Оловният медальон с образа на св. Теодор Тирон е открит в късната есен на 2014 г. при сондажни археологически проучвания в местността Боров дол, намираща се на 4-5 км североизточно от Стара Загора, в землището на с. Змейово. Според местно поверие, на това място е погребан княз Борис I Михаил. Околните върхове носят старинни български имена – Патрахила, Столица, Българско кале. В близост до проучвания терен е местността Беш бунар, където са открити световно известните старозагорски средновековни каменни релефи с изображения на лъвица с лъвче, лъв, двуглав орел, пауни и грифон.
При сондажните археологически проучвания в местността Боров дол са разкрити част от основите на черква със средновековни стенописи, които са запазени до височина около 70-80 см. В непосредствена близост от източната страна на черквата археолозите се натъкват на погребение на монах, с глава положена на каменна плоча. Единственият открит атрибут е оловният медальон с образа на свети Теодор Тирон, поставен на гърдите му.
Св. Теодор Тирон е небесният покровител на Стара Загора през вековете, което прави медальона изключително ценен за историята на града. Векове наред върхът на Аязмото е почитан заради мощния извор, чийто води стават лековити в деня на св. Теодор Тирон. Според народната памет, там е покръстен княз Борис I Михаил. Там е бил най-старият и почитан манастир – лавра в района на Стара Загора, с патрон Теодор Тирон, небесен покровител на Стара Загора. Затова и празникът на града в продължение на векове се чествал на Тодоровден, като се организирал и голям пролетен панаир.
На Аязмото в съседство с храма на „Св. Теодор Тирон“ и „Св. цар Борис-Михаил Покръстител“ на Тодоровден се е извършвала тържествена служба, на която присъствали хиляди хора от града и околните села. След 9 септември 1944 г. се организира само панаира, до 1987 г. когато официален празник на града става 5 октомври, денят в който е поставен основният камък за възстановяването му след Руско-турската война.
Медальонът се съхранява в РИМ Стара Загора, във фонда на отдел „Средновековна археология“.
Д-р Мариана МИНКОВА, зав. Отдел „Нумизматика“ в РИМ-Стара Загора