За 15-и пореден път Община Стара Загора организира Нощ на изкуствата. Събитието внесе духовно оживление по улиците и в културните институции в града, които във вечерта на 25 септември отвориха врати за стотици старозагорци.
Стара Загора е град, в който животът продължава над 8000 години без прекъсване, град, който е носител на културни традиции, град, който и сега дава импулс на културното развитие на страната ни. Това каза при официалното откриване на събитието директорът на Регионалния исторически музей Петър Калчев. Пред публиката той обяви още, че тази година музеят изпълнява три проекта, единият от които беше представен в Нощта на изкуствата.
„Тук сме, за да се докоснем до душата на нашия град. Тя е преодоляла 8000 години, тя е стара и мъдра. Благодаря на тези, които направиха възможно тази вечер да сме заедно. Нека и следващата година да се срещнем отново и да сме повече“, пожела при откриването Емил Христов, зам.-председател на Народното събрание.
„За петнадесета поредна година Стара Загора отбелязва Нощта на изкуствата. Това е и шанс за хората на изкуството, които бяха затворени, заради пандемията, да се срещнат със своите почитатели и да покажат постиженията си. Пожелавам тази вечер да бъде истински празник“, каза Милена Желева, зам.-кмет с ресор Култура, туризъм и младежки дейности.
На официалното откриване на Нощта на изкуствата бяха още зам.-кметовете Иванка Сотирова и Красимира Чахова. А за празничното настроение на публиката се погрижиха със своите изпълнения Общинският духов оркестър, Дамски камерен хор „Библиофония“ и Клуб за български народни танци „Тракийци“.
Старозагорци, които започнаха своя културен тур от РИМ-Стара Загора, имаха възможност да се докоснат до културно-историческото наследство на над 8000-летния ни град. На входа на музея те бяха посрещнати от бог Дионис и три менади. По традиция най-голяма атракция за децата и младите хора бе възможността да се снимат в специалните кътове – „Тракийски воин“, „Средновековен воин“, както и на Античната улица, където бе кътът „Антична мода“. Посетителите на музея имаха възможност да разгледат няколко изложби, както и да видят за първи път в експозицията на РИМ-Стара Загора – „Литография от Цариградската конференция през 1876-1877 г.“.
С отворени врати посрещна публика и Художествената галерия в Стара Загора. Там любителите на изобразителното изкуство разгледаха две уникални изложби – „Огледалото – лице в лице“ организирана от Клуб на ЮНЕСКО от Виченца, Италия, както и гостуващата колекция от френски гравюри „Съхранената художествена памет на един френски колеж в България“.
В Музей „Литературна Стара Загора“ бе експонирана сборна изложба „Цвят и стихове“ от старозагорски художници. Бяха представени близо 20 живописни платна и малки пластики на талантливи автори от града на липите. Акцент на вечерта бе непоказван досега женски портрет от художника Иван Попчев.
В Държавна опера Стара Загора на първия етаж всички желаещи можеха да се снимат с костюми от актуални оперни спектакли. А на сцената на Операта от 19 часа стартира спектакълът за избор на Царица Августиада, посланик на Фестивала на виното и културното наследство Августиада 2020.
Регионална библиотека „Захарий Княжески“ предложи на гостите си редене на пъзели Парченца от Стара Загора, викторина.ru: Веселая лингвистика, както и концерт на Дамски камерен хор „Библиофония“ и Оперен концерт на Полина Влахова и приятели.
В библиотека „Родина“ посетителите разгледаха изложба „Християнство и памет“. Старопечатни издания на черковнославянска литература от колекция „Редки и ценни издания”, посветена на 150-годишнината от учредяването на Българската екзархия.
В Астрономическа обсерватория „Юрий Гагарин“ любителите на астрономическата наука имаха възможност да изслушат няколко лекции, да разгледат уникална фотографска изложба, посветена на телескопа „Хъбъл“, да се включат в наблюдения на звездното небе.
Програмата бе допълнена и от други прояви за всяка възраст и вкус, които се състояха в къщата на арх. Димов, Международния младежки център, както и на други открити пространства в града.
NBP.bg