Разговор с Евгени СТАНЧЕВ, изпълнителен директор на “Подемкран” АД
Евгени Станчев е роден на 22 август 1975 г. в Стара Загора. Син е Татяна и Веселин Станчеви. Завършил е ГПЧЕ “Ромен Ролан”, след което икономическия университет във Виена, Австрия, със специалност инвестиционно банкиране и оптимизация на бизнес процеси. В България се завръща през 2006 г. след като 5 години е работил като консултант в една от водещите немски консултантски компании за управленско консултиране в Германия, Русия, Швейцария и др. През 2006 г. с партньори от Австрия и Швейцария създава в България консултантска компания, която бързо става най-големият управленски консултант у нас.
– Г-н Станчев, как се случи обвързването Ви с “Подемкран”?
– “Подемкран” е наследник на старото държавно предприятие “Подем” в Габрово, което от 1961 г. до края на 80-те години на миналия век е било най-големият производител на електротелфери и кранови компоненти за индустриални кранове в света. По-късно предприятието е било приватизирано, преживяло е сериозен колапс, разграбено е от приватизатора РМД.
От 2002 г. има нов собственик. Вече не може да се говори за монополизъм в половината земно кълбо, но
в момента сме четвърти по големина производител на кранови компоненти и електротелфери в света
За 2013 г. сме заложили 40% ръст.
– Как се стига такова ниво, че да залагаш 40% ръст по време на криза?
– През 2008 г. – при старта на кризата, от началото на октомври обемът на производство спадна 4 пъти. Тогава работех с “Подемкран” по проект, но не бях още негов изпълнителен директор. Помогна ни навременната и пълна преориентация по отношение на пазарите. В момента пак сме водещ производител за Европа, в Италия имаме 80% пазарен дял при индустриалните кранове
в Полша сме абсолютен лидер, в Германия имаме много голям пазарен дял…
Но през 2008-2009 г. европейският пазар бе стагниран.
Насочихме се към пазари без криза: Русия, Беларус, бившите съветски републики, Индия, Сингапур, Обединените арабски емирства, Саудитска Арабия. Това даде сериозен тласък на развитието ни и обемите при нас нарастват. Пък и какво точно означава криза, при положение, че пета година живеем в това състояние?
Икономическата криза е също като бъбречната
– започва, адски болки и след това отпуща. Нас продължава да ни “боли”, следователно това не е криза, а трайно реално състояние. В България тежка е ликвидната ситуация. Има огромна междуфирмена задлъжнялост. Неразплащането по верига много ни бърка работата. Накрая и държавата ти ако не е коректен платец – ние изнасяме навън и трябва да възстановяваме не малко перо от ДДС – и ти каже държавата: “В касичката на НАП няма сега пари, чакайте! Ама не е ясно месец ли, два ли, три ли…” – това е много лошо.
Принуждаваме се понякога да работим на бартер
Ако имаме голям доставчик на стомани, който има нужда от кранове, се налага с бартер да заобикаляме тежката ликвидна ситуация у нас. Ама то и в Европа го правят.
Като прочетеш в някое реномирано икономическо списание, че “Дженерал илектрик” прави същото като теб, се успокояваш, даже се радваш. Ако преди кризата всички аутсорстваха – изнасяха производства, сега всички си ги прибират, включително големите компании си прибират подизпълнителите от Китай.
Ние също
инвестирахме над 4 млн. лв. в нови машини
миналата година и прибираме всичките си изнесени производства.
Още едно предимство като отговор на икономическата ситуация, на нас ни даде и това, че развихме направлението “индустриални кранове”. Освен компоненти, започнахме да произвеждаме и цели кранове. Това са огромни съоръжения и износът им надалеч не е рентабилен, но
развихме регионалния пазар – България и Балканския полуостров
За 2-3 години вече сме най-големият производител на индустриални кранове поне в Югоизточна Европа. Лост за отскок в България ни дадоха европроектите, защото много фирми вече се възползваха – строят много нови фабрики, строят ВЕЦ, правят се рехабилитации, иновации, саниране на стари фабрики разширения… Всичко това означава кранове! Всяка година в това направление правим 100% ръст. За 2013 г. също очакваме 100% ръст спрямо 2012 г.
Много клиенти имаме и в Стара Загора
което означава, че Стара Загора е сред най-бързо развиващите се градове в страната. Ето, в последните седмици от договорите, които сме подписали или договаряме в момента, над 50% са с фирми от област Стара Загора.
– Как съчетавате духа на меломан – фен на класическата музика, с работата като изпълнителен директор на предприятие за кранове?
– Едното не пречи на другото. И сега, когато съм си в Стара Загора или София, посещавам опери и концерти, нужно ми е докосването до този свят. А иначе
още във втори курс като студент започнах работа в една консултантска фирма
по разструктуриране на предприятия, повишаване на ефективността. Като студент в четвърти курс станах управляващ партньор в швейцарската компания, с която си партнирахме. Прехвърлих се в по-голяма немска компания след това. Оптимизирахме много индустриални предприятия в Австрия, Германия, Русия и къде ли не. Когато започнахме с консултантския бизнес у нас, правехме пак това – разструктурирахме предприятия, които имаха затруднения, помагахме им да повишат ефективността и производителността.
Накрая
някак ми омръзна да “скачам” от фирма на фирма
от компания на компания, реализирайки проекти. Реших, че ми е нужен дългосрочен проект в компания, чиито акционери ми имат вече доверие. “Подемкран” АД беше такава компания, на която бяхме помогнали да преодолее първия шок от кризата. Познавах я добре. Мен също ме познаваха и ми имаха доверие. Така станах изпълнителен директор.
– При описания от Вас режим на работа остава ли Ви време за отдих?
– Предпочитам да отдъхвам, работейки. В завода и на път за разговори с клиенти от цял свят, си почивам най-добре.
НБП, Живка КЕХАЙОВА