ТПП-Стара Загора, съвместно с норвежкия партньор PRIOS, организира бизнес визита на 10 български фирми в Норвегия за обмен на опит на бизнес модели на кръгова икономика. Делегацията посети скандинавската страна от 25 до 28 октомври 2023 г., в рамките на проект “ Кръгова икономика – Норвежка подкрепа за зелени иновации“, финансиран по Норвежкия финансов механизъм, съобщи за НБП Светослава Павлова, експерт програми и проекти в ТПП-Стара Загора.
Проектът предвижда обучителни курсове, а част от него бе и посещението в Норвегия и установяването на партньорства за обмен на опит с норвежки компании, прилагащи бизнес модели на кръгова икономика
Домакинът – норвежкият партньор PRIOS-Норвегия, организира наситена програма, включваща комбинация от срещи с местни компании в и извън техните производствени и развойни бази, както и посещения, демонстриращи високия стремеж към сътрудничество и обединяване на усилията в името на общия напредък в норвежкото общество.
Визитата предостави на участниците уникален поглед върху норвежкия модел за устойчиво развитие, като предложи реални примери, които могат да бъдат адаптирани и приложени в български контекст.
Делегацията включваше 10 български компании в сферата на текстила, хранително-вкусовата индустрия, производството на високо-протеинови продукти от растителен произход, производство на пластмасови опаковки и машини за хранително-вкусовата промишленост, производство на етерични масла, селскостопански и индустриални врати и IT решения. Всички те са обединени от стремежа си към зелен бизнес и развитие на иновации.
По време на визитата бяха посетени 9 иновативни и устойчиви компании и организации, които играят ключова роля в развитието на кръговата икономика и управлението на отпадъците в Норвегия – подробности за тях виж по-долу в материал, предоставен от ТПП-Стара Загора – от Светослава Павлова, експерт програми и проекти в ТПП-Стара Загора.
NBP.bg потърси двама от участниците в делегацията – Евгени Спиров, собственик на „Роуз Дивайн“ ЕООД, и Атанас Михнев, основател и главен акционер на „ЛигълТрек“ АД, за да разкажат за своите впечатления от визитата.
Първата посетена компания беше Norske Skog Skogn е една от най-големите фабрики за вестникарска хартия в Европа, основана през 1962 г. Обслужвайки взискателни клиенти по целия свят, фабриката разполага със собствени пристанищни съоръжения и поддържа редовни линии до Обединеното кралство и континентална Европа.
Цялата дървесина, използвана в производството, идва от устойчиво горско стопанство. Стандартите на фабриката за устойчиво управление на горите са разработени съвместно от водещи екологични и развлекателни организации, асоциации на собственици на гори и представители на хартиената индустрия. Това показва, че развитието е устойчиво. Рециклираната хартия е важен източник на влакна за Norske Skog.
Мелниците на фабриката работят непрекъснато за намаляване на емисиите и заустванията. В Norske Skog вярват, че промишлеността трябва да участва активно в процеса за контрол на изменението на климата. Заедно с други международни компании са поели ангажимент да гарантират, че индустрията допринася за процеса на въвеждане на глобална, дългосрочна, пазарно базирана рамка за намаляване на емисиите. Жизненият цикъл на техния продукт предоставя уникални възможности за ограничаване на изменението на климата. Основна суровина, дървесината, който е възобновяем ресурс. Когато са добре поддържани, горите действат като главен поглътител на въглерод и играят изключително важна роля в борбата с изменението на климата. Устойчиво управляваните гори абсорбират CO2 от атмосферата и го съхраняват като въглерод в дървесината. Този въглерод се съхранява допълнително в техните продукти, които могат да бъдат рециклирани многократно и в края на жизнения си цикъл те могат да бъдат използвани за генериране на биоенергия.
Innherred Renovasjon: Втората ни визита беше при Innherred Renovasjon – общинскa държавна компания, отговорна за събирането и обработката на битови отпадъци и утайки в 9 общини в област Trøndelag: Inderøy, Verdal, Levanger, Frosta, Stjørdal, Meråker, Malvik, Selbu и Tydal.
Предлага на гражданите и фирмите ефективни услуги за изхвърляне на отпадъци с високо ниво на обслужване. С напредничава технология, експертиза и фокус върху околната среда, те решават задачите на общините в областта на третирането, рециклирането и повторната употреба на отпадъците. Тя е известна с внедряването на модерни технологии за ефективно управление на отпадъците.
Компанията разполага с станции за рециклиране, съоръжения за сепарация на отпадъците по видове, депо за нерециклируеми отпадъци, администрация и магазини за рециклирани продукти, предлагащ всичко, от мебели до домашни аксесоари, с изключение на дрехи.
Това е мястото, което демонстрира истинското значение на устойчивото потребление и рециклиране.
Целите на компанията за ефективност до 2025 г са:
- Удовлетвореност на клиента: 80% от гражданите трябва да се чувстват като активни участници в кръговата икономика, като подкрепят схемите за разделно събиране и оползотворяване на отпадъците.
- Устойчива околна среда: стремят се към достигане на 55% рециклиране на отпадъците, които събират и използването им като суровини в други индустрии.
- Преход към гориво без изкопаеми горива – ще използват нови технологии и инфраструктура за постигане на бъдещите цели за рециклиране на материали и постигане на климатичните цели.
Първият ден на посещението завърши с представянето на Норвежкия партньор по проекта – Prois Kompetense. PRIOS е норвежки център за обучение, който предоставя услуги и на бизнеса, консултанти и предприемачество, както и разработване на софтуер, които разказаха за своите специализирани експертизи:
Като предпочитан партньор на бизнес общността за повишаване на квалификацията, Prios Kompetanse е истински загрижен за предоставянето на качествени услуги, консултации и обучение на всички нива, като предоставят:
- Обучение и тренинги – предоставянето на качествено образование на фирмите и хората в професионалния живот. Имат дългогодишна кариера в сътрудничеството с бизнес общността, за да предлагаме индивидуални и целенасочени курсове, основани на изясняване на нуждите. Имат и собствени разработени инструменти и методи за картографиране на професионалното ниво сред служителите и разработват и провеждат курсове на самото работно място.
- Бизнес консултации и иновации – Prios има богат опит в областта на иновациите и създаването на нови концепции, проекти и компании. Разполагат с едни от най-добрите консултанти в областта на обучението на стартиращи предприятия и стартиращи фирми.
Подпомагат клиентите си в редица отрасли и дисциплини и им помагат да идентифицират предизвикателствата, които си струва да бъдат решени. Търсят най-добрите решения и помагаме за тяхното прилагане. Стремят се да използват иновациите за решаване на правилния проблем – в полза на бизнеса и клиентите.
Имат много добър опит в разработване на проекти по различни Норвежки и Европейски програми и схемите за безвъзмездни средства.
Участват в няколко научноизследователски иновационни проекта, в които работят за разработване, обмен и изпитване на иновативни практики, продукти и учебни дейности.
Имат специализиран опит в областта на международните проекти, както в разработването на проекти, така и в областта на приложенията и експертизата на изпълнението. Разполагат с голяма европейска мрежа, която може да окаже подкрепа на повечето сектори. Целта на подобни партньорства е да се обмени опит, да се развие мрежата за сътрудничество и да се повиши качеството и актуалността на различните образователни предложения чрез интернационализация.
- Разработване на софтуер – Prios създава софтуерен отдел през 2018 г. и разполагаме с колекция от самостоятелно разработени софтуерни решения, които покриват няколко области в онлайн обучението, картографирането, тренинги и др.
Вторият ден от посещението започна с визита в Ecopro:
Ecopro е модерно и перспективно съоръжение, което преработва органичните отпадъци в биогаз и биотор. В процеса утайките и хранителните отпадъци се хигиенизират, което постига 100% инфекциозна бариера. Освен това отпадъците се отвеждат в биореактор, където се генерира газ метан. Чрез дъщерното си дружество Ecogas AS, биогазът се повишава до качеството за използване в превозни средство и се използва като гориво за автобусите в Трондхайм. Биогазът, който компанията генерира, ще замества годишно около 3 милиона литра дизел.
След като органичният материал премине през биореактора, остатъчният продукт се доставя в селското стопанство като хранителен биотор. По този начин Ecopro връща всички органични отпадъци в екологичния цикъл и допринася за устойчивото производство на храни.
Ecopro е собственост на общинска компания за отпадъци и община Steinkjer, така че 52 общини в централна Норвегия работят заедно за третиране на приблизително 40 000 тона/годишно сортирани по източник хранителни отпадъци и утайки по ориентиран към бъдещето и отговорен за околната среда начин. Собствениците на Ecopro мислят дългосрочно и са инвестирали 180 милиона норвежки крони във високотехнологична затворена инсталация за биогаз с минимално външно въздействие върху миризмата, която пречиства отпадъците в биогаз и хранителни продукти за биоторове. Заводът стартира през март 2008 г. и отговаря на най-строгите национални и международни изисквания за третиране на повечето видове органични отпадъци. Ecopro е уникално доказателство, че норвежките общини могат да работят заедно за устойчиви решения на проблема с отпадъците.
Посещението продължи в Retura IR AS е създадена през 2003 г. и от създаването си е основен играч в управлението на отпадъците, рециклирането, транспорта и картографирането на околната среда за бизнеса в региона. Компанията е собственост на Innherred Renovasjon и има развива своята дейност в 10 общини в Trøndelag и има различни площадки подразделения за всеки от 12-те видове отпадъци:
Българската делегация посети компанията за изходно сортиране на отпадна дървесина и производство на дървесен чипс в Sgogn.
Дървесният чипс – представлява механизирано раздробена на дребно дървесна биомаса новото гориво – дървесен чипс (трески). Изходна суровина могат да бъдат:
Чисто, необработено дървесина – може да бъде дограма без никаква обработка, палети, дървени щайги и необработени дървени материали от строителството. Необработена дървесина от разрушаване на колони, покривни греди и други строителни конструкции.
Обработена дървесина: чисто или повърхностно обработено с боя и лак, материали за къртене, палети и дървени щайги за плодове, ПДЧ и шперплат в малки количества.
