В изложбената зала на Радио Стара Загора бе открита художествена изложба на СНЦ „Творецъ“ от Община Мъглиж. Организира се във връзка с културна проява, важна за общината и за историята на България. Тя е благотворителна за художници и занаятчии за събиране на средства, с които да се възстанови килийното училище като музеен обект в Мъглижкия манастир „Св. Николай Мирликийски“. Проектът се организира от СНЦ „Творецъ“, сдружение с нестопанска цел, в което участват даровити известни художници от община Мъглиж, занаятчии и други представители на културата със съдействието и подкрепата на Община Мъглиж. Става дума и за Художествения международен пленер през юли т.г.
След успешното възстановяване на килията на Левски в манастира работите продължават с реставрацията и възстановяването на килийното училище, което е съществувало някога тук. Помещението, което вече получихме от епархийския съвет, ще се реставрира, казва Диана Иванова, председател на сдружението. Тук са намерени няколко много ценни картини, рисувани от неизвестен художник в големи формати. Те ще бъдат поставени на стените на помещението, което ще представя килийното училище. Картините предизвикват много голям интерес. Сега се издирва художникът, който ги е рисувал. В тях е разказана историята на манастира. Целият епархийски съвет е посетил манастира и е разгледал картините. Възприемат се с голяма възхита. Били са предназначени именно за килийното училище. Снимки на самите картини са изпратени в София, за да дадат специалистите някаква информация. По спомени някои твърдят, че художникът е идвал в манастира и ги е рисувал.
Мъглижанинът, проф. Стоян Съргойчев, сподели изненадата си от тези картини: „Вероятно за тях се е пазело мълчание, за да не бъдат разпилени, да излязат от манастира и да бъдат сложени някъде другаде. И наистина те говорят много точно за историята на манастира и за събитията около Освобождението. На някои от картините има изобразени ликовете на Васил Левски и на поп Харитон, който е пребивавал в манастира като заточеник. Тук именно неговата дейност се свързва с дейността на Апостола на свободата Васил Левски, който през 1869 г. прави обиколка в тази област на страната и създава революционни комитети. Дейността на поп Харитон е тясно свързана с организирането на Априлското въстание, където загива геройски с дружина от 200 души в Дряновския манастир. Така че тези картини образно говорят и подкрепят това, което беше намерено миналата година за дейността на Васил Левски и ролята на Мъглижкия манастир“.
С продажбата на картините от изложбата в Радио Стара Загора ще се подкрепи финансово възстановяването на килийното училище. То няма да бъде само обикновен музей, отворен за посещение, а така също и действащо неделно училище, в което с деца и възрастни ще може да провежда занимания отец Йоан. Има надежда, че повече хора ще посетят изложбата в Радио Стара Загора и ще закупят картини, защото целта е с тези средства да бъдат ремонтирани необходимите помещения .
Другата инициатива на сдружението е свързана с ремонт на помещения от южния вход, които са подходящи за спане и в бъдеще деца от други места да могат да преспиват в манастира, да имат занимания в неделното училище.
Благотворителната изложба ще бъде във фоайето на Радио Стара Загора до 30 юни. В инициативата се включват и художници от Стара Загора. Това спомага за популяризацията на Мъглижкия манастир и неговите исторически събития като едно свято българско място.
Повечето художници, реставратори и занаятчии спомагат със своя собствен безвъзмезден труд. От картините, които ще бъдат закупени, с постъпилите средства ще се покрият някои сметки по ремонта. В изложбата участват 12 художника.
Традиционният пленер, който се провежда в Мъглиж, ще бъде от 9 до 16 юли. През това време трябва да се подготви историческа карта, на която да бъдат заснети всички исторически обекти в Община Мъглиж, които художниците ще рисуват и така в картините да останат във времето. Има организиран конкурс, който се отнася до всички ученици на територията на Община Мъглиж до 7-и клас. Той ще бъде на същата тема. Вниманието на децата е насочено да снимат или да рисуват картини, фотографии на исторически места в Мъглиж, и в общината. Освен това, и да запишат легенди, предания, които много малко хора знаят. Тук организаторите искат да обърнат внимание на връзката с по-възрастните членове на техните семейства. На 16 юни, когато се открива специалната изложба, ще бъдат наградени и най-добрите творби на децата от общината – рисунки и фотографии, свързани с местните предания и легенди.
НБП, Донка ЙОТОВА