Нови водомерни възли елиминират кражбите на вода, професията инкасатор е на изчезване, казва още управителят на местното „ВиК“ ЕООД инж. Румен РАЙКОВ
– Инж. Райков, какви са последните новини около европейското финансиране за водния сектор в област Стара Загора?
– Всеки момент ще бъдат завършени предварителните инвестиционни проучвания, след което ние ще можем да започнем процедурите по провеждане на търгове за пълен инженеринг и самото изграждане на съоръженията. Сроковете за приключване са 2021-2022 година.
Очакваме около 100 млн. лв. финансиране
от които над 90 млн. европейски пари, останалото е съфинансиране от наша страна, за което имаме банкови договорености. Нещата се движат нормално. Ще се работи на територията на четири общини – Стара Загора, Раднево, Казанлък и Чирпан. Чакаме обаче да излезе министерското решение за прехвърляне на община Тополовград към „ВиК“-Хасково, с което да изпълним указанията на ВиК асоциациите, да внесем нов бизнес план към КЕВР, за да можем следващата година да работим на пълни обороти.
– Кои са обектите, които ще изпълните?
– Доста са, повечето – довеждащи водопроводи. Отново ще подчертая, че няма да копаем вече ремонтирани улици, като „Цар Симеон Велики“, „Отец Паисий“, „Руски“, „Княз Ал. Батенберг“. Освен това – там, където има два провода – водопровод и канализация, в новия проект ще се опитаме и засега имаме уверението на управляващия орган, че ще извършваме цялостно преасфалтиране.
Няма да блокираме движението, ще се работи поетапно
В момента вървим пред общинските обекти, макар да губим еврофинансирането, подменяме за своя сметка. Тези улици ще бъдат изключени от обхвата на проекта за сметка на други, например ще се направи цялостен ремонт на Военен терен, високите блокове, колектора на „Хан Аспарух“ ще се рехабилитира без изкопни работи по ул. „Хан Аспарух“, „Гренадирска“, „Пионерите“, улиците около „Орехчето“ под МОЛ Галерия, останалото за довършване от кв. „Казански“, части от „Три чучура-юг“…
Основното за Стара Загора е, че
централна градска част ще бъде изцяло подменена
Това е много стара мрежа, компрометирана, в годините по нея какво ли не е преправяно и ремонтирано. Трябва да се смени с чисто нови водопроводи. Старите ще се изключат от експлоатация, за да няма нерегламентирани отклонения, които и ние не знаем къде отиват. Това ще е по-трудната ни задача. Другите са довеждащи водопроводи, външни, много по-лесни за изпълнение. Насочили сме се към чугуна като материал, който е вечен, и полиетилен с висока плътност, които трудно се компрометират във времето. В момента в Стара Загора работи чугунен водопровод, който е на 100 години. Проверихме го, все едно е слаган вчера, като нов е. Надяваме се и другите да са такива – дълготрайни. В това направление се работи.
Лично ще контролираме процеса. Искаме всичко да го направим изключително качествено, години наред, никога, да не се правят ремонти, да копаем пак и да си казваме – това сме изтървали. Всяко нещо, което ни се струва, че евентуално би могло да ни подведе, пак го сменяме.
Сменяме стоманени тръби, които по принцип са здрави
но утре могат да корозират, да имат старо отклонение от преди 50 години. Всичко прецизираме, проверяваме и няма да позволим на който и да е изпълнител да си остави ръцете..
– О, какво ще правите, след като водопроводите ни станат вечни?
– Работа има много! В община Стара Загора селата са 50. Говорим за подмяна на стотина километра, а те са 2500 км. Стремежът е да се сменят довеждащите водопроводи, които при авария биха довели до огромни загуби, не както по водопроводи ф100, където ако тече, загубата е по-малка. Още преди доста години взехме решение да тръгваме от големите към малките диаметри, за да ни паднат драстично загубите. И се случи. Правим все по-рентабилно водоснабдяване.
Отделно помогнахме на общините, които кандидатстваха с проекти към ДФ „Земеделие“ – почти всички са одобрени, с изключение на Опан и Николаево, заради разлика в броя на жителите. Сменяме във всички общини водопроводи. С тези пари бихме могли да си купим техника, да изпълним наши си проекти в зона Голеш, Дълбоки, Хрищени, но ги даваме за тръби, фитинги и т. н.
Като заговорихме за селата, там
изграждаме и нови водомерни шахти, с изцяло нови водомерни възли,
които изключват възможността за нераглементирано ползване на вода. Кампанията е в много от населените места, започнахме с Ягода, надяваме се ефектът да е добър и да се избегнат кражбите, които се калкулират в загубите.
Ще подменим мрежата в значително количество села, по същия начин и отклоненията, измервателните уреди, заедно с шахтите, т. нар. водомерни възли.
– Бяхте заявил, че е възможно да се наложи корекция в цената на водата? Има ли яснота дали ще се случи?
– Да, бях ви казал, че е възможно да се случи, защото ЕС ни дава тези 100 млн. лв. при условие, че ще се дофинансираме с около 14% собствени средства. Ние няма откъде да ги вземем. Банките ще ни дадат, но искат гаранции, а ние останахме без собственост и няма какво да заложим освен бъдещи вземания. Те искат по-висока цена на водата, за да си гарантират вземанията. Към момента разговорите сочат, че
би се наложило евентуално да се увеличи цената на водата с 10-12 стотинки за 1 куб. м
Ще припомня, че над 6 години не сме кандидатствали за промяна в цената на водата, за разлика от всички други ВиК дружества в страната. Как сме го постигали, при условие, че скочиха ток, горива, заплати, ние си знаем.
Водоснабдяването е процес, който постоянно се усъвършенства и задачата ни като ръководство е да направим дейността си ефективна. Преди години помпената станция работеше с две големи и една малка помпи, сега само с две малки помпи. Това е тънкостта, нещото, за което си струва да се напънем и да направим. Да не говорим, че най-голямата водоснабдителна система (Зимница) я изключихме, и с водата, която имаме, си осигуряваме голям и надежден резерв.
– Наближава краят на годината, какво сочат цифрите?
– В перфектно финансово състояние сме!
Ставаме значително по-ефективни, работим с по-качествени трактори и камиони
по-малко разходи за горива, за ремонти и амортизации, за всичко.
НБП, Дима ТОНЕВА