За празника на пелина ще сложим мозайка с изображение на змейовския Змей, на който, според една от легендите, е кръстено селото

– Г-н Вълев, споделихте, че сте кандидатствали с проект за създаване на екопътека, какво предвижда той?
– При встъпването ми като кмет на Змейово заявих, че бъдещето пред селото е развитието на туризма и винопроизводството. В тази връзка започнахме да работим по проект за екопътека с Мирослава Шопова, началник на отдел „Европейски програми и международно сътрудничество“ в Община Стара Загора. Той получи одобрение, но все още очакваме финансиране, надявам се да го получим съвсем скоро.
Екопътеката ще започва от Чичек Баир, където има стара изоставена крепост, до връх Бетер (най-високата точка на „Змейовския проход“), където се говори, че има тракийско светилище, но за него трябва да се произнесат археолозите.
Предвижда се екопътеката да е дълга 15 км, ще има заслони, скамейки, съоръжения за детски игри, ще бъде атрактивна. Ще бъде много живописно, защото на Чичек Баир, чието име в превод е цветна гора, има много цветя и е красиво – този район прилича на Родопите. А когато прехвърлиш на връх Бетер – все едно влизаш в Стара планина. Това е нещо, което отличава Змейово от много други села. Местностите са много красиви.
Като част от маршрута се включва и посещение на местния храм „Св. Николай Чудотворец“, един от най-старите в региона. В него има много интересни икони. Работим много добре със свещеника – отец Петър Радев, който винаги е с нас на всички празници и на всяко едно събитие.
Проектът ни включва и реставриране на пещерата Змейова дупка, към която ще бъде направена удобна пътека, ще се изчисти проходът, така че тя да бъде достъпна.
Проектът предвижда и закупуване на скутери, с които маршрутът на екопътеката може да бъде преминаван от желаещите да се придвижват така.
При изработката на проекта обходихме всяко едно място с г-жа Шопова, с представители на Старозагорския музей. Надявам се с всички тези атракции да привлечем още много хора, които да посещават Змейово като туристи. Очакваме финансирането, дано го получим до 1 година, за да започнем да реализираме предвиденото.
– Това ще е поредна възможност за жителите и гостите на Змейово, но към селото има засилен интерес и то не отскоро…
– Така е, селото е прекрасно място за живеене с чист балкански въздух. Температурата през лятото тук е 4-5 градуса по-ниска от тази в Стара Загора. Зимата пък е по-мека. В момента тук живеят над 800 души, но с хората, които имат къщи и вили, ставаме доста повече.
– Имаше новости това лято, разкажете за тях.
– Бих искал най-напред да отбележа, че центърът на селото бе напълно облагороден. На него има стена, която измазахме нацяло, нейната мазилка бе паднала, след това я белосахме. Оправихме тротоарите, пейките. Доставих материали и с доброволен труд няколко момчета от ромски произход за два дни направиха всичко. Поддръжката и облагородяването на центъра продължава. Сега очакваме скулпторка от Ягода да изработи керамични букви с надпис: „Село Змейово. Добре дошли!”. Над чешмата ще сложим на мозайка нашия Змей… Според една от легендите, името на селото е дадено още през 18 век по повод на живелия под върха змей. Мозаечната фигура ще бъде поставена за Празника на пелина, който знаете, че е известен не само в Старозагорско, но и в цялата страна.
В Змейово има три детски площадки. Тук живеят много млади семейства, с над 30 малки деца. Това лято възстанових стара детска площадка, която беше направена преди повече от 10 години. Друга детска площадка, която е до църквата, също направихме със собствени сили и средства и с огромната помощ на младите хора в селото. Стана чудна -има игрище за бадминтон и за волейбол, сложихме съоръжение за тенис на маса, кошове за баскетбол. Вечер там се събират малки и големи. Радостен съм също, че с жителите се опитваме да правим всичко заедно и да работим съвместно за облагородяването на селото.
Искам да благодаря специално и на секретаря на Община Стара Загора Николай Диков и на общинския съветник Динко Михайлов, които ни съдействаха всички улици в селото да бъдат частично асфалтирани.

– Народно читалище „Пробуда-1928“ в село Змейово развива активна дейност. Кои са най-новите му инициативи?
– Читалището наистина е много активно. Съвсем скоро участвахме в Националния фолклорен събор „Богородична стъпка“, където нашето читалище организира „Селският двор“. А това лято за първи път направихме лятно училище за децата сред природата. Секретарят на читалището – Емилия Петкова, се занимава много дейно с тях. Децата се радват, има голяма посещаемост. В горския кът поставихме масички и столчета, дъска за писане. Децата се учат как да разпознават животните, направихме курсове за първа помощ, как да се пазят от змии, организирахме уроци по противопожарна безопасност, все неща с полза в живота. Лятното училище премина с много игри и беседи.
Направихме в една от вечерите и лятно кино за децата, пак по инициатива на един родител. Премина при голям интерес. Стана много хубаво, а да виждаш щастливи деца – това е най-голямата благодарност.



– Какво още има в Змейово за удобство на жителите?
– Пенсионерският клуб в селото работи много отдавна, отворен е редовно и много посещаван. Той е на разположение и на запасните офицери и сержанти от запаса. Тяхното дружество тук се развива много добре. Работим много добре и с двете поделения, които са край Змейово. От тях имам голяма помощ. При необходимост ми предоставят техника за почистване.
В кметството има здравна служба, като лекарят е 3 дни тук, от 12 до 17 часа. Зъболекар ни посещава 2 дни в седмицата. Очакваме от 1 ноември градска линия номер 3 да прави два курса до Змейово. Сега имаме само извънградски автобуси. Но с новата транспортна схема на Община Стара Загора транспортът ни до града ще бъде много по-удобен.
Змейово има и жп гара, която е една от най-старите. Намира се малко извън селото, но се слави с най-точния часовник. Той бе ремонтиран, в момента е на пирона и всеки, който иска, може да види и тази забележителност.
Ако говорим и за други забележителности, в центъра в парка е поставено оръдие – участник в Първата световна война, което ни е подарък от Полигона в с. Змейово. В парка е и паметникът в почит на загиналите във войните змейовци. Имаме паметна плоча на отвлечените и убитите жители по време на зверствата на Сюлемайн паша през 1877 г. Неговите войски влизат и в село Змейово.
Както казах, храмът ни е много стар. В него се е укривал Васил Левски. А читалището пази ценен ръкопис на „История Славянобългарска“, направен от поп Харитон.
Богат е и празничният ни календар. Тази година за Тодоровден, за първи път в България, а не съм чувал да има в света, направихме състезание между кон и човек. Завършиха наравно…
За втора година на 6 септември възобновихме празник, съществувал от царско време, който е насочен към плодородието и благословията за добра реколта от грозде. Навремето тук са се гледали рози и лавандула, но този процес е спрян. Основното е било и продължава да е лозарството, производството на грозде.







– В тази връзка, винарството ли е основният бизнес на змейовци?
– В Змейово най-развити са винарството, хотелиерството и ресторантьорството. Имаме много винарски изби. Техни стопани отглеждат по-големи масиви лозя, по 10-20 декара и повече. Знаете, че се славим и с най-добрия пелин. Правим по повод на това и празник всяка година – съботата преди Коледа.
Всеки лозар тук е и е майстор на пелина, има си неговата тайна за еликсира, която предава на поколенията. Всеки го прави по свой вкус, няма нито една рецепта, която се повтаря и е точна. Самите билки, които майсторите добавят, също дават различен вкус. Не става никога едно към едно. Затова има и състезание, кой ще направи по-добър пелин. Всяка година е различна, не можеш да държиш едно и също ниво.
В Змейово има къщи за гости, хотели. Предстоят и две нови инвестиции в тази област.
Имаме и кариера за пясък и чакъл, но вероятно ресурсите там ще бъдат изчерпани и тя ще работи още около 3 години.
Конната база в Змейово се държи от двама братя – млади хора, които я развиват много добре. Те са инициативни, искат да направят най-голямата конна база на Балканите с 5 дка закрит манеж. Ако това стане, тук ще се провеждат престижни конни състезания.
Имаме и два магазина. Змейово е добро село за живеене с всички удобства на едно място – магазини, ресторанти, къщи за гости, хотели, винарски изби…
Освен младите хора, помагат ни и представители на бизнеса. Например, те осигуриха възможност за участие на наша титулувана състезателка по борба -Кристин Илийна, в европейско първенство в Гърция. Тя се класира на 9-о място в Европа. Така че кметството, бизнесът, младите хора, ромското население – вървим ръка за ръка, нямаме търкания…Хората помагат много. Съдействат кой с каквото може.
– Какъв е интересът към закупуване на имоти?
– Има голямо търсене на имоти. Не са евтини, но постоянно се купуват и има глад за имоти. Повечето от хората, които идват да живеят тук са от Стара Загора и Казанлък. Интересът е постоянен.
– Вие сте се занимавал с бизнес. Какво Ви мотивира да поемете кметската работа?
– Аз съм кореняк старозагорец, поколенията ни назад са старозагорци, рода на майка ми е от „Кольо Ганчев“. В Змейово съм от 1986 г., откъдето е моята съпруга. Живеехме в Стара Загора, но през 1996 г. решихме да направим къща за гости, която по-късно прерасна в комплекс „Змейова невеста”. Започнахме частен бизнес, преди това бях военен. Допреди 3-4 години имах и строителна фирма. Постигнах доста неща в бизнеса и затова реших да се заема с кметски дела. Искам да направя нещо хубаво за Змейово, което да бъде запомнено. Да стане екопътеката, да се отвори пещерата, да развием винопроизводството – това е моята мечта. С течение на годините хората да кажат – ето, този кмет се зае с нещо, постигна го, по негово време стана еди какво си… Това ме мотивира. За един човек се съди по делата му. Надявам се, че правя нещо хубаво за Змейово. Замислям и други неща, но нека да бъдат изненада. Обещавам, че те ще бъдат интересни не само за Змейово, но и за Стара Загора.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА
Виж още: