Но девалвацията в елитите не е само в България, казва още анализаторът и експерт по борбата с тероризма, бивш дипломат и външнополитически съветник по национална сигурност

Събитието се организира от ВМРО-Стара Загора с медийното партньорство на „Национална бизнес поща“.
– Г-н Чуков, видеозаписи, аудиозаписи, фотографии, бележки, неизгорени след прочитане – пълен компроматен комплект, изваден сякаш от арсенала на нечие разузнаване. Как Ви се струва актуалният политически момент и прави ли той по-актуална книгата Ви „Разузнаването отвътре“?
-Това, което се разиграва в момента на политическата сцена у нас, е достойно за съжаление. Водевилът в медиите е от доста ниско качество. Подобни сценки сме гледали и предишните 30-ина години. Българското общество в по-голямата си част е привикнало да гледа подобен нископрофесионален театър. Днес, една част от драмата е около Северна Македония. Много наши политици говорят, че се готви национално предателство и съм склонен да им повярвам. Моята книга „Разузнаването отвътре“ съдържа една глава за политизирането на специалните служби, но този феномен го наблюдаваме не само в България. Службите се ползват не като базов информационен инструмент за взимане на управленски решения, а като инструмент за окопаване във властта, като спомагане за изработване на мотиви за едно или друго вече взето решение, което трябва да се защити пред обществото. Тоест службите служат за алиби. Това не е приемливо за една власт, която е интелигента. Това се случва при власт, която е бездарна.
– В книгата си високо поставяте изграждането на стратегическо и концептуално мислене в хората от висшия ешелон на разузнаването. Не е ли по-опасен дефицитът на такова в политическия елит?
-Вие сте абсолютно права. Нивото на стратегическо мислене на политическия елит и това на ръководителите на специалните служби са като скачени съдове. Състоянието на разузнавателната служба е огледално отражение на състоянието на управляващите, политическия елит и депутатския корпус. Аз пиша за това как трябва да бъдат нещата в теоретичен план, а това какво е реалното състояние у нас… е друга тема. Зад всеки успешен държавен ръководител стои мощно във всички отношения разузнаване. Но успешният ръководител преди всичко разбира как да ползва службите, разбира тяхното значение, тяхната сила. България вече близо 30-ина години разрушава своите специални служби под легендата, че се бори с комунизма. Те дори са сведени просто до събиране на компромати.
В действителност разузнаването по дефиниция е само инструмент на изпълнителната власт и нищо повече. Но инструмент, в който приемствеността между поколенията е ключова за качеството на службата. Инструмент, който трябва да носи знания на властта. Инструмент, който трябва да подготвя властта. Да й дава база за решения, за растеж. Липсата на стратегическо и концептуално мислене в политическия елит се отразява върху развитието на държавата. Службите не са махленска играчка, както някои властници си мислят.
– В „Разузнаването отвътре” не изразявате високо мнение за интелектуалния потенциал на политическите елити. Според Вас, това закономерност, породена от несъответствието между качествата на политиците да бъдат избрани, т.е. атрактивни на политическия пазар, и качествата да вършат работа ли е, или глобалните играчи със стратегически интереси управляват процеса по избора на послушни елити в страните с локални интереси?
-Качеството на българския елит е ключов фактор за просперитета на държавата. Но девалвацията на елитите не е само в България! Като цяло интелектуалното ниво на европейските елити през последните десетилетия се понижи значително. Трудно можем да сравним Шарл дьо Гол с Макрон или Конрад Аденауер с Олаф Шолц.
„Невидимата ръка“ на политическия пазар у нас няма как да извежда във висока политическа и административна орбита най-добрите. В България селектирането на политическия елит става с почерка на глобалния хегемон, който не допуска на високи постове независими личности, които ще защитават националния интерес и няма да следват блоковата геостратегия.
Особено последните няколко години това ясно се натрапва в очите ни. Ако човек не бъде одобрен от амбасадата, то няма никакъв шанс да попадне в управлението на страната. Ако случайно стане някаква кадрова грешка, то възмутеното „гражданство“, което реално е представено от мрежа чужди НПО-та, излиза на протест и нещата се коригират по „демократичен“ начин. Понятието „колониална администрация“ е изпълнено плътно със съдържание, особено в Източна Европа.
– Вашата прогноза за развитието на политическия процес в страната?
