казва Мария БОЙЧЕВА, председател на Клуба на работодателя-Стара Загора
– Г-жо Бойчева, какъв е Вашият коментар на мерките в подкрепа на бизнеса, как се посрещат от членовете на Клуб на работодателя-Стара Загора?
– Държавите по целия свят предприемат безпрецедентни мерки, за да предотвратят разпространението на коронавируса, като се започне от крайностите, премине се през спокойствието и се стигне до креативното, пише БиБиСи. В тези три посоки са и мненията на членовете на нашия клуб, затова не мога да обобщя. Но все пак резултатите в България показват, че мерките, които взе нашето правителство, са навременни, съобразени със световните тенденции и концепции. Същото се отнася и за бизнеса на Стара Загора – работодателите тук не само осигуриха на работниците си дезинфектанти, маски, но и подпомогнаха лекари на първа линия, болници.
Аз не защитавам, нито отричам мнението на онези, които вярват в световна конспирация (дори Тръмп съобщи, че има основание да твърди, че вирусът е разработен в лаборатория в Ухан…), както и онези, които не вярват в това, но споделям тревогата, че пандемията е едно ново оръжие за пренареждане на света. И все пак, трябва
да бъдем оптимисти и да търсим позитивното
в тази необичайна ситуация. Светът се беше задъхал и имаше нужда да се поспре, да почине, да поеме въздух, да преосмисли. Но не биваше да се стига до крайности. Починалите в света са четвърт милион. 30 милиона останаха без работа в САЩ, Германия отчете най-тежката рецесия от 70 години насам. Рекорден е сривът на икономиките в САЩ и Европа. В същото време линията за психологическа помощ на МОН прегрява – учители и родители търсят подкрепа. На пръв поглед, най-тежко пандемията се отрази в сектор туризъм, авиокомпаниите имат 57% спад на полетите, а останалите сектори, които не бяха спрени, имаха негативни последици от мерки, като спиране на детските градини, например, където работещите майки бяха принудени да си останат вкъщи. Това затрудни някои производства.
Учениците не ходят на училище, но се събират, а могат да се ангажират
със занимания, на малки групи, със спазване на всички препоръки…
– Проблемите, които споделят представителите на бизнеса?
– COVID-19 удари такива сериозни икономики – като се започне с Китай, САЩ, големите в Европа, че няма как да не засегне България по подобие на останалите, още повече като страна-членка на Европа и високата степен на обвързаност с нея.
Мнението на бизнеса е, че мерките трябва да се адаптират според ситуацията. Първите и най-важни стъпки трябва да са за опазване здравето и живота на хората, борбата с вируса трябва да е отговорност на всеки от нас, но икономическото състояние не бива да се пренебрегва. Сега е моментът да се замислим и за здравната система, и за медиците. Неслучайно оценката на ЕК е, цитирам: „Здравеопазването в България – лоша система, която поглъща много пари, но ефект няма“. Това е така, защото се наливат средства в болничното лечение, а доболничната помощ и профилактиката са пренебрегнати. Крайно време е да се даде заслуженото признание на медиците, за да не оставаме без квалифицирани медицински кадри.
Медицина, образование, производство, услуги – всичко е свързано с бизнеса, и ние не пренебрегваме никой от секторите. Работихме и продължаваме да работим върху образованието, готови сме да подкрепим и здравеопазването.
СНЦ „Клуб на работодателя-Ст. Загора“ има готовност и занапред да подпомага болнични заведения
в града и ще го направим, като прецизираме за какво и къде да бъде насочена помощта ни. Наши членове бяха сред първите, които оказаха подкрепа на нуждаещи се. Свързахме се и с УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович“ и очакваме да похарчим набраните от нас средства за нещо нужно и трайно във времето.
– Прогнозите Ви за отражението на кризата, очакванията Ви за икономиката на местно ниво?
– Изследване с помощта на Института за пазарна икономика показва, че 12% от компаниите в нашата страна са спрели работа. 100 000 могат да получат 60% от дохода си от държавата, но до този момент имам информация само за
една фирма, член на СНЦ „Клуб на работодателя-Ст. Загора“, която е получила такава подкрепа
Други собственици на фирми са споделяли с мен, че не искат средства от държавния бюджет, а искат нормални условия за работа, като визираха най-вече нехайството на някои държавни администрации. За да се справим с предстоящата криза, трябва да има силно сътрудничество на ниво администрация, както и баланс между социални, здравни и икономически мерки.
Правителството излезе с добри идеи, но как ще се реализират и защо хората не вярват, затова политиците трябва да се замислят! Трябва да се вслушат в бизнеса, за да им се възвърне доверието. Благодарение намесата на работодателската организация КРИБ, БТПП, БСК и АИКБ, след срещата им с правителството някои от мерките се подобриха, което за нас е добър знак за взаимодействие между институциите, администрацията и бизнеса. За бързо справяне с икономическата криза бизнесът иска добра и бърза работа на държавната администрация.
NBP.bg, Дима ТОНЕВА