– Г-жо Петкова, ТД „Сърнена гора“ получи награда „Най-добро дружество“ на БТС за 2016. Това признание задължава. Каква е програмата, плановете ви за 2017 г.?
– Работихме здраво цяла година и се чувстваме много добре от това, че сме оценени. Дейността ни е многопосочна, с акцент са децата и младите хора. Не сме свършили всичко, има още много да се желае. И тази година програмата ни прелива от мероприятия.
Новото през 2017 г. е, че залагаме да изнесем дейността си, съвместно с училища, където директорите са планинари по душа и дават карт бланш
техни учители да водят и да направят изнесени клубове, подобни на „Планинарче“
Предвиждаме в 4-те сезона 4 градски представяния на дружеството. Зимният празник планираме да е на Бузлуджа, организацията е съвместна с колегите от Казанлък, които имат база, ски и шейни. Няколко училища ще бъдат поканени, не можем всички. Ски-карнавалът ще е с увеселителна част, организатор е Клубът по ски туризъм. Пролетното представяне с деца ще бъде покрай Великден, на вече традиционния великденски празник. Първата година стартирахме с една детска градина, втората с три класа от СУ „Максим Горки“. Тази година идеята ни е да е междуучилищна надпревара със спортни щафети и туристически задачи. Следващото представяне ще е на 25-27 август и ще е свързано със 140-годишнината от боевете на Шипка.
Нашите юноши ще бъдат домакини на национален поход по стъпките на опълченците
Може би маршрутът ще бъде тридневен. Имаме съдействие и от Община Стара Загора.
Сред по-значимите мероприятия е походът Ком-Емине. Смятаме да пуснем в рамките на 3 години 3 етапа на Ком-Емине, по билото на Стара планина. Първият стартира от 15 юли. Етапите ще са 9-дневни и в тях ще могат да участват хора от Стара Загора и от Казанлък. Който иска, може да планира отпуската си и да се включва по различно време по този маршрут. Походът завършва с нос Емине и къпане на Иракли.
Всички клубове от ТД „Сърнена гора“ работят усилено по свои календарни планове за годината.
Ски-клубът например от 20 януари организира курс по ски-туризъм
пешеходният има всяка събота и неделя мероприятия, запълнен е с прояви. Тази година имаме две международни експедиции, до 5-хилядници – Западни Балкани и Грузия.
Традиционният кинофест продължава, на 25-27 април отново гост ще ни бъде Планинарско кино, и през 2017 г. ще има велосъстезания. Продължаваме да развиваме и проекта за екопътека около Стара Загора, съвместно с общината и с други сдружения. Но акцентът в дейността ни остава целенасочената работа с младите хора. Решили сме
да подготвим филм, с който да презентираме дружеството пред децата
включително и ориентирането, което е прекрасен спорт за тях. Имаме прекрасни треньори, готови да работят с деца.
– А предлагате ли услуга „планински водач“?
– ТД „Сърнена гора“ от тази година ще разширява стопанската си дейност. Предвиждаме да пуснем на пазара туристически продукт – височинен туризъм. В момента се работи по издаване на лиценза.
Очакваме през пролетта да сме на пазара с туристически продукт за гражданите
Ще предлагаме това, което правим във високите планини, екскурзионни летувания на хора, които искат да се качат по-високо в планината с водачи, оформен продукт.
– Скъпа услуга ли е планинският водач?
– Цените ще бъдат нормални за пазара, с малко оскъпяване за труда, който ще се вложи. Продуктите тепърва ще се ценообразуват.
– Кои маршрути са подходящи за средностатистическите туристи през зимата? Какви са препоръките Ви?
– През зимния период е много важно какво е времето и каква е подготовката на хората за посрещане на атмосферните условия. Препоръките ни са където и да тръгват, да уведомяват повече хора. Да направят справка в ПСС за времето, работят ли дадени хижи. На вр. Ботев например спалните не работят. Някои хора се подлъгват и очакват, че там ще има къде да преспят, и се налага да се върнат обратно, както бе последният случай с велосипедиста, който явно е разчитал да е отворено. Да се има предвид, че ако
един преход през другите сезони трае 2-3 часа, през зимния може да стане 6 и 7 часа
Да се тръгва рано по маршрутите, да се следят прогнозите, да не се разчита само на GPS. Винаги да има допълнителна батерия, зареден телефон, да се знаят телефоните на ПСС за регионите. Да тръгват не сами, а винаги поне по двама-трима. Планината дава много, но и взима.
Подходящите маршрути за нетренирани хора са из Средна гора, по-ниските планини. Ако човек може да се придвижва със ски – Вихрен, Узана-Мазалат. Ние отиваме тази седмица от Шипка до Узана… Знаем, че има преспи, подготвени сме за дълго ходене.
– Колко важно е оборудването? Най-новото на пазара?
– На пазара има много модерни и нови материи, които са леки и предпазват добре от студ, вятър, сняг.
Най-важни са обувките и връхната дреха
Туристът не трябва да е много навлечен, с тежка раница, но в нея трябва да носи най-необходимото.
Задължителни за зимния период са гетите, подходящи са и снегоходките, които задържат на повърхността. Добре е щеките също да са част от екипировката ни.
НБП, Дима ТОНЕВА