Дървесината се събира в контейнери. Оборудването за обработка на може да бъде шнеков компактор или ролков пакет. Контейнерите и компакторите се транспортират с асансьор или кука.
Преработка на дървесния отпадък: Контролира се качеството при приемане в съоръженията за преработка. В последствие се смила дървесния материал до дървесни чипове. Гвоздеите и други метални части се отделят с магнити. Горивните стърготини се съхраняват и транспортират в насипно състояние до енергийни централи.
РЕЦИКЛИРАНЕ – Използва се за добавяне към енергийно производство. Смесената дървесина е гориво за производство на централно отопление, пара за производство на електроенергия или технологична пара. Гвоздеите и т.н. отиват за рециклиране на материали.
Имахме уникална възможност да се посетим третия по големина индустриален парк в Норвегия с директен достъп до E6, железопътен транспорт и море, където постехме 3 фирми:
CIVAC: Този ресурсен клъстер представлява уникална инициатива, обединяваща различни предприятия с общата мисия да разработват нови стойностни вериги в кръговата икономика.
Ресурсният клъстер CIVAC отваря нови възможности. Ресурсният клъстер има членове, събрани около обща цел за създаване на нови кръгови икономически вериги за добавяне на стойност, които на свой ред спомагат за създаването на растеж за техните членове – въз основа на рециклирани ресурси и нови технологии.
В CIVAC фирмите имат възможност да работят в тясно сътрудничество с редица компании и участници в устойчивите иновации. От CIVAC се стремят да създадат нови кръгови икономически вериги за стойност, които дават на техните компании-членки увеличено създаване на стойност и конкурентоспособност на базата на рециклирани ресурси и нови технологии.
В CIVAC местните предприемачи получават възможност да растат, като се активира се компетентен капитал и компаниите в клъстера укрепват своята стратегическа работа в съответствие с глобалните иновационни тенденции.
Всичко от големия производител на изолация GLAVA в Stjørdal, който прави изолация от буркани за сладко, събрани в Trøndelag – до дребномащабния производител Circumar, който, наред с други неща, прави градински мебели от пластмасови гранули, направени от пластмаса от индустрията за аквакултури. Гранулите се произвеждат от друга фирма член – Oceanize.
В момента клъстерът се състои от 26 компании и институции от Trøndelag и Møre og Romsdal.
CIVAC осигуряват най-доброто оползотворяване на ресурсите в отпадъците в установени и нови области на употреба и вериги на стойността и подпомагат създаването на кръгови икономически печалби за компании в клъстера и за обществото.
Там гостувахме във фирма VIP senteret næringspark, която притежава и отдава под наем 2 индустриални халета с обща площ от 2500 кв.м. офис сграда (ВИП център) 7500 кв.м. и промишлен магазин 300 кв.м. Освен това компанията притежава 60 000 кв.м. земя, която се отдава под наем при дългосрочни договори.
В Иновационния и демонстрационен център, имахме уникалната възможност да видим прототип на робот за заваряване на големи конструкции.
Центърът се използва за научни и образователни цели, където ученици и студенти могат да бъдат обучавани и да прилагат иновации в лабораториите на центъра.
Гостуването ни завърши с представяне на Proneo
Proneo е основана през 2007 г. чрез сливане на две водещи иновационни компании в Централна Норвегия. Днес Proneo е една от най-големите иновационни компании в страната, която се фокусира върху регионалното развитие чрез подкрепа на иновационния дневен ред и икономическите дейности в региона.
Целта е да допринесат за увеличаване на иновациите и устойчив растеж на съществуващи бизнеси и стартиращи фирми чрез висока степен на експертен опит, човешки и технологични ресурси и солидни мрежи, чрез използването на новаторски технологии за улавяне и съхранение на CO2, като същевременно предлагат комплексни решения за отпадъци в контекста на кръговата икономика.
На всички нива беше демонстрирана тясната връзка и колаборация между всички звена в икономиката на държавата – наука, образование, индустрия, малък и среден бизнес, стартиращи фирми, разрастващи се бизнеси, достъп до държавно и международно финансиране, стабилна държавна политика с мисъл за околната среда и човека в нея.
Имахме редица поводи да затвърдим впечатлението си, че напредъкът на това развито западно общество се дължи на високата степен на сътрудничество между неговите съставни части, било то между жителите в местните общности, или между компаниите в даден индустриален парк.
Норвегия е една от най-силните икономики в света, която прави сериозен залог на знания, иновации, технологии и устойчив бизнес.
Визитата предложи изключителна възможност за пряк контакт с норвежки предприятия, които са лидери в устойчивите иновации. Посещението за обмен на опит е важна стъпка към прехода на българските фирми към кръгова икономика, като целта да се насърчи бизнеса да бъде по-устойчив и зелен, и местните предприятия да си оптимизират бизнес моделите, като транспонират и приложат устойчивите практики от Норвегия. Българските фирма получиха идеална на възможност за бъдещо сътрудничество с Норвежки партньори и да разширят своята дейност в сектора на устойчивите иновации.
NBP.bg, материалът е предоставен от ТПП-Стара Загора