Следо бновяването на централния площад, здравната служба, младежкия дом, през 2023 година идва ред на мини футболно игрище

– Г–жо Панайотова, кмет сте на Шипка от 2015 г., вече втори мандат. Какво Ви мотивира преди 7 години да се кандидатирате за поста и да поемете управлението на града?
– Шипка е моя мисия. Родена съм в Казанлък, но през 1989 г. се омъжих тук, заживях в града и го заобичах от пръв поглед.
На 7 юли 2000 г. започнах работа като главен специалист в кметството. После станах старши експерт и да се кандидатирам за кмет бе логичен завършек на започнатото. Водена бях, а и сега е така, от любовта ми към Шипка и от целта да се направят важни неща за града.
След промените през 1989 г. всяко населено място в България е имало затруднения.
Така в руини заварих град Шипка. Разбира се, не обвинявам никой от предходните му стопани на града, че не са правили всичко по силите си. По-скоро в трудни моменти някои от тях не са успели да преодолеят предизвикателствата.
Понеже съм спортист по душа и по сърце, смятам, че у мен е кодирано да се боря с препятствията и да отстоявам целите си. Това ме мотивира през всички тези години да давам най-доброто от себе си за доброто на града.
– Казахте, че всяка година имате определена мисия. Каква беше за 2022-ра?
– Водена от убеждението, че именно спортът калява духа, тази година мисията ми бе свързана с бившия Младежки дом в Шипка. Сградата, която беше запустяла, вече е превърната в спортен клуб. В него в момента деца тренират зумба, кик бокс, оборудвана е фитнес зала. Фитнес уредите за нея са предоставени от Тамплиерския орден в Мюнхен, където членува наш родолюбив съгражданин от тук – Петко Чирпанлиев.
Бих отбелязала и още нещо, свързано с младите хора. По програма „Еразъм+“ през 2021 г. в град Шипка гостуваха младежи от различни държави. С тях изпълнихме инициатива, наречена „Споделени градини“. Насочих тяхното внимание към грижата за местните възрастни хора. Те трудно се справят със собствените си градини. А, от друга страна, младежите се учиха от бабите и дядовците. За тях всеки ден имаше нова задача. Копаеха, плевиха, научиха се да правят компоти, туршии, вино…
По време на своето гостуване в града ни младежите събраха семена от местни сортове култури. И когато се разделяхме, ми подариха библиотека със семена. Пазя я и сега, и при необходимост влиза в употреба за жителите на града. Престоят на младите хора тука беше истинско удоволствие за тях и за нас. Доволна съм, че те също заобичаха нашия град.

– С какво още се гордеете от работата си като кмет?
– Дългогодишна мечта за мен и местното население бе обликът на града да бъде променен. Шипка бе популярна предимно с перлата на Стара планина – Шипченския манастир „Рождество Христово“ с Храм-паметника „Рождество Христово“, нямаше нищо друго, което да привлича туристи.
Първата ми задача бе да бъде обновен центърът. Площадът дълги години представляваше асфалтиран паркинг, но с много дупки, на който спираха тирове преди да навлязат в Шипченския проход. Беше срам за мен, ако някой попита къде е центърът…
Затова, още в първия ми кметски мандат написах писмо до министър-председателя. Смятам, че човек трябва да почука на врата, ако не му отворят – на втора, на трета, и ако трябва, най-накрая да влезе и през прозореца… И благодарение на инициативността, смелата ми мечта се сбъдна. Получихме финансиране на стойност 150 хил. лв., които бяха вложени в ремонт на центъра. Вече имаме площад с интересна архитектура, подменени са тротоарните пространства, обградени със светещи през нощта парапети. На площада има място за всички възрасти. Оформени са кътове за тихи игри – шахматни маси със седалки, детски съоръжения, фитнес уреди и пейки за отдих. На обновения център вече се радват не само местните жители, но и гостите на града.
В началото на моя мандат имаше два семейни хотела, в момента вече работят 9 къщи за гости и 4 хотела. Туризмът се развива, икономиката на града се раздвижи. Свършеното помага на всеки и стига до всички. А когато хората са доволни и щастливи, населеното място придобива различен облик. Когато жителите виждат стореното, сами също са готови да полагат усилия да поддържат чисто и красиво, да участват в каузите и кампаниите на кметството.
