Снимки: Йоана Попова
Кузман Илиев и неговата българолюбива платформа за просвета и икономическа свобода „България може сама“ бе представена за първи път извън столицата на 8 ноември вечерта в Стара Загора. Срещата, организирана от Дискусионен клуб за консервативни дебати (ДККБ), премина при изключителен успех пред старозагорската аудитория.
Началото на вечерта в залата на Регионална библиотека „Захарий Княжески“ постави Красимир Червилов, съучредител на ДККБ, който зададе патриотичния тон на дискусията с поетичния шедьовър на Евтим Евтимов – „Паисий обикаля още“ (само преди дни – на 2 ноември, бяха отбелязани 90 години от рождението на големия български поет).
„Заедно с моя съмишленик, приятел и съучредител на ДККБ – Станимир Стоянов, организираме събития под егидата на Дискусионен клуб за консервативни дебати вече близо 3 години. Това е десетата ни сбирка. Представяме личности, които споделят нашите възгледи. Сред тях имаме емблематичен гост, който каним за трети път – Кузман Илиев. Той вече гостува с премиера на книгите си „Кой управлява парите ни“ и „България може сама“. Затова сме изключително щастливи, че сега той отново е тук със своя отбор от София и заедно ще представят платформата „България може сама“, уточни Красимир Червилов.
„Отминалите местни избори създадоха много интересна рамка на либерално-консервативния дебат. Затова бих искал да споделя с вас мои наблюдения, които обобщават опит от над три десетилетия и могат да бъдат отправна точка за днешната дискусия“, каза пред публиката Станимир Стоянов, съучредител на ДККБ и президент на Международна академия за високи постижения „Сър Исак Нютон“. „Ние можем да водим консервативни дебати, но най-трудният дебат е между либерали и консерватори. И не заради консерваторите, а заради либералите, които вечно считат, че са прави и последна инстанция за всяко мнение. Те са умните, те са красивите, те са успелите. За мое голямо огорчение, въпреки че съм се опитвал да подкрепям през годините дебатът между младите либерали и младите консерватори, оказва се, че демократичността е на страната на консерваторите. Така е, защото либералните общности много трудно влизат в истински дебат, който няма нищо общо с това, което виждаме в социалните мрежи“, каза Стоянов.
„За да бъде спечелен дебатът от консервативните среди, най-вече с левите либерали, които са и най-кресливите, са необходими няколко условия. Първото е, че трябва да представим отбор от по-красиви, по-умни и по-успели млади консерватори. Това условие Кузман Илиев вече го е изпълнил с хората, които представляват платформата „България може сама“. Второто важно условие е да дефинираме на модерен език консервативните идеи и да ги направим достъпни за всички – от децата до хората с бели коси – още повече, че през последните години именно те останаха без автентично представителство на идеите за рода, наследството и корените в най-сакралния смисъл на родината и родословието. Третото условие е да дефинираме умни каузи, които да представим и отстояваме публично и да привличаме към тях хора от всякакъв периметър. И най-накрая във всеки един случай, когато каузата изисква битка, да сме готови да влезем в нея и да я спечелим. Ако вървим по този път, по който се е запътила и „България може сама“, ние ще бъдем щастливи съучастници на истинското преобразяване на българския консерватизъм и на тези, които защитават неговите идеи“, категоричен бе Станимир Стоянов.
Снимки: Йоана Попова
Благодаря на организаторите и на всички вас, които сте тук тази вечер, каза от сцената Кузман Илиев, председател на платформата „България може сама“.
„Радвам се, че виждам хора с различни политически възгледи, радвам се, че са отворени и готови да дебатираме по най-важния въпрос – накъде върви България. Защото не само, че много се делим, но продължаваме да слагаме тежки пранги, да вадим томахавки, да правим така, че да се разделим още повече. А в крайна сметка всички сме българи. Ние смятаме, че идеологията, която изповядваме, е по-доброто средство за постигане на крайната цел и тя е България да се развива, да просперира, да има мир. И да нараства броя на населението ни, а не да изпълняваме проекцията на Световната банка, според която ще станем 3.5 млн. души до края на века“, заяви Кузман Илиев.
