Проект Младежка заетост +
Основна цел на Проекта. Повишаване конкурентоспособността на младежите на възраст от 16 до 29 години вкл., както и улесняване прехода от образование към заетост. Могат да бъдат включени неактивни, безработни и продължително безработни лица на възраст от 16 до 29 години включително.
Заявка от работодатели се подават чрез Системата за сигурно електронно връчване (ССЕВ) към Дирекция „Бюро по труда“ на територията, на която ще се изпълняват дейностите по Проекта.
Заявление от неактивни и безработни лица се подават в Дирекция „Бюро по труда“.
Включване в обучение за придобиване на преносими и „меки“ умения, чрез сайта на Агенцията.
Подробна информация и необходимите документи за кандидатстване може да намерите на официалния сайт на Агенцията по заетостта или на следния линк:
https://www.az.government.bg/pages/mladejka-zaetost/
Квалификация, умения и кариерно развитие на заети лица +
Осигуряване на възможност за повишаване на квалификацията и компетентностите на заетите и самостоятелно заетите лица в България, предоставяйки подкрепа за професионално развитие и гъвкави възможности за обучение. Могат да се включат както заети лица, така и самостоятелно заети лица. Включване в обучения за придобиване на Ключови компетентности: „Многоезикова компетентност”; „Математическа компетентност и компетентност в областта на точните науки, технологиите и инженерството”; „Цифрова компетентност” (нива 5-6 или 7-8 от DigComp 2.1); „Личностна компетентност, социална компетентност и компетентност за придобиване на умения за учене”; „Предприемаческа компетентност”.
Компонент 2: Обучения за DI-GI умения и компетенции
Повишаване на дигиталните умения и компетенции в съответствие с новите потребности на пазара на труда и навлизането на дигиталните технологии в социално-икономическите процеси. Нива на обучение:
Базово ниво: Ниво 1 и 2 съгласно DigComp
Средно ниво: Ниво 3 и 4 съгласно DigComp
Могат да се включат безработни лица, регистрирани в дирекция „Бюро по труда“ и заети лица с ниско или никакво ниво на дигитални умения.
Проект „Родители в заетост “
Основни дейности по проекта
– Осигуряване на грижа за децата от 0 до 4 г. вкл., непосещаващи детски ясли, заведения и предучилищни групи, на заети и безработни родители, като грижата е допустима до 8 часа на ден. Допустимите разходи за трудови възнаграждения по дейността са в размер на минималната работна заплата, установена за страната, вкл. осигурителните вноски, начислени за сметка на работодателя. Допълнително възнаграждение в размер на ½ от минималната работна заплата, установена за страната за лицето, в случай че полага грижи за второ или повече деца от семейството.
– Многодетни или самотни родители на деца от 0- до 12-годишна възраст, които са се върнали на работните си места, и децата посещават детски ясли/градини, както и училище.
– Безработни лица, регистрирани в бюрото по труда, които са родители на деца от 0- до 4-годишна възраст, незаписани в детска ясла/градина, или многодетни или самотни родители на деца от 0- до 12-годишна възраст, посещаващи детски ясли/градини, както и училище.
Лица, допустими за детегледачи по проекта, са: Търсещи работа безработни лица, които не получават пенсия за осигурителен стаж и възраст.
След одобрение от страна на родителите, с безработното лице (детегледач) се сключва трудов договор с работодател Агенцията по заетостта за срок до 18 месеца или до навършване на 4-/12-годишна възраст на детето, или до приключване на проекта.
Започвам Работа – Компонент 2 „Обучение“
Проект „Започвам работа“ има за цел да бъде осигурен цялостен пакет от мерки, насочени към интеграция на пазара на труда на неактивни и безработни лица. Посредством проекта се предоставя възможност на неактивни и безработни лица да се включат в обучения за придобиване на:
Степен на професионална квалификация или част от професия;
КК1 – Езикова грамотност;
КК2 – Многоезикова компетентност;
КК3 – Математическа компетентност и компетентност в областта на точните науки, технологиите и инженерството;
КК5 – Личностна компетентност, социална компетентност и компетентност за придобиване на умения за учене;
KK6 – Гражданска компетентност;
КК7 – Предприемаческа компетентност.
На безработните лица, включени в обучение ще се предоставят средства за стипендии и транспорт за всеки присъствен ден (при минимум 6 учебни часа на ден) на обучението.