



– Г-н Демирев, преди дни приключи ротарианската година. Разкажете ни за най-важните инициативи, които осъществихте по време на Вашия мандат като президент на Ротари клуб Стара Загора?
– Моят мандат като президент на Ротари клуб Стара Загора изтече на 30 юни, тъй като ротарианската нова година по традиция започва на 1 юли. През тази една година имахме много инициативи и проекти, като основният фокус на клуба беше да обърнем повече внимание на публичния имидж и контакта ни с общността. Затова и повечето ни инициативи бяха с такава насоченост.
Едно от първите ни събития бе свързано със световния проект на Ротари Интернешънъл, а именно борбата с полиомиелита и целта болестта да бъде изкоренена напълно от историята на човечеството, както това вече се случва с едрата шарка. Ротари клуб Стара Загора подпомогна с финансови средства фондацията на Ротари, която осигурява ваксиниране във все още епидемичните страни, каквито са Афганистан и Пакистан. А на местно ниво, в тъмните часове на деня за няколко часа бе спряно осветлението на и около сградата на Община Стара Загора. И на фасадата прожектирахме логото на кампанията за борба с полиомиелита. Така
надписът „EndPolioNow“, бе видим с размерите на сградата на Община Стара Загора
Беше внушаващо и красиво.
Друга инициатива, която осъществихме, беше отново съвместно с Община Стара Загора и с Регионална библиотека „Захарий Княжески“. По случай 1 ноември – Деня на народните будители, брандирахме ликовете на старозагорски поети върху всички бюра в библиотека, в читалнята, във фоайето и в тийнзоната. По проекта, който не случайно се казваше „Стара Загора – град на поетите“, освен имената на старозагорски поети и техния лик, на бюрата са поставени и цитати от техни стихове, които се отнасят специално за града ни.
– Имахте и много интересна инициатива по повод Световния ден на незрящите хора?
– Да, получи се нещо интересно, което се случи за първи път в Стара Загора. Организирахме „Вечеря на тъмно“. Колкото и парадоксално да звучи, ние често не забелязваме незрящите хора. Затова решихме, заедно с един от най-хубавите ресторанти в града, да направим вечеря на тъмно. Всички гости бяха с превръзки на очите. На приглушена светлина, без да виждат нищо, на всички се налагаше да се хранят, да отпиват от чашата вино. Трудно им бе дори да повикат сервитьор. Със събраните средства от вечерята, както и с добавено дарение от собственичката на ресторанта, подкрепихме Фондация „Очи на четири лапи“. Това е единствената организация в България, която обучава кучета водачи. Да отгледаш и обучиш такова куче отнема 2 години и струва 20 000 лв. Ние
осигурихме средства за обучението на едно куче водач
То се казва Заара, видях го като пале, а сега вече е пораснало и се надявам след година и половина да служи на своя незрящ стопанин.
– Отбелязахте с различни събития годишнини и празници, споделете и за тях?
– На 23 февруари – Световния ден на Ротари Интернешънъл, в Стара Загора чествахме 117 години от създаването на първата хуманитарна и доброволческа организация на ротарианци. Отбелязахме събитието с
изложба на открито в алеята до парк „Пети октомври“
На паната представихме снимки и текст, както за това какво представлява Ротари в световен мащаб, за историята на нашата организация, и нейните символи, така и показахме свършеното от създаването на Ротари клубовете в Стара Загора и на младежките ни организации Интеракт и Ротаракт. Изложбата продължи три месеца и множество хора успяха да се докоснат до Ротари, да научат повече за организацията. Това събитие беше удостоено със сериозно присъствие от местната власт, както и от настоящия Дистрикт Гуверньор на Ротари България – Виолина Костова. Тя дойде специално за откриването на изложбата и сме горди с това събитие.
За Светлия християнски празник Великден организирахме празник за децата на Стара Загора. Той бе по проект на нашия Сателитен е-Клуб, в който участваха всички клубове от ротарианското семейство – Ротари клуб Стара Загора, Ротари Сателитен е-Клуб, Интеракт и Ротаракт, както и дамите от Инър Уийл клуб. Детският празник в парк „Пети октомври“ премина при голям интерес, стотици деца и родители се включиха в нашите инициативи. Имаше уъркшопове, великденски базар, демонстрации, аниматори, празнична програма с песни и танци. За няколко часа, благодарение на всички, които посетиха събитието,
събрахме сумата от 6500 лв. С тези средства вече направихме предвиденото дарение – глюкомер и пулсоксиметър
както и голям набор от консумативи за тези апарати, които да послужат за недоносените бебета в неонатология на УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович“. Посещението в отделението ни накара да почувстваме, че наистина сме направили нещо добро и значимо за отглеждането на един човешки живот.





