

Търговско-промишлена палата-Стара Загора и норвежката консултантската компания Prios Kompetanse представиха проект за зелени иновации в малки и средни предприятия. Работната среща бе на тема „Кръгова икономика“ и събра представители на институции, както и на над 50 малки и средни предприятия от Стара Загора и региона от различни сфери на производство. Проектът се финансира от Норвежката грантова програма за малки и средни предприятия.
Темата „Кръгова икономика“ доскоро беше екзотика и клонеше по-скоро към корпоративна социална отговорност, но с Плана за справедлив преход ще се превърне в ежедневие и нормативна уредба, която касае всички сфери на човешката дейност, поясни Красимира Соколова, зам.-председател на ТПП-Стара Загора. Всяко производство до 2050 г., както ЕС предвижда в своите планове, трябва да е без въглероден отпечатък и без отпадък, който не се връща обратно в производството. Това е трудна задача за бизнеса и изисква време за адаптиране на нови бизнес модели, коментира Соколова.
По проекта като директна целева група ще участват 15 компании. Те ще бъдат обучени по норвежка методология как да разработят зелени бизнес модели. Предвиден е и обмен на опит с посещение в Норвегия, където участниците ще могат да видят как са внедрени подобни производства.
Радостно е, че в България, вече има много приятни примери в тази област, допълни Красимира Соколова. На срещата бяха представени и производства в Стара Загора, които са адаптирани към кръговата икономика. Сред тях е фирма, която прави восъчни кърпи от отпаден продукт от пчеларство. Друга компания изработва гипсови строителни материали от отпадъци от тецовете. А трета компания произвежда мрежички за пазаруване – първоначално от изрезки от тениски, а впоследствие с използване на ненужния текстилен отпадък от текстилни предприятия.
За тези 15 фирми, които ще преминат обучението, има селекционни критерии. В първия етап на плана на Европа до 2050 г., са засегнати компаниите от текстилната промишленост и всички, които произвеждат опаковани продукти. Те по обект на дейност ще бъдат и първите предпочитани за участие в проекта при равни други условия. Добре е техните представители да знаят добре английски език във връзка с обмена на опит в Норвегия. Фирмите трябва да са малки или средни предприятия. Проектът е съсредоточен изцяло в Старозагорска област, уточни Красимира Соколова.
Участието на фирмите в проекта е безплатно. Те ще имат три обучителни модула, два уъркшопа и работни срещи. Цялото обучение впоследствие ще бъде качено в онлайн платформа на български език, така че всеки заинтересован може да ползва материалите. Посещението в Норвегия е финансирано по проекта. Обученията започват във втората половина на месец септември. През октомври е планирана визитата в Норвегия. Проектът приключва в края на месец април 2024 г.
Кръговата икономика вече е сред най-актуалните теми. Когато нашият парламент приеме и синхронизира цялото европейско законодателство, ще има много други дейности и инициативи. Разработваме и други проекти в тази сфера, допълни още Красимира Соколова.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА