Тъжно е, че корейците и японците имат по-добър хляб от нас, казват братята хлебари от Стара Загора – Пресиян и Теодор
– Братя сме и сме Хлебари. Родени сме в Стара Загора. Там сме учили до края на средното си образование и след това поехме по пътя си. Не сме женени и двамата, нямаме деца. Аз, Пресиян, съм роден през април 1990 г., а брат ми Теодор – през януари 1995 г. Моят път след ПМГ „Гео Милев“-Стара Загора ме насочи към Велико Търново да уча история. Заедно с това завърших и кулинария и поработих като готвач.
Не ми хареса начина, по който се работи и готви в България и започнах да се оглеждам за друго
Тогава полузабравената ми детска любов към Хляба, с главно Х, се завърна с пълна сила и преобърна света ми на 180 градуса. Напуснах университета и се преместих в София да следвам пътя на Хляба. Беше 2011 г.
Брат ми Теодор завърши ПГСАГ „Лубор Байер“ и започна да прави Хляб самостоятелно за себе си, по неизвестни за мен причини. Най-вероятно не му е харесвало лошото качество на комерсиалния хляб, а това е предпочитаната храна за него.
Само с Хляб може. Без Хляб не е същото
Тогава не се виждахме много. При едно мое ходене до Стара Загора му показах квас, дадох му и той започна да прави интензивно хляб. Започна да произвежда за приятели, познати. Дори се наложи да идва до София 2-3 пъти да ми помага, така ми доказа, че пътят на Хляба е и негов.
– Казвате: „За мен да бъда Хлебар е велика Чест и безкрайна Гордост“. Защо? Какво е „жив хляб“?
– Първите професии, възникнали в древните общества, са мелничарството и хлебарството. Двете са взаимносвързани и са способствали за издигане и сваляне на империи. Хилядолетия
хлебарите и мелничарите са били фигури, по-могъщи от владетелите, стожери на обществото
Какво би станало, ако хлебарите спрат да правят хляб, а мелничарите спрат да правят брашно? Начало на големи промени. Анархия. Ние в този смисъл сме крепители на реда.
Велика Чест е да бъдем в основата на толкова велико нещо. А безкрайна Гордост е да работим и боравим с Живота. Ние създаваме, както нас са ни създали.
Изучаваме, наблюдаваме, въздействаме, обгрижваме… И се стремим към съвършенство
Не смятам, че има по благородна професия и по-красив занаят. Ние сме едновременно артисти, учени, изследователи и духовни хора.
– Разкажете, моля, за идеята „да преобразите Родината“.
– Ние сме патриоти. Вярваме в род и родина. Аз съм пътувал из много държави и навсякъде виждам уредени страни и силни народи. Това е нещо, което очевидно ни липсва. Ние смятаме, че една от причините за това е липсата на истински Жив Хляб на масата ни. Той може да вдъхнови една грандиозна промяна в начина ни на живот и разбиранията ни. Да ни преобрази като хора вътрешно.
Да споделиш истинското, живото, означава, че си отдаден на другите
Отдаден на света и живота. Това правим ние всеки ден. Това правят нашите ученици, приятели и фенове. Това ще промени Родината из основи.
– Имате и училище по хлебарство и ферментации. Кои са учениците ви? Имате ли последователи?
– Имаме вече над 300 ученици. Някои от тях продължават сериозно да правят Хляб. Други по-малко. Но всички разбират какво е истински Хляб и започват да го разпространяват като знание. Все повече хора се обединяват в желанието си да внесат хармония в себе си и дома си.
Учениците ни са разнообразни – майки, домакини, студенти, хора със стабилен бизнес
или професия. От 20- до 60-годишни. Имаме двама последователи и в Стара Загора, но засега те правят основно хляб за семействата си.
– И вие не спирате да търсите нови знания и да се учите. Къде и защо? Вашите учители?
– Учението за нас, Хлебарите, е състояние на Духа, Ума и Тялото. Ако си истински Хлебар – то никога не спира.
Цял живот сме ученици. Ученици на Хляба и на Живота
Към момента лично аз съм учил освен в България, още във Франция, Румъния, Австрия, Унгария, Швеция, Дания, Южна Корея. Имам учители и приятели във всяка една страна – Майстор Хамелман, Майстор Сугрим, Майстор Мо, Майстор Глайд, Майстор Колвин, Майстор Гуера и много други. Поддържам връзка с всички. Най-любопитното и същевременно тъжно за нас нещо е, че корейците и японците имат по-добър хляб от нас.
Към момента световните състезания по хлебарство са печелени от Япония и Тайван
Южна Корея е в топ 10, а източноевропейска страна в топ 15 няма. Европейските страни в топ 10 са 3. Това за мен беше комично и тъжно.
– Казвате: „Грях е да се печелят пари от Хляба. Грях е да се лъжат хората с Хляба“…
– … Грях е да се продава Хлябът. Ние продаваме уменията и труда си. Всеки труд се заплаща. Това смятаме, че няма и не трябва да се променя. Как ще се заплаща този труд, разбира се, е въпрос с отворен отговор. Много може да се мисли и направи по въпроса. Но със сигурност сме против магазини, търговци и колеги да продават и произвеждат тестени продукти и прочие с огромни надценки. Виждал съм случаи с надценки над 100%… Това е безобразие. Нито го възприемаме, нито ще го толерираме.
Смятаме, че хлябът не трябва да се използва за печелене на богатство
Ние сме Хлебари и създаваме жив Хляб. Правим го не заради себе си или заради хората. Правим го заради самия Хляб, следваме пътя му. Надяваме се да дойде ден, в който всички хлебари да следват Пътя на Хляба. Така, както е било хилядолетия и както е редно.
– Плановете ви?
– В момента ние произвеждаме всяка нощ хляб в МикроХлебарницата за фенове и приятели. Продаваме в няколко обекта в София и онлайн. Започнахме от абсолютната нула със заеми.
Всичко постигаме с много труд, по 14-18 часа на ден
Аз лично като Хлебар не съм почивал последните 14 месеца повече от 10 дни. И не защото нямам пари и не мога да си го позволя, а защото обожавам Труда и занаята си. Стартирахме проект, с който всеки наш фен ще може да бъде част от идеята ни. Идея да преобразим Родината и да живеем в една прекрасна страна. Не само красива природа, но и всичко останало. Модернизация, поглед в бъдещето, иновации и живо отношение към Човека и Света.
Отваряме до месец голяма хлебарница в София. Догодина – ново училище
с по-голямо пространство. После ще работим с прекрасни хора да направим една невероятна мелница и да поставим основите на бъдеща Академия. Това ще върне занаята на Хлебаря и Мелничаря. Ще можем да направим комплексно обучение от 1-2 години, с което хлебарите на Балканите ще станат едни от най-добрите и на световно ниво. Изграждаме връзки с малки фермери, средно големи производители на зърно и ще се опитаме да възродим наследствените зърнени сортове от България и Балканите, гледани между XV и XIX век. Вярваме, че в тях се крие бъдещето ни. Ще преразглеждаме индустриализацията и ще отворим вратите си за всички иновации, които да ни превърнат в Рай на земята. Нашето мото е – „Традиции и Иновации за бъдещето на Живото Хлебарство“.
НБП, Дима ТОНЕВА