2278 мерки срещу опасни нехранителни продукти са предприели през 2012 г. страните от ЕС и са уведомили за тях чрез системата на Съюза за бърз обмен на информация.Това увеличение на предупрежденията с 26% спрямо 2011 г. може да се обясни с по-доброто правоприлагане от страна на съответните органи в държавите от ЕС. RAPEX е системата на ЕС за бързо предупреждение за опасни нехранителни продукти между страните членки и Комисията. Нейната роля е бързо да разпространява информация за потенциално опасни потребителски изделия. Това позволява възможно най-ранно откриване и отстраняване от пазарите в ЕС на продукти, които могат да крият риск за потребителите – като например неотговарящи на стандартите за безопасност детски облекла, текстилни изделия и електроуреди.
Комисарят по въпросите на здравеопазването и политиката за потребителите Тонио Борг заяви: „Благодарение на по-силното сътрудничество в ЕС потребителите могат да разчитат на повишена безопасност на вътрешния пазар. Европа постоянно демонстрира повишена способност да защитава всички европейски граждани от опасни нехранителни продукти. Системата RAPEX е ключов елемент в усилията на ЕС за защита на потребителите. Резултатите от правоприлагащите действия през 2012 г. показват повишена бдителност, но винаги трябва да се стремим към подобрение. Затова по-рано през годината Комисията представи нови законодателни предложения относно безопасността на продуктите и наблюдението на пазара“.
През 2012 г. основните категории продукти, за които се е наложило вземането на коригиращи мерки, са били облеклата, текстилните изделия и модните артикули (34%), следвани от играчките(19%). Сред свързаните с тези продукти рискове, за които най-често е уведомявано, са химични рискове, рискове от задушаване и от наранявания. Рисковете от наранявания и задушаване се откриват често при детски облекла с връзки или шнурове, например бански костюми. Някои други примери за забранени в ЕС през 2012 г. продукти са: продукт за избелване на кожата, съдържащ хидрокинон (неговата употреба е забранена в козметични изделия и продукти за поддържане на личната хигиена), както и пластмасова кукла, 38,5% от която е диетилхексил фталат (DEHP) – вещество, криещо химичен риск. Предприятията трябва да се уверят, че тези добре известни рискове са взети предвид, преди да произвеждат даден продукт. Откъде идват опасните продукти? Все още най-много предупреждения се отправят във връзка с произведени в Китай стоки. Миналата година 58% от уведомленията за представляващи сериозен риск продукти са се отнасяли до изделия, внесени от Китай. За да се подобри положението, ЕС си сътрудничи с Китай в областта на обмена на информация между съответните органи и по комуникационни дейности. ЕС и Китай скоро ще представят серия видеоклипове, предназначени за китайските производители и европейските вносители, в които се предоставя информация за безопасността на продуктите.
NBP.bg, източник: ЕК