30% отстъпка от такса битови отпадъци в промила за сметосъбиране и сметоизвозване ще ползва всяко домакинство, ако в края на годината е предало разделно 150 килограма отпадъци, съобщи зам.-кметът Радостин Танев
![](https://www.nbp.bg/nbp/wp-content/uploads/2024/11/eko-01.jpg)
![](https://www.nbp.bg/nbp/wp-content/uploads/2024/11/eko-02.jpg)
![](https://www.nbp.bg/nbp/wp-content/uploads/2024/11/eko-07.jpg)
Първата площадка за разделно събиране на отпадъци в Стара Загора бе официално открита в кв. „Железник“. Всяко домакинство, което в края на годината е събрало разделно 150 кг отпадъци, ще може да се възползва от 30% отстъпка от такса битови отпадъци в промила за сметосъбиране и сметоизвозване, съобщи зам.-кметът Радостин Танев.
Подобна площадка има във Велико Търново, но тази в Стара Загора е единствена по рода си, защото в нея има и обучителна класна стая на открито. На площадката са запазени максимално дървесните видове и зеленината. Искахме да акцентираме и върху създаването на навици и провокиране на любопитство в подрастващите, уточни Радостин Танев.
На площадката могат да бъдат предавани разделно събрани отпадъци от бита, сред които стъкло, пластмаса, метал, хартия, фолио, текстил. Разположени са и контейнери за едрогабаритни отпадъци. Гражданите могат да доставят и такива, но те нямат бъдат претегляни и включени в опцията, която носи отстъпка от таксата за битови отпадъци. Това обаче е удобство и възможност, от която хората могат да се възползват, вместо да се натрупват ненужни вещи и предмети около контейнерите за смет. Строителни отпадъци няма да се приемат, информира Радостин Танев.
Процесът по предаване на отпадъците е изключително лесен. Регистрацията отнема 2-3 минути, след което всеки гражданин получава чип. Чрез него той сам претегля на кантар отпадъците, които носи. С използването на киоска (интерактивно устройство за информация) информацията автоматично се предава в системата на Общината, като се отчита партидата на апартамента или жилището, което гражданите обитават. На база на това, в края на годината ще се знае каква е отстъпката, която те могат да използват, поясни зам.-кметът.
На гражданите ще съдействат при необходимост и служителите, които ще работят на площадката. Отново за удобство на хората, тя е с работно време от 9.30 до 18.30 часа, от сряда до неделя, почивните дни са понеделник и вторник.
Изграждането на площадката е част от Програмата за управление на отпадъците на Община Стара Загора. През следващата година ще поставим подобни пунктове и на други места в града, те ще бъдат по-малки като площ. Нашата цел до края на мандата да имаме между 10 и 15 пространства, за максимално улеснение и достъпност на хората. Финансирането е изцяло за сметка на Общината, каза още Радостин Танев.
Той уточни също, че експертите ще наблюдават процеса през първите месеци от функционирането на площадката в кв. „Железник“. Ще проследим колко хора са се възползвали, както и количеството на разделно предадените битови отпадъци. Ако е целесъобразно, имаме готовност да ги намалим до 100 кг, поясни зам.-кметът. Той уточни, че „Железник“ е първият квартал, в който се реализира този проект, тъй като той не само е най-големият в Стара Загора. Жителите му имат и голям принос в разделното събиране, което е отчетено по извозването на контейнерите.
![](https://www.nbp.bg/nbp/wp-content/uploads/2024/11/eko-03.jpg)
![](https://www.nbp.bg/nbp/wp-content/uploads/2024/11/eko-04.jpg)
![](https://www.nbp.bg/nbp/wp-content/uploads/2024/11/eko-08.jpg)
![](https://www.nbp.bg/nbp/wp-content/uploads/2024/11/eko-06.jpg)
В знак на подкрепа към тази екоинициатива се включиха всички деца и ръководители на социални услуги към Община Стара Загора. Те изцяло по тяхно желание ще преминат през обучение и проявяват огромен интерес към площадката и класната стая, съобщи зам.-кметът Павлина Делчева, която също присъства на откриването на площадката.
Класната стая на открито могат да посещават всички деца и млади хора, които имат желание. Атрактивните места за сядане са изработени от отдел „Озеленяване“, които са използвали паднали дървета и природосъобразни материали. „Имахме много помощ и идеи от децата от клуб „Млад еколог“. Такива тематични групи са ползотворни, защото не само ние можем да сме пример за децата, но и те за нас. Убеден съм, че на учениците ще им бъде полезно и приятно и клубове ще има в повече училища, подчерта Радостин Танев. Той припомни също, че две старозагорски училища вече са приели практиката за изцяло разделно събиране на отпадъци – IX ОУ „Веселин Ханчев“ и СУ „Иван Вазов“.
Двамата зам.-кметове анонсираха още, че на 6 декември всички социални услуги ще получат като подарък елха. След празниците заедно с децата коледните дръвчета ще бъдат залесени в местността Седми километър, където това лято бушуваха опустошителни пожари.
Стана ясно още, че Община Стара Загора подготвя проект за биоразградими отпадъци, с който ще кандидатства до 5 януари 2025 г. От началото на новата година ще започнем да работим активно и по темата за едрогабаритните отпадъци. Сега всяко домакинство може да занесе такъв в центъра за разкомплектоване в село Ракитница, което е безплатна възможност за старозагорци, каза зам.-кметът. Той припомни също, че втората секция на Денонощния горещ телефон на Община Стара Загора (0800 15 737), дава много подробна информация за гражданите относно възможностите за предаване на различни видове отпадъци. Хората винаги могат да се обърнат към нас – и по телефона, и в приемните дни, както и чрез социалните мрежи, каза още Радостин Танев.
Радослава РАШЕВА