– Само преди дни реализирахте още две знакови инициативи…
– Поставихме нова плоча на монументалната пластика на Птица Феникс пред Община Стара Загора. Тя е дарение от Ротари клуб, направено през 2012 г. При преместването й обаче, поради ремонтни дейности на площада, беше загубена плочата, която стоеше на гърба й с информация за монумента. Решихме да усъвършенстваме надписа и освен кога и от кого е дарена, от него се разбира и кои са авторите на пластиката – скулпторът Красимир Зарков и арх. Емил Василев. Написано е и името на самата скулптура, защото то досега отсъстваше.
Преди дни
дарихме 6 електронни четци за Библиотека „Родина“ в Стара Загора
които ще бъдат използвани от млади читатели. Средствата за тях бяха събрани от друга инициатива – „Куиз с кауза“. Проведохме я в приятелска атмосфера, като в нея се включиха освен ротарианци и други сродни организации в града – Лайънс клубовете, младежките организации – Интеракт и Ротаракт, дамите от Инър Уийл клубовете, Граждански клуб ЛИПА. За 2 часа, забавлявайки се и отговаряйки на въпроси с различна тематика, успяхме да съберем сума, необходима да закупим 6-те електронни четци.
– За финал на ротарианската година, предстои нещо изключително радващо и позитивно – монтирането на уникално табло, което ще отброява новородените деца в Стара Загора. Разкажете за този проект?
– Разбира се, оставихме си и нещо за десерт. До средата на месец юли ще открием електронно табло, което ще стои в центъра на Стара Загора. То ще бъде монтирано точно под часовника до бившия Универсален магазин – място, на което множество съдби са пресекли своя път. Часовникът също е дарение на Ротари клуб Стара Загора.
Електронното табло ще информира за броя на всички новородени деца в трите акушеро-гинекологични отделения в Стара Загора за съответната година. Постоянно ще се виждат цифрите, валидни в дадения момент от годината. Вниманието на старозагорци ще привлича и това, че
в реално време ще се показва кога се е родило дете. Това ще става със звуков сигнал, като ще се изписва и първото име на бебето
По този начин всеки един от гражданите и гостите на града може да има късмет, точно когато се е родило дете да премине покрай часовника. Дори и едновременно да се родят 5 деца, последователно ще бъдат показвани имената им, като за всяко дете ще има два пъти един и същ сигнал. Размерът на таблото е такъв, че цифрите ще се виждат и от 10 метра далечина.
В България няма такова табло, в Стара Загора ще бъдем първите. Вярвам, че това ще донесе много позитивни емоции на хората, особено в нашето забързано ежедневие.
– Как се роди идеята за този проект?
– Идеята се роди в приятелски разговор. Бяхме в онзи период, когато постоянно бяхме заливани от статистика колко заразени и починали има от пандемията, с военния конфликт в Украйна, с черната хроника от войната по пътищата.
Така се роди идеята да намерим начин да показваме и положителната статистика
Какво по-хубаво и прекрасно от това да се роди човешки живот!
Разработихме проекта с екип от професионалисти и сме готови да монтираме и открием електронното табло. Благодарим на трите акушеро-гинекологични отделения в града, които веднага приеха идеята много добре. Софтуерът е създаден по такъв начин, че да може да се управлява от телефон или компютър и не отнема време. Програмата, която задвижва процеса, е лесна за употреба и няма да затрудни екипа на отделенията при въвеждането на данните.
– Каква е равносметката в личен план за Вашия мандат като президент на Ротари клуб Стара Загора?
– Изпитвам удовлетворение. Повечето от проектите, които реализирах заедно с борда и приятелите от клуба, бяха различни, новаторски. Инициативи, които до момента не са правени в Стара Загора. Смятам, че постигнахме целта си за развитие на публичния имидж на Ротари клуб Стара Загора и това допринесе за по-голям и засилен интерес към нас от общността.
В Ротари мандатът на президента е 1 година, времето е ограничено и
ако искаш да осъществиш максимално много неща, ще трябва да се потрудиш повече
Както аз, така и бордът и целият клуб, дадохме всичко от себе си през настоящата година,за да изпълним онова, което бяхме предвидили и планирали първоначално. И да може днес да се похвалим с реализирането на всички тези прекрасни инициативи, които са за нашия град и за нашето добро. С тези накратко изброени проекти, както и с много други по-малки, успяхме да наситим годината с добри дела. Когато направих своя годишен отчет, представих над 40 дейности от всякакъв вид, в които по някакъв начин сме успели да се включим и да допринесем за тяхното осъществяване. Смятам, че това бе успешен мандат.
– Какво предстои за Вас по пътя на безкористната служба?
– До момента бях член, както на младежката организация Ротаракт, така и на Ротари клуб Стара Загора. След 8 години служба в Ротаракт смятам, че е време да предам щафетата и да продължа живота си в ротарианското семейство като оставам в Ротари клуб Стара Загора като паст-президент.
През настоящата година ще бъда и в борда на Ротари България като Церемониалмайстор
Това е човекът, който води всички събития на Ротари на национално ниво. Продължавам да бъда активен в организацията и на клубно ниво, но ще се включвам активно и на национално ниво. Разбира се, винаги ще бъда в помощ на приятелите за предстоящите инициативи на Ротари клуб Стара Загора. Знам, че ще бъда част от тях и ще помагам, с каквото мога. Нищо не приключва, а всъщност продължава…

Това някак си естествено идва и с темата на новата Ротарианска година. През изминалата тя беше – „Служим, за да променяме животи „. А сега е „Imagine Rotary „, което Виолина Костова, Дистрикт Гуверньорът на Ротари България, изтълкува и преведе като „Преоткрий Ротари „. Ще преоткриваме и ще поставяме ново начало.
Гергана ЖЕЛЕВА, стажант в „Национална бизнес поща“ по проект „Младите в атака „