Село Хан Аспарухово е на 23 км от Стара Загора в посока Нова Загора. Най-ранните писмени данни за съществуването му са от 15 век. Селото се е наричало в Чавлакьой, в превод „село край тръните“, а според турските регистри, е носило имената Ючевли, Ючевлу, Чавлу. През 1897 г. турското име е сменено с Цар Аспарухово. На 3 км югоизточно от селото е разположена т. нар. „Голяма могила“, където в продължение на няколко хиляди години са живели поколения от най-ранните обитатели на тези земи. Открити са фрагменти от керамични съдове, глинени и костни фигурки, оръдия на труда, хромелни камъни и др., които говорят за наличието на население, за времето си е сравнително голямо на брой. Това място не е избрано случайно, плодородната почва, наличието на надземна и подземна вода е привличала древните хора.
След Освободителната Руско-турска война започват засилени миграционни процеси. Тук идват девет семейства от с. Таш алъ, Одринска Тракия, които се заселили в един двор, разделяйки плевнята на девет одаи с черги, разказва Тонка Тодорова. И до днес съществува двор с къща, обитаем от най-възрастния жител на с. Хан Аспарухово –
97-годишната баба Тинка Тодорова. Човек с голяма душа и сърце, притежава позитивизъм и завидна енергия
На въпроса каква е тайната на дълголетието, казва, че не се плаши от нищо. Дай ми мотиката и да съм на двора, така съм си най-добре! И признава, че всяка вечер пийва по едно пръстче домашна ракийка. Споделя още, че не е първият дълголетник, има родственик, починал на 110 години. За съжаление, съпругът й умира едва на 40-годишна възраст и останала вдовица. Сега баба Тинка има внуци и правнуци, които очаква с нетърпение, но, за съжаление, визитите им не са толкова чести, тъй като живеят в Америка.
Към днешна дата населението на Хан Аспарухово е 1200 души. Селото е добре устроено населено място – разполага с кметство, православен храм, детска градина, основно училище, в което учат над 180 деца. Медицинското обслужване е поето от местната здравна служба с един общопрактикуващ лекар и един стоматолог. Няма престъпност и животът е спокоен, споделя кметът Петър Петров, който е бивш полицай.
Девет камери са разположени в различни точки на селото
и снимат денонощно. При криминално или друго незаконно деяние, записите се предоставят на разследващите органи.
Сега сме се заели с изграждане на тротоар, по който всеки да може да се придвижват спокойно до централната част на селото, без предпоставка за ПТП-та, казва той. Безработица тук няма, работната ръка не достига. Имаме си Индустриална зона, в която се отглеждат патици, пилета-бройлери. Имаме арендатори, от които най-едрият е Станко Тончев. Той притежава най-модерната техника и обработва най-много земя. Станко Тончев е основният дарител за ремонта на пенсионерския клуб. Разбира се, изключителна подкрепа ни оказа и депутатът Маноил Манев, обяснява кметът и изказва благодарности.
Провеждаме турнир по тенис на маса, в който участват деца с увреждания
От Министерството на спорта ме изненадаха приятно с плакет по този повод, който един ден ще ми напомня, че съм извършил добрина за децата. Имам идея да дадем име на турнира, да стане традиция. Да покажем, че не са по-различни от другите, добавя още той. Предстои да бъде монтирана и детска площадка, за да имат малчуганите място само за техните игри. Пейки ще бъдат доставени от Община Стара Загора, за което кметът предварително благодари. Досега каквото са казали, абсолютно всичко са изпълнили, подчертава Петров. Отпуснати са средства за детската градина, ще бъде направен основен ремонт на целия й покрив, обяснява той и изказва надежди, че вторият етаж на учреждението ще бъде изпълнен с малки дечица. Нямам никакви претенции, освен повече бюджет за Общината, за да могат кметствата да си покриват нуждите. Защото
селото, подобно на столицата ни-расте, но не старее
споделя Петър Петров.
