Няма турист, дошъл в Рим, който да не хвърли монета в най-прочутия фонтан в света – „Ди Треви“. Според поверието, този жест, който се извършва, обръщайки се с гръб към водата, гарантира, че пак ще се върнеш във Вечния град.
Ако през миналата година са били изгребани от дъното на римския фонтан монети за сумата от 1,4 млн. евро, през 2023 г. тя се очаква да набъбне до 1,6 млн. евро. Всяка сутрин от дъното на фонтана парите се изгребват с лопати и събират в торби от общински служители.
Едва 6% от сумата отива за дейностите, свързани с извозването, преброяването и „управлението“ на монетите, съобщи в. „Месаджеро“.
Сред монетите по дъното на най-известния фонтан в света обаче тази година имало и други предмети, сред които часовници и пръстени. Били намерени дори вибратор, зъбна протеза и остатъците от омар. В някои дни туристите хвърлят между 6 хил. и 7 хил. евро в басейна на фонтана.
След като се изгребат от дъното, монетите се транспортират на специално място и се поставят в машина, която извършва първоначалното им разделяне. Така монетите евро се отделят от останалите. Около 15% от монетите не са евро.
Цялото количество монети се извозва в структура на благотворителната организация „Каритас“, казва директорът на римската секция Джустино Тринча. В сгради на организацията живеят 600 бедни семейства, които пазаруват хранителни продукти с карти за нуждаещи се в специални супермаркети. В Рим съществуват 5 подобни супермаркети „солидарност“. „Каритас“ има споразумение от над 15 години с римското кметство за получаването и използването за благотворителни нужди на събраните монети във фонтана.
Хвърлянето на монета с дясната ръка през лявото рамо е стара традиция за фонтана, датиращ от XVIII век. Според легендата, нейният произход води към ритуал, следван от древните римляни, които хвърляли монети към извори, езера и реки, или въобще към течащи води. Смятало се, че така привличали на своя страна добрата съдба преди началото на някакво пътуване. В Древния Рим съществувал и друг обичай – когато даден младеж трябвало да остави града, годеницата му го придружавала до фонтана „Ди Треви“, за да отпие от водата му с купа, която никога преди това не била използвана. След това тя била чупена. По този начин любовта се превръщала в „нечуплива“ завинаги въпреки разстоянията. Днес ритуалът не може да бъде изпълнен в този си вид, защото водата във фонтана циркулира непрекъснато и не става за пиене.
Сегашният ритуал бил върнат към живот в Рим по идея на германския археолог Волфганг Хелбиг, който се опитал да излекува тъгата на изследователите, на които предстояло да напуснат Рим. Така измислил жеста с хвърлянето на монетата и пожеланието да се върне в града на онзи, който го извършел.
Фонтанът „ДиТреви“ е проектиран от Никола Салви в началото на XVIII век и е шедьовър на късния барок. Салви навремето печели конкурса, свикан от папа Климент XII през 1732 г. Фонтанът е завършен 30 години по-късно от Джузепе Панини. Историята на фонтана е пряко свързана с изграждането на акведукта Vergine по времето на император Октавиан Август, когато военачалникът му Марк Агрипа отвежда течаща вода до Пантеона и до термите си.