С демонстрация на оръжие и специализирана беседа посрещат посетители за националния празник
По повод Националния празник на Република България, на 3 март 2019 г. Регионален исторически музей-Стара Загора обявява свободен вход за посетители в постоянната експозиция на музея.
От 11 до 12 ч. в РИМ-Стара Загора на III експозиционно ниво пред посетителите ще бъде представена Демонстрация на оръжие от Руско-турската война (1877-1878 г.) и реплики на образци на опълченски униформи. В нея са включени кратка специализирана беседа и демонстрация с пушки“Крнка“, „Бердана“ и револвер „Смит&Уесън“, които са притежание на фонда на музея. В беседата ще се включи историческа справка относно известните военни „Милютинови реформи“, проведени в навечерието на войната, като се акцентира на превъоръжаването на руската армията. Превъоръжаването е в две основни направления. Първото направление: изпитване и приемане на въоръжение на нови образци заднопълнещи се оръжия, а второто – с преработването на наличните преднопълнещи се оръжия. Работи се едновременно и в двете направления. През месец март 1869 г. започва превъоръжаването на руската армия с „Крнка“, обр. 1869 г. След 1870 г. започва замяната й с модела „Бердана“, но пушката остава в широка употреба по време на Руско-Турската война от 1877-1878 г. и е основно оръжие на създадената след нея Българска армия. Револверът „Смит&Уесън“ образец 3 се посреща много добре в Русия. Оръжейните историци посочват участие на руски оръжейни специалисти в развитието на този образец. За него се конструира и нов боеприпас, който е по-ефективен.
На 3 март от 14 до 15 часа в РИМ-Стара Загора ще се проведе и специализирана беседа на тема „Освобождението на Стара Загора през Руско-турската война 1877-1878 г“. Темата включва героичното сражение при Стара Загора от 31 юли 1877 година, което е първото сериозно изпитание за руската армия в хода на започналата война. В тази битка е бойното кръщение на Българското опълчение и Самарското знаме, което се превръща в светиня за българите. Ще бъде проследена историята на знамето, неговото тържествено връчване на опълченците от Николай Николаевич на 18 май 1877 година в Плоещ, както и бойния му път през българските земи. Внимание ще се обърне и на един малко известен момент от историята на Стара Загора. Градът в период от пет месеца (август-септември 1877 г.) е отново турско притежание, след кратковременното освобождение през юли същата година. В крайна сметка, в резултат на руското настъпление в началото на 1878 година град Стара Загора е окончателно освободен на 13 януари 1878 година. Когато започва бавното, но възходящо възстановяване на града, за да достигне до нас, потомците, в днешния си вид.
NBP.bg