След успешния старт на новата рубрика на Регионалния исторически музей в Стара Загора във в. „Национална бизнес поща“ и сайта nbp.bg – „Музейните експонати – богатство от нашето минало“, ви представяме още един експонат – мраморна статуя на Орфей. Те са част от богатите фондове на РИМ-Стара Загора.
Легендата разказва, че Орфей бил син на легендарния тракийски цар Ойагър и нимфата Калиопа. За неговата родина обикновено се определят земите между реките Места и Марица, по южните склонове на Родопите. Той обикаля редица страни по света, участва в похода на агронавтите. След завръщането си се жени за прекрасната Евридика. Трагедията, която Орфей изживява след смъртта й, става синоним на най-трагичния завършек на любовта между двама съпрузи. Според една версия, Орфей се самоубил от мъка по Евридика; според друга – той бил разкъсан от екзалтираните тракийки.
Мраморната статуя е открита случайно през 1978 г., при изкопни дейности за канал в очертанията на античния град, северно от централната улица декуманус максимус. За съжаление, значителни части от скулптурата липсват: отчупени са главата на Орфей и по-голямата част от фигурално украсената рамка.
Скулптурата представя Орфей приседнал на едно дърво. В дясната си ръка държи лира, а лявата е положена върху инструмента. Фигурата на певеца е представена реалистично, с високо художествено майсторство. Главата липсва. Всички елементи в статуята са предадени чрез дълбок, почти триизмерен релеф и това дава голяма пластичност и раздвиженост на фигурите.
Около фигурата на Орфей е оформена ажурно изработена декоративна рамка, върху полето на която, са изобразени фигури на диви животни – лъв, бик, пантера и гущер. Запазени са следи и от ходило на човешки крак. Фигурите върху рамката са изпълнени в сравнително по-нисък релеф.
Откриването на статуята има голямо значение за изясняването на елементи от духовния живот в Августа Траяна. Това е вторият паметник, свързан с култа на Орфей от града. Другият представлява надпис-епиграма, изчукан върху каменна подставка. В момента той се съхранява в НАИМ-БАН, София. В епиграмата се прославя Орфей, който със своята песен омагьосвал всички животни, птици, влечуги и дървета. Възможно е двата паметника да принадлежат на един и същ култов ансамбъл, посветен на Орфей. В превод надписа гласи:
„На добър час! Терес посвети на Пеон [Лечителя, т. е. Аполон] изящно изработена статуя на приятеля на Аполон Орфей, който успокояваше с гласа си и със съзвучията из под ръцете си, зверове, дървета, влечуги и птици“.
Мраморната статуя се датира в периода края на II-началото на III век сл. Хр.
Мария КАМИШЕВА, завеждащ отдел „Антична археология“ в РИМ-Стара Загора