
32 993 са посетителите на Регионалния исторически музей в Стара Загора и на музейните обекти през 2022 година. Техният брой отбелязва съществен ръст спрямо 2021 г., когато броят на посетителите е бил 18 061 души.
Отчетът за дейността на РИМ-Стара Загора за 2022 г. показва още, че движимите културни ценности в основния фонд на музея в края на 2021 г. възлизат 100 927 фондови единици, като постъпленията през 2022 г. са 733 фондови единици. В научно-спомагателните фондове на музея са инвентирани нови 203 фондови единици, с което общият им брой достига до 45 852 фондови единици.
В сферата на научната и издателска дейност през 2022 г. са издадени сборник с документи „Из творчеството на Митрополит Методий Кусев“, издание на РИМ-Стара Загора, съвместно с Научния архив на БАН, посветен на 100 години от кончината на митрополит Методий. През целия период музейните специалисти са подготвяли и различни по обем и тематика научни статии, според професионалните си интереси, както и във връзка с участието си в научни форуми и конференции.
От РИМ-Стара Загора уточняват още, че
работата по написването на „История на Стара Загора“, том 2, е приключена. Предстои книгата да бъде издадена
През 2022 г. археологическите проучвания на специалистите от РИМ-Стара Загора са били във връзка със застрояването на площи от резервата „Августа Траяна – Верея – Боруй“ и във връзка с обновяване на ВиК мрежата в Стара Загора. През отминалия археологически сезон най-впечатляващото откритие е античната фамилна гробница от източния некропол на Августа Траяна. Обектът е разкрит във връзка с изкопните работи по ВиК проекта и се намира в района на парк „Зеленият клин“. Съоръжението има кръгла форма с диаметър 10 м. В него са оформени 6 ниши, запълнени с пръст, керамика и човешки кости. Гробницата е била построена за семейството на човек с големи финансови възможности и високо обществено положение в античния град. Проучването на обекта продължава.
През 2022 г. са направени множество археологически проучвания и наблюдения на обекти на територията на Стара Загора.
Археологически проучвания, които продължават и през 2023 г., са извършени и на обект „Праисторически медни рудници Аи Бунар“
съвместно с НАИМ-БАН.
През дванадесетте месеца на 2022 г. музейните специалисти са участвали в различни научни форуми и конференции, организирани от сродни институции в страната и в чужбина.
На 20 и 21 септември в Стара Загора бе проведена Национална научна конференция на тема „Културно-просветна и благотворителна дейност на Българската православна църква в периода от Освобождението до средата на XX в.“. Научният форум бе организиран от Община Стара Загора, Старозагорска Света митрополия, Институт за исторически изследвания-БАН, Научен архив на БАН и Регионален исторически музей-Стара Загора. Конференцията бе посветена на 130 години от откриването на Българската духовна семинария в Цариград, чийто пръв ректор е архимандрит Методий, на 120 години от освещаването на храм „Свето Рождество Христово“ в Шипка и на 100 години от кончината на първия Старозагорски митрополит Методий.
През 2022 г. Старозагорският музей е експонирал три самостоятелни изложби – „Нумизматичен салон 2021. Златото през вековете“, „Спомени за бащината къща“, „Нумизматичен салон 2022. Български банкноти от миналото“. Отрити са и съвместни изложби, сред които „Спортната слава на Стара Загора“ и фото-документална изложба „Старозагорският митрополит Методий“. В РИМ-Стара Загора и музейните обекти са гостували изложбите „Майска импресия“ с автор Мина Нешева, и „Дървото“ с автор Станимир Габровски.
РИМ-Стара Загора през 2022 г. печели и два значими проекта
Първият – „Аварийна реставрация на подова антична мозайка, открита в частен римски дом в Августа Траяна (Стара Загора)“, е насочен към извършване на реставрация и консервация на античната подова мозайка, открита в границите на Архитектурен резерват „Августа Траяна-Верея-Стара Загора“. Проектът е одобрен за финансиране от Министерството на културата и е на обща стойност 37 560 лв.



Вторият проект е „УЧА, ИГРАЯ, ТВОРЯ в Старозагорския музей“ и включва интегрирането на активни образователни и игрови модули в постоянната експозиция на РИМ-Стара Загора и в музеен обект „Хилендарски метох“. Предвидено е и закупуването на мебелно обзавеждане за провеждане на извънкласните занимания с ученици в музея. Целта на проекта е популяризирането на културното наследство на Стара Загора сред млади хора и семейна публика, както и разширяване обхвата на участниците в образователните програми на музея. Проектът е одобрен за финансиране от Министерството на културата и е на обща стойност 8403 лв.
През 2022 г. РИМ-Стара Загора е реализирал и множество други инициативи. Сред тях са рубриката „Музейни експонати – богатство от нашето минало“, която е представена както на официалния сайт и Фейсбук страницата на музея, така и във в. „Национална бизнес поща“ и в сайта NBP.bg.
Активни мероприятия са били организирани по повод честванията на Националния празник 3 март, както и на 115-годишнината на Старозагорския исторически музей.
РИМ-Стара Загора отбелязва с множество инициативи „Нощ на изкуствата“, Деня на Стара Загора – 5 октомври, Деня на народните будители
– 1 ноември. Музейните специалисти са активен партньор на Община Стара Загора в инициативата – „Неразказани истории по правите улици“, с градски турове от „От Августа Траяна към Берое. Градът между две епохи“ и „Памет за Освобождението“.
В музея са организирани творчески работилници, посветени на Коледните и Новогодишните празници. А една от последните инициативи за 2022 г. бе съвместна с Община Стара Загора – поставяне на дървени пластики в уголемен размер на две култови фигури от музей „Неолитни жилища“. Те са разположени в парка, западно от РИМ-Стара Загора.
Сред значимите за музея е била и образователната дейност. РИМ-Стара Загора си сътрудничи с училища от региона и страната по проекта на МОН „Културните институции като образователна среда“. За изминалата 2022 година се проведени занимания с деца (тематични художествени работилнички, демонстрации и образователни игри) по програмите на музея „Традицията е жива“, „Музеят и училището“ и „Летни занимания в музея“.
В общо 107 занимания през годината са взели участие 2361 деца
Общият брой на децата и младежите от предучилищна възраст до 12 клас с посещения за учебната и за календарната година, включително специализираните занимания и като посещения със стандартни беседи, е 4995.
Припомняме, че първите посетители за 2023 г. на Старозагорския музей бяха лъчезарният 4-годишен Явор Михов и майка му Никол Михова от Стара Загора. Първите гости на експозициите получиха специален подарък – сувенири и музейни печатни издания.
NBP.bg