Стенли, Фънки, колекционерски ретро-автомобили, мощни моториса част от изненадите за публиката, входът е свободен, информира Нина ГИРГИНОВА, председател на Сдружение „Национален фестивал на лавандулата“
– Г-жо Гиргинова, предстои стартът на Деветото издание на лавандуловия фестивал в чирпанското село Средно Градище. Какво ще видят гостите на празника тази година?
– В петък, на 9 юни стартира първият от двата фестивални дни на Деветия национален фестивал на лавандулата в Средно Градище. Започваме по обяд, когато откриваме традиционния базар на лавандулови продукти. Тази година разделихме фестивала в два модула. Първият ще премине под мотото
„Етерични масла и пчелни продукти в основата на устойчивото здравословно битуване“ и е насочен към етерично-маслените култури
и произвежданите от тях продукти, меда и неговите производни, биохраните. Контекстът на базара, а и на фестивала, е изцяло свързан с биопродуктите, биоземеделието, с малката ферма и малките производители, с т. нар. „крафт“ – занаятчийски производства – малки винарни с вино, изцяло направено с ръчна технология, вкусни млечни и разнообразни месни продукти, сладкиши и напитки, до широка гама от веган храни.
Местната бутикова дестилерия за етерично-маслени култури ще бъде отворена през двата фестивални дни. Подготвен е график с часовете за туровете до лавандуловите насаждения и опознавателна, информационна обиколка в самата дестилерия. Ще има демонстрации, ще бъде много интересно, особено за градските хора, които все повече обръщат поглед към селото, към бутиковите и алтернативните типове производства.
Заедно с това тази година
добавяме меда и пчелните продукти, обръщаме внимание към пчелите, които са толкова важни за биоразнообразието
за оцеляването на Земята и човечеството. Организираме специална „Пчелна пътека“, която живописно виеща се през красивите лавандули ще свързва Средно Градище и съседното не по-малко красиво селце Изворово. Там за посетителите ще бъде отворен бутиков биопчелин. Гостите ще могат да се запознаят с процеса на медообразуването, както и с цялата богата гама от пчелни продукти.
– Винаги празникът привлича и със съпътстващата си музикална програма. Кого ще видим на сцената тази година?
– Отново залагаме на фолклорната магия на лавандулова Тракия, като сме поканили танцови и певчески състави от цялата страна. Богата е палитрата от участия, но основният акцент ще бъде тракийският фолклор, и по-специално този от Чирпанския регион. Вечерта в петък, 9 юни, ще завърши с гала-концерт, на който ще бъдат отличени най-добре представилите се фолклорни състави.
Паралелно с това ще има и кулинарна изложба-конкурс
Провокираме въображението на нашите участници в приготвянето на интересни кулинарни предложения – ястия и напитки, които са много типични и любими за региона, но интерпретирани призмата на модерната кулинария. Традиционните рецепти, адаптирани и интерпретирани с уханието на приятните лавандулови и пчелни продукти.
Съботният ден (10 юни) отново е подчинен на общата концепция на фестивала, като тази година мотото на съпътстващите събития ще бъде „Рок в лавандуловото Село и ретро автомобили“. Досега сме канили различни по жанр, но еднакво обичани и популярни български звезди. Тази година се обръщаме към мелодичния рок и ню уейв музиката. Лавандуловата сцената ще се зареди от динамиката на рока, който е много популярен в региона. Както знаете, само след дни Могилово ще посрещне поредният мащабен рок фестивал (този регион обича рока).
На рок-лавандуловата сцената най-напред ще излезе една много впечатляваща и обещаваща група „Наутилус Бенд“ – млади хора от Първомай, рокаджии по душа и сърце, които ще поднесат селекция на най-доброто от своя репертоар. Веднага след това сцената посреща звездите на тазгодишния фестивал – емблематичната фигура, рок-легенда и
музикална икона на поколения рокаджии Станислав Сланев-Стенли, в компанията на също толкова атрактивния и обичан Фънки
и тяхната група. Със своя специално подготвен за празника концерт те ще сложат поантата на Деветия национален фестивал на лавандулата.
Заедно с нашите партньори от Ретро-клуб Стара Загора специално внимание обръщаме на колекционерските ретро-автомобили. Ще има атрактивен парад, с майсторско шофиране и демонстрация на автентични, уникални модели, а най-добрите експонати ще бъдат подобаващо отличени. Наред с тях присъствие ще отбележат и собствениците на мощни мотори – друга страст на чирпанлии и региона. Каква по-логична симбиоза между рок и красиви мотоциклети!
Вярваме, че ще се получи поредното пищно тържество в чест не само на лавандулата, а на всички етерично-маслените култури и алтернативни земеделски отрасли в етерично-масленото производство.
Ще има, разбира се, и избор на Крал и Кралица на лавандулата. За децата отново ще предложим
лававдулова работилничка и подходяща здравна беседа за ползите от етеричните масла
Предвидени са и няколко изложби – дигитална и традиционна живопис, абстрактно и приложно изкуство. Стремим се да предложим продукт, в който всеки един от нашите гости да открие нещо интересно и полезно за себе си. Правим всичко с огромно желание, затова този празник се наложи като традиция за селото и региона. Обичаме го, защото всеки един от Сдружение „Национален фестивал на лавандулата“ и от Организационния комитет, както и НЧ „П. К. Яворов 1867“, местното читалище „Отец Паисий 1903“ и НЧ „Стоян Заимов 2016“, сме свързани по генетичен начин с този край и пазим далечни спомени за началото на този не лек, но ароматен поминък. Води ни и ни обединява
желанието заедно да създаваме нещо полезно за мястото, с което са свързани най-свидните ни детски спомени
като по този начин съхраняваме родовата си памет.
– Входът е свободен?
– Фестивалът не е комерсиален. Организацията и посвещението на този празник са тясно обвързани с жителите на региона, със земеделците, с предприемачите, които неуморно се трудят. Земеделието е тежък отрасъл, изисква много смелост, кураж, постоянство и трудолюбие. Земеделците зависят от климатичните промени, от капризите на времето, нямат гаранция, че в края на сезона ще имат реколта, която да покрие разходите им и ще им донесе заслуженото възнаграждение за техния упорит труд. Въпреки това, те не се отказват от грижата си за земята. Затова фестивалът на лавандулата е огромен реверанс към всички земеделски стопани, спомагащи да се запази и развива този отрасъл и да дава перспектива и поминък и на младите хора.
Входът за Деветото издание на Националния фестивал на лавандулата в Средно Градище е свободен
Посещенията в местната бутикова дестилерия и в био пчелина – също. Всеки ще може да се докосне до част от това производство, на което се крепи националната ни слава по света. България е реномиран и утвърден производител на етерично-маслени култури и безценни етерични масла.
Всяка година на фестивала посрещаме гости от цялата страна. Използвам случая да отправя покана към тях, и разбира се, към жителите на Старозагорския регион. В Средно Градище има много подходяща автентична пасторална атмосфера, в която те могат пълноценно да усетят предизвикателството да обработваш земята си, да отглеждаш и произвеждаш нещо, да се зарадваш на резултатите от труда си. Възможността да се потопим, макар и за кратко в селския бит на дава една съвсем обща, но ясна представа за значението на земеделието за националната икономика и за развитието най-вече на модерното и успешно селското стопанство.
– Вече споделихте, но какво Ви вдъхновява да продължавате всяка година да надграждате фестивалите на лавандулата – и в Средно Градище, и в Генерал Тошево, който също предстои?
– В Средно Градище, както казах, почти всички сме свързани по някакъв начин със селото или с близки региони. Това е генетиката, повик на родовата памет. Събира ни и ни вдъхновява автентичността на живописното и кокетно средногорско селце, на чиято територия преди повече от близо 80 години, са създадени едни от първите насаждения на лавандула в страната. Ние, градските хора, все повече и по-осезаемо изпитваме потребност от непосредствена близост с тази очарователна, лавандулова пасторалност.
От друга страна, Чирпанският регион не е много богат на събития, няма туристическа предопределеност, която да предизвиква огромен интерес. Именно лавандулата е такъв вид възможност – за лавандулов туризъм, а наред с него застават виненият туризъм, хубавият климат, лесната достъпност и доброто местоположение – в центъра на страната. Затова нашият замисъл е
първо да предизвикаме интерес към земеделието с отраслите, в които България е безспорен лидер
И едно от малкото неща, с които наистина се гордеем, е нашият принос в световен мащаб с лавандуловото и с розовото масло. Щастлива случайност е, че натюрелът и битът на Средно Градище го свърза със символът на този празник. От самото си начало Фестивалът на лавандулата и в Тракия, и в Добруджа е вдъхновен от националните постижения и резултати. Възможността с нашата идея да привлечем интереса на различни категории хора, да ангажираме тяхното внимание към интересен аспект от селския бит ни дава усещане за полезност. Събира ни осъзната вътрешна потребност за обществена дан, която даваме с убеденост, напълно доброволно и с огромно желание. Това е нашият мъничък, скромен начин да покажем отношение към родния край и корените ни,
да създадем културно-идентична традиция, която да ни отличава от останалите региони
В Средно Градище, за съжаление, така и не срещнахме съдействие на община, държавни и местни органи, които се очаква да насърчават нашата полезна инициатива. Напротив, празникът беше присвоен, преписан под индиго по един нелицеприятен начин. В Добруджа, в Генерал Тошево, обаче е различно. Структурите на местното общинско ниво са изключително отзивчиви и насърчават лавандуловата ни инициатива. Всяка година добруджанци, в качеството си на равностойни наши партньори работят задружно и всеотдайно за организацията на фестивала. В Добруджа ни ангажира отзивчивостта, коректността, лоялността на хората, но и същото нетърпение на жителите на региона, с което те всяка година очакват фестивала.
Традиции се създават, когато от страна на организаторите има постоянство, и когато, разбира се, има потребност от такъв културен продукт. Хората си очакват празника и своя звезден момент и в Средно Градище, и в Генерал Тошево. Връзката е взаимна, отговорността е споделена. А ние от сдружение „Национален Фестивал на Лавандулата“ нямаме нужда от допълнителна мотивация, за да се завръщаме с огромно вълнение всяка година за организацията на поредното фестивално издание. Надявам се догодина да направим чудесно 10-о юбилейно издание на фестивала в Средно Градище и в Генерал Тошево.
Ще продължим да провеждаме и развиваме фестивала на лавандулата.
Вярваме, че и децата ни ще последват традицията и ще продължат да организират празника
с присъщата ни упоритост, постоянство и със сърцето, което е най-добрият водач в действията на всеки един от нас.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА