Стара Загора тепърва ще има с какво да изненадва
– Г-жо Сотирова, празничната програма за отбелязване на Деня на Стара Загора – 5 октомври, вече стартира с интересни и очаквани от старозагорци прояви. Кои са най-важните предстоящи акценти, посветени на празника?
– По отколешна традиция в навечерието на 5 октомври – празника на Стара Загора, са предвидени поредица от инициативи. Те започнаха отдавна. Всъщност тържествата стартираха с честването на 140 години от Боевете за Стара Загора, защото празникът на града е свързан с неговото опожаряване по време на Руско-турската освободителна война.
Тази година отбелязването на 5 октомври ще бъде с малко променена традиция. Вече е подписана заповед за започване на ремонтни дейности по проекта, който предвижда благоустрояването на площадното пространство пред Община Стара Загора и на централния булевард „Цар Симеон Велики“. Това налага инициативите, заложени по празничната програма, да бъдат намалени. Няма да има възможност за провеждане на традиционното празнично дефиле в Деня на Стара Загора. Сцената за тържествените чествания ще бъде изнесена в пространството около шадравана в парк „5 октомври“.
На 4 октомври вечерта от 18.30 ч.
своя подарък за старозагорци ще направи известният творец и старозагорец Стефан Вълдобрев
На сцената в парка той ще изнесе концерт с „Обичайните заподозрени“.
На самия 5 октомври в 10 ч. ще бъдат издигнати знамената на пилоните пред Община Стара Загора. Заради реконструкцията, публиката ще може да наблюдава ритуала от източната страна на площада – на бул. „Митрополит Методий Кусев“. След това официалните лица, водени от кмета Живко Тодоров, ще положат венци и цветя пред основния камък за възстановяването на Стара Загора в парк „5 октомври“ (10.10 ч.). От сцената в парка кметът ще поднесе своето приветствие за празника. Ще бъде изпълнен ритуалът за връчване на званието Млад кмет (10.30 ч.).
След официалната част започва концерт на ансамбли и школски формации от училището по изкуствата в Котел (11.30 ч.). Те са много интересни, за първи път ги каним тук. Вечерта
почетният гражданин на Стара Загора Иво Папазов-Ибряма ще изнесе концерт със своя оркестър
от 18.30 ч., на сцената в парка.
Към училищата и всички институции отправяме призив за отбелязване на празника, като те могат да направят свои инициативи или да участват в организираните събития.
Предвидени са и много други прояви, сред които традиционни спортни състезания. Подробности за тях гражданите могат да намерят в пълната програма, която е публична.
– По традиция Стара Загора ще избере своя Млад кмет. Какви са новостите в младежката надпревара тази година?
– Изборът на Млад кмет е на 3 октомври вечерта от 18.30 ч. в Младежкия дом. Тази година променяме формата. Изпратихме специална покана към училищата да направят подбор на екип. На избора ще се явят 1 кандидат за млад кмет, с екип от още двама сътрудници. Заявените екипи се готвят по предварително зададени теми. По време на самото събитие те ще изтеглят определена тема и в зависимост от жребия ще подготвят презентацията на своите идеи. Нашата цел е младите хора да бъдат по-осъзнато съпричастни към организацията на обществения живот в града. Такива са очакванията на цялото общество – за формиране на качествени младежки политики и израстването на младите хора като лидери и бъдещи управленци. Такъв беше и нашият призив – ангажираността да бъде приоритет и за предложените от училищата участници в Младежкия общински съвет.
Младите хора са много креативни, необременени, нестандартни
Нашите очаквания са те да бъдат ангажирани с младежката политика и техните предложения да залегнат в управлението на града.
На избора на Млад кмет за първи път тази година и публиката ще журира. Нейното участие ще е 50%, останалите 50% ще бъдат от квотата на журито.
В същото време, докато тече мозъчната атака на екипите, ще се проведе викторина с публиката на тема – какво знаем за Стара Загора. С малки награди зрителите ще бъдат провокирани да покажат своите познания за любимия град.
– Кое е водещото при селекцията на събитията, които бележат празника на Стара Загора?
– Празничната програма включваше и друго изключително по своя характер събитие – Международният театрален фестивал за възрастни „Пиеро“. Първата негова проява бе откриването на изложба на кукленото изкуство в Художествената галерия. За първи път Галерията отстъпи основната си експозиция за гостуване на голяма изложба. Рядко се случва, но никак не е случайно. Всъщност това е нещо, за което настоявахме и през първия кметски мандат на Живко Тодоров. И то се случи – културните институции в града започнаха да работят във взаимодействие. Събития на „Пиеро“ се състояха и на сцената на Регионална библиотека „Захарий Княжески“, и в къщата на арх. Димов.
Интересен момент е, че освен централната градска част, се оформят и други локации за провеждане на събития. Парк „Артерилийски“ е едно от тях. Той се превръща в благоприятно място за провеждане на различни прояви, още повече сега при настоящата реконструкция на централния булевард. Затова смятам, че въпреки ограниченията от това обстоятелство, подготвихме качествени прояви за 5 октомври. Нашата цел е
да спазим традицията, но вървим във възходяща градация – защото целим и да надграждаме
в качеството и разнообразието на събитията.
След 5 октомври ще има редица инициативи за Деня на народните будителите, след това започва ФОБИ. Догодина ни предстоят чествания на 140 години от Освобождението на България. Ще издам в аванс, че те ще стартират още на националния празник – 3 март.
– Община Стара Загора очаква предложения за Културния календар през 2018 г. Активни ли са със свои идеи институциите, отделни граждани?
– Идват интересни предложения от малки формации, индивидуални идеи, от млади хора, от институции… Винаги търсим съпоставка с качеството на продукта. Освен това, селекцията на предложенията е свързана и с финансовата рамка, която е предвидена за културните прояви.
От известно време често разговаряме с финансиста на Общината за това какво е било в годините назад и сега. Аз не обичам да правя сравнения с предишни епохи, но е факт, че в съпоставка с други големи общини, ние сме с претенции за водещи в България по културни прояви.
Може да се състезаваме само със София
но там, разбира се, става дума за много по-голям бюджет за култура
– Вашето виждане за развитието на града?
– Положително и възходящо. Разбира се, винаги можем и повече. Тази година Стара Загора е град на спорта, но успоредно с това културната програма е изключително богата. Кметът си е набелязал като особен акцент в този мандат именно културните прояви. Традиционно те се възприемат много добре от старозагорци, обществеността ги очаква, което е най-високата и най-важната оценка за нас.
– Пожеланието Ви към старозагорци за празника?
– Радостно е, че напоследък не малко млади семейства се връщат в родния град – и от чужбина, и от столицата. Географската локация на Стара Загора е много благоприятна, културният живот е много богат, по-лесно е за младите семейства да отглеждат децата си. Условията са благоприятни, животът е по-спокоен, лесно се преодоляват разстоянията. Образователната инфраструктура предлага достатъчно възможности. Градът се развива много успешно. Потопени в ежедневието не забелязваме доста неща, критични сме към дребните несъвършенства. Разбира се, че ги има. Да, гражданите на Стара Загора са критични, понякога това е изнервящо за администрацията. Но пък от друга страна е много хубаво, защото имаме градивен коректив.
Стара Загора е град, който има потенциал да се развива. Не само като най-добрия град за живеене. И отново подчертавам, че
интересът за завръщането на млади хора става по-голям
Ние също търсим различни форми за това. Наскоро например, стана ясно, че ще има изнесено обучение на Технически университет-София в Стара Загора по топлоенергетика. Търсят се и други възможности. Стара Загора тепърва ще има с какво да изненадва.
Стара Загора да младее! Това пожелавам в навечерието на празника.
НБП, Радослава РАШЕВА