– Освен хотелиерството, какъв друг бизнес се развива в Шипка?
– Земеделската земя е благоприятна за развитие на розопроизводство и лавандулопроизводство. През последните 6-7 години има и сливови насаждения.
Но погледът на местното население е към туризма. Създадените къщи за гости са популярни. Кметството също спомага за туристическия интерес към града. В началото на първия ми мандат почистихме алеята северно от града и тя се превърна в екопътека – „Пътеката на здравето“. Туристите обичат да се разхождат по нея и да се наслаждават на прекрасната гледка към Долината на розите и тракийските царе.
На доста места по алеята сме направили пейки – от стари ски. Тук е моментът да отбележа, че не всичко се нуждае от много пари. Лесно е, ако имаш голям бюджет и голям екип. Но кметовете на малките населени места, трябва да използват голямо въображение и иновативност. Смятам, че кмет, който смята поста си за мисия, не бива да казва – няма пари, няма да стане… Нито пък да си седне на бюрото и да бъде чиновник. Моят стол стои чисто нов. Навън съм, между хората. Разговарям с тях, виждам и къде има някакви проблеми.
– Какво остава още да се свърши?
– Болката на града ни и на мен като кмет е, че нямаме аптека. Оказва се, че за търговските вериги, не е рентабилно да откриват аптека при нас. Но не съм се отказала и ще продължавам да търся варианти. Иначе често вземам рецептурни книжки на някои от жителите на града и им купувам лекарства, за да не се налага да пътуват до Казанлък.
Вторият ни неразрешен проблем е монтирането на банкоматно устройство. До 9 банки съм писала, но няма отговор. Там също има бюрократични спънки и изисквания за брой транзакции, за брой население… Смятам, че в 21 век това е недопустимо. Дано се намери решение.
Изграждането на канализация е третата и много мащабна задача, но и при нея има бюрократични стъпки. Това е тема, по която също продължавам да работя. Но не всичко зависи от нас. Мога да кажа, че всичко, което зависи от нас, сме го направили. Макар и трудно, макар и стъпка по стъпка, макар че ми е коствало безсънни нощи. Много често шипченци ме виждат с гумените ботуши и със спортния екип да мета листа, да събирам клони, да сея по градинките, да правя оборка. Не е срамна работа. В малките населени места с малък екип трябва да търсиш всякакви начини да се справяш.
– Колко са жителите в града, има ли интерес към закупуване на нови имоти?
– В Шипка живеят 1300 души. Но през летния сезон населението се увеличава, защото има хора от други градове, които идват тук в своите имоти.
Засилен е интересът към закупуване на къщи, земеделски земи. Няма голямо предлагане, затова и имотите са по-скъпи. Хората, които купуват, са млади и това много ме радва.

– До кметството се вижда обновената здравна служба. Споделихте, че преди това е била занемарена сграда…
– Така е, здравната служба, която в миналото е била родилен дом беше се превърнала с годините в руина, опасна за пациентите. Намериха се добри хора, които ни помогнаха и сега се радваме на модерен и функционален здравен център. Фирма „Есетере България“-гр. Добрич с генерален директор г-н Пламен Николов, ни попитаха с какъв социален проект биха могли да помогнат на градчето ни.

Идеята за ремонта за здравната служба бе узряла в съзнанието ми, но бях изгубила надежда… Коментирахме с г-н Николов нашите проблеми и той предложи реални решения. Средствата бяха изцяло осигурени от фирма „Есетере България“/“Тера Роза“, собственост на американския ароматерапевтичен гигант „dōTERRA” и фондация Нedling Hands. Те ни подариха и скъпа медицинска техника – ЕКГ, ехограф, както и с модерен апарат за кръвно налягане. Пандемичните години отново ни показаха, че здравето е безценно. Затова още от 2020 г. на тримесечие организираме скрининг кампании. Специалистите, които каня, правят профилактични прегледи – ЕКГ, ехография и измерване на кръвно налягане, също така организираме прегледи за остеопороза, очни и гинекологични прегледи.
