След успешния старт на новата рубрика на Регионалния исторически музей в Стара Загора във в. „Национална бизнес поща“ и сайта nbp.bg – „Музейните експонати – богатство от нашето минало“, ви представяме следващия експонат – уникален керамичен антропоморфен съд от Старозагорските минерални бани. Той е част от богатия фонд на РИМ-Стара Загора.
В централната част на Старозагорските минерални бани, непосредствено до топлия минерален извор, се намира праисторическа селищна могила. Тя е един от най-интересните археологически паметници от късната праистория в Югоизточна Европа. Селището е възникнало в началото на ранния неолит – края на VII и началото на VI хил. пр. Хр., и живота на това място продължава с известни прекъсвания до финала на каменно-медната епоха – края на V хил. пр. Хр.
В централната част на селищната могила са проучени останки от култова сграда. В нея е открито огнище, в основата на което е положен ритуално череп на елен без рогата. Върху пода на сграда са открити голямо количество разчупени антропоморфни и зооморфни фигурки. Към култовата сграда са водели стъпаловидни ритуални площадки. Те са изградени от големи каменни волуни със спойка от пясък и глина. Започвали са от източната периферия на селищната могила и са водели към входа на храма в централната част.
Вероятно в края на каменно-медната епоха – финала на V хил. пр. Хр., се е развила сложна система от ритуални практики. Тогавашното общество е имало необходимия ресурс и е разполагало с представителни архитектурни съоръжения, където са се осъществявали свързани с религиозните вярвания и обреди церемонии.
Част от тях е и откритият до входа на храма голям антропоморфен съд с височина 39 см. Това е най-голямата открита досега човешка фигура в Югоизточна Европа. Моделирани са две женски човешки тела. На едното чрез врязани линии е представен половия триъгълник, а на другото с малки пъпковидни издатини са представени гърдите. Съдът е украсен със спирали, ромбове и други геометрични мотиви, между които има снопчета линии с графит. Това е Великата богиня майка земя, която влизайки във свещен брак с Бога небе, ражда плодородието – на нивата, в кошарата и в дома. Тя е символ на вечния кръговрат в природата и цикличността в живота. Раждаща и изхранваща поколението, което ще продължи човешкия род.
Всичко това показва високото ниво на културата, ритуалните практики и една развита митология и космогония на древните земеделски общества създали по тези земи първата Европейска цивилизация.
Уникалния експонат се намира в постоянната експозиция на РИМ – Стара Загора.
Петър КАЛЧЕВ, Директор на РИМ – Стара Загора