„България може сама“ е общност от съмишленици от различни сфери на обществено-политическия, социалния и професионалния живот. Мрежа, в която са не само експерти, а преди всичко хора родолюбци. Те не смятат, че най-важна е политиката, т.е. кой ще вземе властта и ще я потребява. А са убедени, че има много, много работа за това българите да си върнат самочувствието. Особено ако си спомним историята ни, когато да речем в Средновековието, сме една от трите империи в Европа“, припомни Илиев.
„Ние, независимо от възгледите си, трябва да знаем, че сме достоен народ, който трябва да се бори за Европа. От гледна точка на нашите възгледи, които можем да наречем консервативни, считаме, че има голяма заплаха за начина ни на живот и за парите ни, които ни правят независими. Застрашени сме до такава степен, че България поради удар върху тях може да изчезне, да се стопи. Както казах, на първо място под атаката на глобализма са парите ни. България трябва да се бори да бъде богата, за да ни уважават на международната арена. Атаката по парите идва от това, че „Зелената сделка“ с нечовешко лице и ще ни остави без енергетика. Останем ли без двата реактора на АЕЦ и спрем ли тецовете, нищо не ни остава. Няма да стане със соларни панели… „Зелената сделка“, направена така глобалистки, застрашава енергийната сигурност на България, застрашава енергийната сигурност и икономическото оцеляване на един регион като Старозагорския, който има възможност да направи трансформация, но с човешко лице“, категоричен бе Кузман Илиев.
„Другото, което касае богатството, е истерията по т. нар. дигитални пари. От началото на месеца сме в тестови период за въвеждането на дигитално евро. То е прекрасно като възможност, случва се пред нашите очи, но означава, че счетоводната ни книга ще се наблюдава от един играч – Централната банка, а сметките на всички нас ще бъдат под надзора й. Това също е риск, който води до обедняване“, допълни Илиев.
„Втората атака, която идва от глобализма, е по начина ни на живот. Т.е. разбирането, че сме се разделили на умни и красиви, от една страна, и на ганьовци, от друга страна. Искам да опровергая обаче това за Ганьо, защото той си има своите достойнства, сочат го историческите факти. Предприемачите от онова време са на високо ниво, не са простаци. Т.е. ние сами се самобичуваме и си изграждаме абсолютно нереален образ. Не това е лицето на българската предприемаческа класа. Атаката е върху начина на живот, върху представата и идентичността, че ние трябва да се гордеем с нещо ценно каквито са нашите история и традиции. Разбира се, трябва да сме отворени към другите – към тяхната модерност, към техните постижения. Но в никакъв случай не трябва да приемаме коленопреклонно всичко, което ни се спуска. Да, България трябва да бъде част от Европа, но коя Европа. Точно това от „България може сама“ си поставяме за цел да дефинираме. Ние имаме право да докажем коя Европа искаме и можем да се борим за една по-добра Европа – на традициите, на нациите, които се уважават и търгуват, но са в нормални отношения. Агресията, която забелязваме от т. нар. крайни либерали, и това, че те не са толерантни към този, който мисли различно, показва, че те имат тоталитарен рефлекс. Това е тоталитарен прийом. Затова в България най-спешно и на първо място трябва да се върне нормалният диалог за политика. Това е част от основната мисия на „България може сама“. Да, „България може“. А „сама“ – е провокация. Никой не може сам, но всяка нация и всеки човек трябва да дефинира полето на вътрешната си сила и стабилност, стратегическите си интереси. И над тези неща можем сами да имаме контрол, категоричен бе Кузман Илиев.
Заедно с него на сцената излязоха и част от екипа на „България може сама“ – Таня Скринска, предприемач, Петър Колев, общественик, политик, изп. директор на БГНЕС, Христиан Даскалов, директор на Националния студентски дом в София. Те споделиха своите мотиви да са част от отбора на БМС и своите виждания за бъдещето на родината, за отстояване на самочувствието на българите, в което важна роля има конструктивния и родолюбив дебат.
След представянето си, участниците в дискусията отговориха на въпроси от залата. Свои позиции по разискваните теми и въпроси към екипа на БМС отправиха Николай Диков, Атанас Михнев, Живодар Терзиев и др. Срещата се превърна в поредния полезен разговор за България, който Дискусионен клуб за консервативни дебати предложи на общността.
Следващата дискусионна вечер ще се проведе на 1 декември 2023 г. Скоро очаквайте информация за гостуващия лектор.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА
Снимки: Йоана ПОПОВА
ВИДЕО