Има цена, която трябва да се плати за всички инструменти за генеративен изкуствен интелект (ИИ), които професионалистите използват, за да станат по-ефективни. Това не е само абонаментна такса за OpenAI, Microsoft Corp. или някоя друга компания за ИИ – това е и тяхната поверителност.
Всяко взаимодействие с инструменти като ChatGPT изисква връзка с интернет, а всяко запитване се обработва на сървър (по същество много по-мощен компютър от този, който имате у дома) в огромен център за данни. Историята на разговорите ви? Тя често се връща към модела на изкуствения интелект, за да се обучи допълнително, заедно с личната ви информация. Това разтревожи някои работодатели, загрижени за сигурността на данните.
Но ако „мозъкът“ на инструмент с изкуствен интелект живее в собствения ви компютър, а не се препраща към чужд, липсата на поверителност може да не е толкова голям проблем. Голямата надежда това да се случи е Apple Inc.
Apple е известна с това, че не е първа на пазара, когато става въпрос за нови технологии. Тя се включи бавно в надпреварата за смартфони и не беше първата, която пусна смарт часовник, но сега доминира на пазара и за двете, защото отдели време, за да разработи най-удобните за потребителя устройства. Същата е историята и с изкуствения интелект. Изграждането на „най-интелигентния“ генеративен ИИ е свързано с мощни чипове и докато Nvidia Corp. доминира на този пазар за сървъри, базирани на облак, Apple е в добра позиция да бъде първата, която ще направи това успешно на по-малки устройства, дори и да е била изненадана от бума на генеративния ИИ. Защото, въпреки че много компании се опитват да разберат как да обработват ИИ на телефони и лаптопи – без да се налага да се свързват със сървър някъде – те се сблъскват с технически ограничения, които може да се окажат трудни за преодоляване без ресурсите на хардуерната компания в Cupertino, която е на стойност 3 трилиона долара.
От една страна, Apple вече разработва по-мощни чипове за своите телефони и лаптопи, включително усъвършенстваните чипове от серията M, които осигуряват изключителна скорост на обработка. Чиповете, които Nvidia изгражда за обработка на изкуствен интелект на сървъри, все още са много по-мощни, но това може да е нормално, ако самите модели на изкуствен интелект станат по-малки и по-ефективни.
Това показва друго явление, което е двигател на тенденцията за използване на устройствата: Докато водещите създатели на изкуствен интелект като OpenAI и Google на Alphabet Inc. се фокусират върху това да направят своите модели възможно най-големи, много други се опитват да ги направят по-малки и по-енергийно ефективни. През последните няколко години OpenAI установи, че може да направи своите големи езикови модели да звучат много по-плавно и подобно на човешките, ако просто увеличи параметрите на своите модели и количеството изчислителна мощност, която те използват, което изисква огромни облачни сървъри с мощни чипове.
В перспектива се говори, че GPT-4 на OpenAI има повече от 1 трилион параметри, а Amazon работи по езиков модел, наречен Olympus, който има 2 трилиона параметри. Но Mistral, френски стартъп за изкуствен интелект, основан от бивши учени в Google DeepMind и Meta Platforms Inc., работи върху езикови модели с малка част от този брой: според компанията последният му езиков модел с отворен код има малко над 40 милиарда параметъра, но работи също толкова добре, колкото и текущата безплатна версия на ChatGPT (и базовия му модел GPT-3.5).
Някои разработчици на софтуер се възползват от работата на Mistral, за да поставят началото на повече частни услуги с изкуствен интелект. Например Gravity AI, стартъп, базиран в Сан Франциско, наскоро пусна асистент с изкуствен интелект, който работи на лаптопи на Apple и не се нуждае от интернет връзка. Той е изграден на базата на последния, по-малък модел на Mistral и работи подобно на ChatGPT.
„Не трябва да жертвате поверителността си заради удобството“, казва Тай Даниел, съосновател на Gravity AI. „Никога няма да продадем данните ви.“ В момента Gravity е безплатна, но стартъпът планира в крайна сметка да таксува клиентите за абонамент. Като бизнес модел AI на устройството обещава по-добри маржове от AI услугите, които трябва да бъдат свързани с облака. Това е така, защото разработчиците трябва да плащат огромни суми на доставчици на облачни услуги като Amazon.com Inc. или Microsoft всеки път, когато клиент използва техния инструмент за ИИ – тъй като това изисква изчислителната мощ на сървърите на тези големи технологични компании.
„Говорих с основател, който създава подобен инструмент за изкуствен интелект в облака“, казва Даниел. „Той каза: „Единственият начин да печелим пари е, ако хората не използват продукта.“ Това може да звучи неинтуитивно, но дори главният изпълнителен директор на OpenAI Сам Алтман се оплаква от болезнените разходи за поддържане на ChatGPT за своите клиенти. „Бихме се радвали, ако те го използват по-малко“, каза той пред законодателите миналата година. (Разбира се, нищо от това не е проблем за гигантите в облака като Google и Microsoft, защото те не само създават услуги за изкуствен интелект, но и отдават под наем сървърите, от които хората се нуждаят, за да ги захранват).
Apple също така работи по създаването на по-малки модели на изкуствен интелект, подобно на френската компания Mistral, за да може да ги използва на собствените си устройства. Това до голяма степен съответства на нейния подход към всичко, което създава. През декември миналата година нейни изследователи на изкуствения интелект обявиха пробив в работата с усъвършенствани инструменти за изкуствен интелект на iPhone, като рационализираха големи езикови модели с помощта на нещо, наречено оптимизация на флаш паметта.
Тук нещата стават малко по-технически и по-частен изкуствен интелект може да остане неосъществима мечта в продължение на много месеци или дори години. Големите езикови модели се нуждаят не само от изчислителна мощ, но и от памет, за да работят добре – и дори на най-стабилните лаптопи и телефони тези инструменти за ИИ се сблъскват с така наречената „стена на паметта“. Това е една от причините, поради които, когато се опитах да стартирам асистента за изкуствен интелект Gravity на моя MacBook, той обработваше някои от заявките ми в продължение на 30 секунди или повече, а другите приложения, работещи на машината ми, замръзваха, докато чаках.
Сега всички погледи са насочени към Apple, за да видим дали ще успее да разреши това техническо затруднение. Моделите с изкуствен интелект са не само частни, но и по-евтини за експлоатация и по-добри за околната среда, като се има предвид всичкият въглероден диоксид, който сървърните ферми изхвърлят във въздуха. Apple трябва да действа бързо, ако иска да свие мощни модели с изкуствен интелект в своите телефони: Продажбите на смартфони в световен мащаб са в застой, а нейният съперник Samsung вече има успех и в свиването на моделите на изкуствен интелект. Ако Apple успее, това би могло да даде началото на промяна в областта на ИИ, която да облагодетелства повече страни, отколкото тази в Cupertino.
Парми Олсън е колумнист на Bloomberg за технологиите. Бивш репортер на Wall Street Journal и Forbes, тя е автор на книгата „Ние сме анонимни“.
Източник: Bloombergtv.bg