В последните три години, които бяха нулеви по отношение присъединяване на мощности от ВЕИ, „Верея Пласт“ се съсредоточи главно в експлоатация на част от изградените от нея централи. В момента фирмата отговаря за експлоатацията и осъществява мониторинг на 15 централи съответно с мощности от 5KW до 1MW. Те са разположени в различни региони на страната – Стара Загора, Пловдив, Сливен.
Вниманието на фирмата в този период е насочено към изграждане на малки централи и то най-вече на т. нар. островни, или затворени автономни системи. Те не са вързани с мрежата и се използват за покриване на собствени нужди. Инсталират се предимно на места, които са отдалечени от електроразпределителните мрежи и които нямат възможност или е много скъпо изграждането на такава мрежа, каза Иван Тотев, изпълнителен директор на „Верея Пласт“ АД в Стара Загора.
По два такива проекта е работила фирмата през тази година и са реализирани успешно. Единият е в природен парк „Българка“ и включва 2 централи – в Детския образователен център в Габрово и в Стара планина, местността Потока.
Според мен, бъдещето е в малките системи за собствени нужди, както мрежови, така и офгрид. При офгрид-системите е необходимо енергията да се съхранява. Специализираните за това акумулатори все още са доста скъпи в сравнение с общата инвестиция, но има ситуации, при които това е оправдано. Така че нашата компания акцентира върху изграждането на такива системи, обяснява изпълнителният директор.
„Верея Пласт“ предлага също и едно по-комплексно решение за производството не само на електрическа, но и на топлинна енергия.
Занимаваме се и с вакуумно-тръбни слънчеви колектори и така можем да предложим комплексно решение за използване на възобновяеми източници. Използвайки ресурса на слънцето чрез вакуум-тръбните колектори, се затопля вода за битови или производствени цели. По този начин може да бъде намалена инвестицията на PV инсталацията, нужна за производство на електричество, като не се предвижда произведената от нея енергия да се ползва за топлене на вода, поясни Тотев.
На европейско ниво нещата твърдо отиват към увеличаване на дела на енергията от възобновяеми източници, смята той.
Според него, в близките години ВЕИ-пазарът ще се развие малко по-плавно и ще се акцентира върху централите за собствено потребление, изградени в урбанизирани територии. Там е най-големият смисъл, защото е най-добре да се произвежда там, където се консумира. Така няма да има никакви загуби в преноса на електроенергията, казва Тотев, като допълва, че очаква сериозно развитие да има и при офгрид-системите.
*НБП*