Изпълнена съм с много удовлетворение, защото благодарение на нашите дарители една легендарна сграда се завърна към нов живот, с нова модерна визия, комфорт и качествено обслужване. Имаме личен лекар и млад, амбициозен стоматолог. Бившия родилен дом роди едно ново приятелство, приятелство без граници…
Детската градина също не изглеждаше добре. Но благодарение на мои приятели от чужбина, бяха събрани средства и тя вече е с подменена дограма, с приветливи помещения. Община Казанлък също ни помага – бяха доставени големи климатици за отопление. Директорът спечели проект и дворното пространство се подреди, а с наша помощ се поддържа. За поредна година Фирма „Есетере България“-гр. Добрич с генерален директор г-н Пламен Николов не забрави малчуганите на гр. Шипка. Миналата година те получиха огромни пакети с детски играчки, а тази година спалните им помещения ще бъдат обзаведени с ново спално бельо и олекотени завивки, любезно предоставени от фирмата-дарител. Благодарни сме им за всички социални и културни проекти, за протегнатата ръка, на която можем да разчитаме в тези трудни времена. Не спирам да благодаря на всички добри хора, които срещам по пътя си. Благодаря и на всеки жител на Шипка. Всеки от тях сърцато приема идеите на кметската институция. Стремя се да го правя…
– Каква е каузата за 2023 година?
– Идва ред да направим мини футболно игрище, имаме избрано място за него. Кандидаствахме с проект към МОСВ, не беше одобрен. Отново ще го направим или ще положим усилия сами да се справим. Защото е важно да имаме такова спортно съоръжение. Преди децата спортуваха на бившия стадион, но там Община Казанлък продължава работа по атракцията „Светът на траките“. Мащабният проект включва както реставрация на тракийската гробница „Оструша“, така и изграждане на атракцион-комплекс с макет на тракийската столица „Севтополис“, велоалеята като част от този грандиозен проект вече е факт и се използва активно от спортуващите. Благодарение на Община Казанлък културното наследство на Долината на траките и розите ще бъде по-достъпно и привлекателно за туристите.
– По традиция преди Коледа организирате благотворителни инициативи. Какви ще са тази година?
– Преди да стана кмет, бях моторът на Дамски клуб „Шипка“ – компания от жени, които се обединихме, и когато нещо не се случваш от кметството, ние го правихме. След това като кмет поех щафетата и вече 15 години по Великден и Коледа старите, самотно живещи хора на Шипка ме чакат с нетърпение. Кампанията се казва „Да пуснем Коледа в душите си и да отворим сърцето си за доброто“. От Никулден до Игнажден във всички магазини в Шипка има поставени големи кутии, където всеки купува нещо. Събираме хранителните продукти, слагаме ги в пакети и близо 40 души ги получават с голяма прегръдка от кмета. Тази година кампанията ще проведем на 20 декември, не случайно на Игнажден.
Хората винаги са много щастливи, не защото им нося продукти от първа необходимост, а именно заради прегръдката. Чакат ме, за да изкарат от дъното на шкафа кутия с бонбони, да ми благодарят. И аз им благодаря и им пожелавам да са живи и здрави.
На 21 вечерта ще направим коледен концерт на детска вокална група „Смехуранчета“ и на вокална група „Възраждане“, с ръководител Нина Краут.
На 22 декември ще посрещнем Дядо Коледа и Снежанка, които ще донесат подаръци за децата на Шипка. Ще се забавляваме заедно на централния площад. Ще има и малък базар с кулинарни изкушения и предмети, направени от сръчните ръце на шипчанки.
На 23 декември на обяд е предвидено коледно тържество в пенсионерския клуб.
Предстои ни маратон от прекрасни мероприятия. Пожелаваме си живот и здраве! Да бъдем по-добри, по-толерантни, по-съпричастни, защото само тези добродетели могат да ни превърнат в духовно извисени хора.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА





















