Земеделска кооперация „Единство“, с председател Петър Димитров, обработва 1800 дка в землищата на селата Хан Аспарухово и Плоска могила. Занимаваме се основно с производството на ечемик, пшеница и слънчоглед, разказва счетоводителят на кооперацията Донка Петрова. Стараем се да оказваме помощ на кметството, стига да имаме такава възможност – на драго сърце. През зимата почистваме улиците с наша машина и с каквото и както можем съдействаме, казва още тя.
Хан Аспарухово е известно и със свинекомплекса, разположен на негова територия. В момента тук работят около 25 души, от които половината местни. В него се отглеждат 550 свине-майки от породите Дунавска бяла и Ландрас. Затворихме колбасарския цех, но
кланицата работи, пазарът ни е основно в Стара Загора и региона, в Сливен и Хасковско
разказва собственикът Димитър Димитров. Той споделя, че цените варират и за толкова години в бранша вече нищо не го учудва. Има сезоност, най-големият интерес е по Коледа, добавя бизнесменът.
Местоположението на Хан Аспарухово предлага реални възможности за разрастването му.
Читалище „Искра“ е в центъра на културния живот в селото. Първите му прояви са в областта на театъра – с местни сили се изнасят пиеси в училищна стая. В него са прожектирани филми, гостували са трупи от различни места. По-късно е преустроена за салон по-голяма стая в сградата, уредена е и богата библиотека, която в момента предлага избор между 17 500 заглавия, казва читалищният секретар Жана Колева. Организираме и седмица на четенето. Работим добре с училището и с детската градина, учителите водят деца тук, запознавам ги с дейността на читалището и библиотеката. А по-малките посетители се радват на Кума Лиса, Кумчо Вълчо и др. добре познати герои. Отредена е зала, в която е изложена етнографска сбирка, прекрасно подредена по автентичен похват от по-възрастните жители. Колева казва, че всички черги, носии и пр. са дарени от местните.
Има действаща фолклорна певческа група и състав, изпълняващ стари градски песни
Представя се на много конкурси и фестивали, миналата година на фестивала в с. Крепост, е награден с бронзов медал.
Читалището е разтворило широко вратите си да приема и събира хората. Честваме освен лични поводи, бележитите дати и годишнини, всички празници от културния календар, като Бабинден, Трифон Зарезан, Осми март, Първа пролет, Ден на Тракия и др.
На 11 май, в деня на Светите братя Кирил и Методий, е празникът на селото. Отбелязва се традиционно с художествено-музикална програма в салона на читалището. Друг голям празник, с който местните отдават почит и признателност към предците си, е честване на годишнината от заселването на първите тракийци в селото, на 14 септември.
През 2019 г. пенсионерският клуб на селото ще отпразнува своята юбилейна 30-годишнина
Ходим на екскурзии, бяхме на реставрирането на православните храмове в Одрин и в Александруполис, разказва Тонка Тодорова. Не може да не ми харесва нашето село, тук е устроен животът ми, тук съм родена, живяла и продължавам да живея, заявява Тодорова. Тук работят и синовете ми, имат фирма за зърнопроизводство и търговия със земеделска продукция.
Хан Аспаруховци се гордеят, че тяхното село е родно място на българската поетеса и писателка Магда Петканова, известна със стихосбирките си „Македонски песни“, „Кавали свирят“, с пиесите си на историческа тематика, повести, сценарии на филми и преводи. Тя е внучка на Хаджи Никола Атанасов или Дядо Хаджия, както са го наричали неговите съвременници, и завещава на селото, съселяните и потомците 300 дка ливади, 20 хил. лв. на училището; 10 хил лв. – на черквата. Наред с другото и с негова намеса
през 1897-1900 г. е построена паралелната жп линия и създадена жп гарата Цар Аспарухово
Основана е задруга от жителите на селото за обслужване на товаро-разтоварната дейност. Местните разказват, че в началото планът бил за жп гара в Горно Ботево, но той през нощта разменя указателните маркировки и така до ден днешен в търговските регистри в Лондон съществува „Товаро-разтоварна гара България с. Цар Аспарухово“.
НБП, Диляна ДИМИТРОВА