Промяна в технологията за производство на църковните свещи ще доведе до поскъпването им. Предвижда се свещите, направени от парафин, да бъдат заменени с восъчни, съобщава БНТ.
Решението за нововъведението е взето от Светия синод. Според управителния орган на Българската православна църква, с това се цели да бъдат запазени стенописите в родните храмове. Духовенството смята, че с въвеждането на восъчните свещи ще бъде спряно опушването на църковните изображения.
С Постановление на Министерския съвет от 22.01.1954 г. държавата дава право единствено на Българската православна църква да произвежда и продава свещи за църковна употреба. За нарушителите са предвидени сериозни санкции.
Започналият през 90-те години разкол в БПЦ, който постави под съмнение легитимността на патриарх Максим, раздели Църквата и по въпроса с църковните свещи. През 1992 г. разколниците, водени от алтернативният патриарх Пимен, завземат сградата на Светия Синод и на свещоливницата в столичният квартал „Илиянци”. Така „официалната” църква остава без свещоливница. Тогава Синодът на патрирах Максим започва производство на църковни свещи на други две места – в пловдивската и неврокопската епархии.
С края на разкола през юли 2004 г. свещоливницата в „Илиянци” е отнета от алтернативните духовници. Така тя остава единственото място у нас, където се произвеждат свещи за църковни нужди. По непотвърдена информация годишно БПЦ събира малко над 14 милиона лева от продажбата на свещи. По устав само една четвърт от тях остават за храмовете. Другите пари отиват към синода за заплати.
NBP.bg