На 22 септември в най-древния солодобивен и градски център в Европа – Провадия-Солницата, ще се проведе Ден на отворените врати. Екипът на уникалния праисторически обект ще посреща посетители от 8 до 15 часа.
За пореден път каним любителите на древността да посетят Провадия-Солницата – изключителен и атрактивен праисторически паметник, какъвто в Европа няма и си струва да бъде видян, сподели за NBP.bg акад. Васил Николов, ръководител на проучванията. Обичайно е трудно да се правят възстановки на толкова древни съоръжения и постройки, но Провадия-Солницата е изключение. Тук са живели производители на сол, а в онзи исторически период солта играе ролята на пари и е по-ценна от злато. Местните жители са били богати хора и затова са ограждали селището си със затворени каменни крепости, с които пазят богатството си. Именно тези каменни съоръжения от V хилядолетие пр. Хр. не могат да бъдат видени на други места, предизвикват голям интерес и са акцент в програмата, с която посрещаме посетители, допълва акад. Николов.
В Деня на отворените врати почитателите на праисторията ще имат възможност да се запознаят и със структури, които се проучват в момента. Това са къщи, строени в средния и късния халколит. Могат да се видят масивни постройки и съоръжения, които впечатляват със сложните си архитектурни решения, както и възстановени радиални структури от северната страна на селищната могила.
На 22 септември ще покажем и някои от най-новите ни находки. Обикновено през останалите дни, когато идват посетители, за тях е осигурена екскурзоводска беседа около селищната могила. Но в Деня на отворените врати хората ще имат възможност да влязат и разгледат всички места и вътре в обекта, пояснява акад. Васил Николов.
Обиколката в праисторическия солодобивен и градски център Провадия-Солницата продължава около 50 минути. По традиция входът за посещение е свободен, беседата е безплатна. Но поради неправомерно ниската държавна подкрепа, доколкото изобщо я има, всички дарения са добре дошли. Затова сме поставили дарителска кутия, така че желаещите могат да подпомогнат, според възможностите си, консервацията, реставрацията и завършването на дейностите по социализация на обекта. Разчитаме на такива дарения. Съвсем скоро именно благодарение на дарители успяхме да закупим мини дъмпер, с който извозването на пръстта става по много по-лесен и удобен начин. Малката бензинова машина на гумени вериги, предвидена да носи 500 кг товар, поема 4-5 пълни колички пръст в коша си, а с канати може да носи повече от 6 колички. Обслужването на дъмпера оказа много лесно и извозването на пръстта от насипа тръгна на бързи обороти. Благодарим на всички хора, които със своите, макар и малки дарения при посещението си на Солницата, дадоха възможност за ускоряване на една техническа дейност, която видимо помага за научната ни работа, пояснява акад. Николов.
Заради честата смяна на правителствата през последните години, тази година програмата към Министерството на културата за консервация и реставрация на паметници на културно-историческото наследство, сред които и археологически паметници, не беше обявена. Нямахме възможност да кандидатстваме, а при нас нещата са в тежко състояние. Наложи се да направя няколко остри изявления. След тях министърът на културата и неговите сътрудници проявиха интерес и беше осигурена финансова подкрепа, макар и минимална, уточнява ръководителят на археологическия обект.
Обърнах внимание на министър Кръстьо Кръстев, че първото нещо, за което всеки министър на културата трябва да мисли, е културното наследство. Защото то и особено археологическото наследство, е това, което си отива. Всичко друго малко или повече може да изчака. Разбира се, тези думи няма да се харесат на хората от сценичните изкуства. Но такава е реалността. България е страна с изключителен брой археологически паметници, на трето място в Европа, и в същото време нямаме стратегия за археологическото ни наследство, поне да го опазваме. А това, което трябва да направим, е по обективен начин да бъдат определени поне 10 археологически обекта с добър научен резултат, които могат да бъдат консервирани, реставрирани и социализирани. И да бъдат представени пред публика, за да спомагат за развитието на културния туризъм, за който много се говори, но не се прави достатъчно, коментира акад. Николов.
Пред NBP.bg той отново сподели и за необходимостта да бъде създаден музей на солта в Провадия. Ние не можем да се преборим за това. Нещата се развиват много мудно. Нека не забравяме, че на Северното Черноморие има много туристи, които не са дошли да лежат непрекъснато на плажа. Те могат да бъдат заведени във Варенския археологически музей, да видят находките от халколитния некропол. А след това да посетят Провадия-Солницата, за да разберат каква е причината за появата на този богат инвентар. В момента градския исторически музей на Провадия се пука по шевовете. Намира се в една къща, с много малко изложбена площ, а ние имаме много материали. Няма къде да ги покажем. Затова и настояваме в центъра на града да започне изграждането на Музей на солта. Подобна инвестиция може да окаже благоприятно въздействие върху развитието на Провадия. Когато започнахме разкопките тук през 2005 г., в него живееха 11 хил. души, в момента се твърди, че са 6000. Градът си отива и затова е важно да се заложи на Солницата като възможност за културен туризъм, който да привлича посетители, като едно от чудесата на първата европейска цивилизация. Надявам се това стане, допълва акад. Николов.
От екипа припомнят още, че след Деня на отворените врати, Провадия-Солницата може да бъде посетена до 30 септември – от понеделник до събота, включително, с изключение на дните, в които вали дъжд. Обиколката започва на всеки кръгъл час от 9:00 до 13:00 часа, включително.
Подготвена е и фотоизложба, която показва най-новите открития в праисторическия комплекс. Предстои тя да бъде представена и в Европейския парламент в Брюксел през месец октомври.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА
За жалеащите да направят дарение на място или по банкова сметка:
IBAN BG03 UNCR 7000 1523 1299 06
BIC: UNCR BG SF
Васил Атанасов Николов
(за Провадия-Солницата)