-У нас политическият процес се развива в зависимост от тенденциите, които се създават от глобалните и регионалните фактори. Ние имаме възможност най-много да ускоряваме или забавяме въпросните тенденции. Но не и да ги създаваме или унищожаваме. В момента върви преформатиране на геополитическата мозайка, която САЩ подредиха след падането на Берлинската стена. В играта се намесиха Русия и Китай със своите глобални интереси. На Балканите отново границите дишат, което значи, че предстои плавна промяна и на балканския политически елит. В това число и у нас. Правителството на Кирил Петков трудно ще устои на цунамито, което се е задало в Европа след 24 февруари. Всичко се тресе и разпада във водещите европейски държави. У нас ще усетим болезнено икономическата криза, особено към края на тази година. Би трябвало да започнем да привикваме, че световни организации като СЗО, СБ, МВФ, СТО и други загубиха своето предишно влияние и значение. Понятието „международно право“ е заменено от „международни правила“, които в момента глобалните фактори уточняват.
– Вие сте сред експертите, които предават голямо значение на влиянието на финансовия капитал върху глобализацията и световния политически процес. Защо подобни трактовки често биват третирани като конспирация?
-Финансово-спекулативният капитал подреди света съгласно своите интереси. Преди появата на ковид пандемията най-мощната глобализационна тенденция бе тази, която рекламираше Клаус Шваб в Давос. Той бе говорител на глобалния финансово-спекулативен капитал. Но китайците и руснаците са противопоставиха и нещата се объркаха. Инклузивният капитализъм бе лишен от бъдеще. Понятието „конспирация“ е пуснато в оборот от ЦРУ след убийството на президента Кенеди. Всеки, който се опитвал да достигне до истинските организатори на убийството на Кенеди, е бил наричан „конспиратор“. Преди време, когато в моите анализи твърдях, че Великобритания ще напусне ЕС често бях определян като „конспиратор“. Е, и? Много често всичко, което не се вписва в официалната пропаганда се определя от глобалния медиен мейнстрийм като „теория на конспирацията“.
Като какви да определим тези, които наричаха близо 30-ина години Русия „страна бензиностанция“? Днес Джо Байдън си призна, че са сбъркали по отношение на икономиката на Русия. Ако преизчислим БВП на държавите през тяхната покупателна способност, то класирането по страни ще придобие съвсем друг вид. Първи е Китай, после САЩ, след тях Индия. Русия и Германия са на едно ниво. И това ли е конспирология?
– Мисия възможна ли е изграждането на качествена, независима и модерна разузнавателна структура в България?
-Състоянието, в което се намира българската държавност не позволява даже да мечтаем в тази насока. Необходимо е качествено обновяване на българската политическа класа, която ще осъзнае, че без силно разузнаване няма силна държава. Доброто разузнаване струва пари. Но не е само въпрос на пари. Въпрос на политическа воля е. Ние не можем да се консолидираме около нито един национален проблем. Никой няма да ни позволи да имаме силно разузнаване, силни служби. Държавата ни има белези на протекторат.
– Като геополитически анализатор, смятате ли, че войната между Русия и Украйна можеше да бъде предотвратена. По-близо или по-далеч е нейният край и как този конфликт ще промени геополитическата карта на света?
-След 1989 г. се води по-малко видима битка между консолидирания Запад начело със САЩ и Русия. Това е война, която се води между двата геополитически полюса – атлантически и евразийски. Събитията на украинска територия бяха предвидени от много сериозни анализатори, които не се занимават с пропаганда и агитация. Въпросната война влезе в остра, но все още не кинетична фаза в момента, когато САЩ поставиха своите системи за противоракетна отбрана в Полша и Румъния. Украйна години наред бе изграждана като военен юмрук срещу Русия. През 2016 г. американските сенатори Джон Маккейн и Линдзи Греъм публично заявиха, че САЩ ще въоръжават Украйна, за да води война срещу Русия.
След 24 февруари тази година ние сме свидетели на първия епизод от глобалната война, която вече е кинетична, а не само хибридна между Русия и САЩ. Украйна е само едно от прокситата (инструмент) на американците срещу руснаците. Тайван е прокси на американците срещу китайците. Наблюдаваме пренареждане на глобалната геополитическа мозайка в света. Предполагам, че най-драматичните събития ни предстоят. И това не би трябвало да ни учудва. Такава е световната история и ние живеем в нея. Агитацията и пропагандата са друга работа. Те са елемент на същата глобална война между САЩ и Русия, която има психо-ментално измерение. Но това вече е друга тема.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА