
В края на месец юни Православната църква чества първовърховните апостоли Петър и Павел. Народната традиция е определила двата отделни последователни дни – 29 и 30 юни, за празниците Петровден и Павловден. Но в църковнохристиянския календар на една и съща дата (29 юни) се отбелязва денят на двамата апостоли.
Във времето на горещото лятно слънце се слага край на двуседмичните петровски пости.
Именици днес са: Апостол, Камен, Кремена, Павел, Пейо, Павлина, Пенчо, Пеньо, Пенка, Петър, Петрана. Честито!
Апостол Петър, чието име в превод от гръцки означава камък, е любим ученик на Христос, когото той определя като пастир на своите „агнета“. След смъртта на Иисус, апостол Петър проповядва неговото учение на Изток, гонен от привържениците на старата вяра и разпънат на кръст в Рим. Западната църква го чества като основател на Римската християнска община.Апостол Павел, чието име в превод означава „малък“, първоначално участва в гоненията срещу християните, но после приема християнството и проповядва в Кипър, Македония, Испания. Загива мъченически, заедно с апостол Петър. На него се приписва авторството на 14 текста, влезли в състава на Новия завет.
От Петровден се отговява с тазгодишно петровско пиле. На този ден след прекадяване в църква се раздават и могат да се ядат от първите ябълки петровки. Народният празник се свързва винаги и с жътвата, с младите животни и първите плодове – ябълки петровки.
На този ден не трябва да се върши никаква земеделска работа, а при суша се прави молебен за дъжд. За петровската трапеза задължително се приготвя обредна храна от прясно, небито и неизцедено сирене и пшеничено брашно, наречена „Бял мъж“. Ястието има характер на кулинарна имитативна магия, насочена към жътвата, плодородието и хляба. Според традицията, всеки трябва да хапне от него за здраве и берекет.
Честит празник!
NBP.bg