделна декларация по образец в срок от 1.03. до 15.04. на същата година. Крайният срок за подаване на коригиращата декларация по чл. 88 от ЗКПО е до 15.11. Срокът за внасяне на авансовите вноски е нов при последната вноска – до 01.12.
С цел равностойно данъчно третиране на доходите от стопанска дейност по реда на ЗКПО и ЗДДФЛ, е приета промяна, с която срокът за деклариране и внасяне на годишните данъци за лицата, извършващи стопанска дейност като търговци по смисъла на Търговския закон, включително еднолични търговци или физически лица, регистрирани като земеделски стопани, избрали доходът от стопанската им дейност да се облага с данък върху годишната данъчна основа, става от 1 март до 30 юни. Съответно задължението за плащане на дължимите данъци е 30 юни. Промяната се прилага и за годишната данъчна декларация и внасянето на съответните данъци за 2020 г.
Важно е да се отбележи, че този срок се отнася единствено за горепосочените лица. За всички останали физически лица, които са задължени да подават ГДД, срокът за деклариране и внасяне на дължимите данъци е 30 април.
– Очакванията Ви за настоящата година? Как стартира данъчната кампания на територията на ТД НАП – офис Стара Загора?
– Данъчната кампания стартира от 11.01.2021 г. Всички декларации и формуляри се предоставят от приходната администрация безплатно. Получават се от гише „Информация“ в офис Стара Загора, могат да бъдат разпечатани от интернет страницата на НАП – www.portal.nap.bg. Клиентите, които разполагат с ПИК или електронен подпис, могат да ползват всички предоставяни от НАП електронни услуги, вкл. подаване на ГДД, на https://inetdec.nra.bg/.
Използвам случая да напомня, че
плащането чрез ПОС е безплатно и призовавам клиентите ни да се възползват от предоставената възможност
при посещение в офиса на НАП. Към момента на разположение на клиентите ни са 22 броя ПОС терминални устройства, от които 17 са в Стара Загора и 5 в Казанлък.
До 14 януари в офис Стара Загора са подадени 31 годишни данъчни декларации по чл. 50 от ЗДДФЛ, от тях получени на хартиен носител са 10, подадени по електронен път с ПИК – 18, и с електронен подпис – 3 бр.
През 2020 г. са подадените 25 хил. декларации от физически лица, от които близо 80% по електронен път. Очакванията ни са през 2021 г. клиентите ни отново да се възползват от електронната предварително попълнена декларация за доходите, която се подава с ПИК или електронен подпис. Тя ще бъде налична в сайта на НАП през месец март, след подаването на данните от работодатели и платци на хонорари. В нея ще бъдат вписани автоматично данни за получени през 2020 г. доходи от трудови правоотношения, граждански договори и хонорари, доходи от наем за имоти, чиито наематели са юридически лица и други.
Лицата, които подадат годишната данъчна декларация до 31 март на следващата година по електронен път, ползват отстъпка 5 на сто върху данъка за довнасяне по чл. 48, ал. 1 и 2, при условие че нямат подлежащи на принудително изпълнение публични задължения към момента на подаване на декларацията и данъкът за довнасяне е внесен в срок до 31 март. Правя уточнение, че
общият размер на ползваната отстъпка за данъците по чл. 48, ал. 1 и 2 не може да превишава 500 лв.
Ако трябва да обобщя, на старта на данъчната кампания сме готови да обслужим нашите клиенти на място в офиса, нo апелирам активно да се ползват електронните услуги на НАП. Те спестяват време, усилия и средства, като същевременно са най-безопасният за здравето начин за контакт във времето на извънредна епидемична обстановка.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА