България ще продължи да разчита на производството на електроенергия от въглища, припомни отново министър Теменужка Петкова
Два нови роторни багера KWK 2000 и KWK 400 L бяха въведени в експлоатация в „Мини Марица-изток“ ЕАД. Те са на стойност 25.8 млн. евро по проект, финансиран от Международния фонд „Козлодуй“ и със собствени средства на дружеството. След проведена открита международна процедура по правилата на Европейската банка за възстановяване и развитие за изпълнител на дейностите бе избран българо-полският консорциум „Famur – българска енергетика“. Багерите ще работят на територията на рудник „Трояново-север“. Въвеждането на два роторни багера едновременно се извършва за първи път в дългогодишната история на „Мини Марица-изток“ ЕАД. Модернизирането на техниката е част от програмата на дружеството за обновяване на тежкото оборудване и цели повишаване на производителността и на енергийната ефективност, както и обезпечаването на сигурността на енергийните доставки.
Официалната церемония по въвеждане на новата техника се състоя на 14 ноември на монтажната площадка на двете мащабни съоръжения. Гости на събитието бяха д-р Теньо Тенев, кмет на община Раднево, министърът на енергетиката Теменужка Петкова, изп. директор на „Български енергиен холдинг“ Жаклен Коен, Валентин Шайдер, зам.-директор на ЕБВР и ръководител на международен фонд „Козлодуй“, Николай Райчев, изп. директор на „Българска енергетика“ АД, управител на българо-полският консорциум „Famur – българска енергетика“, Андон Андонов, изп. директор на „Мини Марица-изток“ ЕАД, и др.
Днес празнуваме успешния монтаж на двата роторни багера. По-големият ще замести 3 големи амортизирани багера, а по-малкият ще работи на вторично изгребване в рудник „Трояново – север“. Това ще намали значително разхода за енергия и в същото време ще увеличи ефективността и производителността на дружеството. Изказвам благодарност за професионализма на екипа, който работеше по проекта, към министерството на енергетиката и към ръководството на „Мини Марица-изток“ ЕАД и БЕХ, за тяхната подкрепа и за ползотворното ни сътрудничество, както и към изпълнителите, които работиха денонощно в студ и пек, за да осъществят този проект, заяви в словото си Валентин Шайдер.
За характеристиките и успешния монтаж на новите машини разказа Николай Райчев, който връчи удостоверението за изпълнение на проекта на Андон Андонов.
Днес е хубав ден за българската енергетика и за „Мини Марица-изток“ ЕАД. За първи път в историята на дружеството едновременно започват функционалните изпитания на два нови роторни багера, заяви изп. директор на дружеството. Андон Андонов благодари на целия екип, работил по проекта. Благодарност към ЕБВР, без чиято финансова помощ той нямаше да се осъществи. Благодарност и към всички работници, изпълнители и подизпълнители, консултанти. Благодарение на всички вас двата багера вече са факт, каза още Андон Андонов.
Европейското законодателство поставя нови предизвикателства пред нас и все по-високи изисквания в областта на енергетиката и въгледобива. Едно от условията да отговорим на тези предизвикателства и да бъдем конкурентоспособни е непрекъснатото повишаване на производителността на труда и ефективността на производството чрез обновяване на техническия парк. Това е политиката, която следва „Мини Марица-изток“ ЕАД и днес сме свидетели на една сериозна стъпка за нейното изпълнение, каза по време на церемонията министърът на енергетиката Теменужка Петкова. Тя акцентира върху факта, че въвеждането в експлоатация едновременно на две машини от този тип се случва за първи път в дългогодишната история на дружеството. Това показва сериозната ангажираност на ръководството на компанията за обновяване на техниката – условие за ефективност и конкурентоспособност на производството, коментира Петкова.
Енергийният министър припомни позицията на правителството, че през следващите години България ще продължи да разчита на производството на електроенергия от въглища, защото то е пряко свързано с енергийната и националната сигурност на страната и с конкурентоспособността на икономиката. „Тази перспектива е записана в Интегрирания план „Климат – енергетика“, който – след одобрение от Европейската комисия – предстои да стане факт от началото на следващата година“, припомни Петкова.
На брифинг пред журналисти тя заяви още, че не съществуват опасения България да остане без природен газ. Страната ни има сключен договор за доставки и хората трябва да са спокойни, коментира още тя по повод на съществуващите прогнози за недостиг на природен газ, ако Русия спре доставките към Украйна от 1 януари 2020 г. Министър Петкова допълни още, че за обезпечаване на есенно-зимния сезон у нас са налични запаси в подземното газохранилище „Чиpeн“.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА