На 6 януари – Йордановден, за поредна година в местността Барите край Мъглиж се състоя Празникът на здравата вода. Той се организира от прабългарската школа за оцеляване „Бага-Тур“ и танцова формация „Настроение“. На Мъжки водици, както старите българи са наричали този ден, по традиция пристигат и много приятели и съмишленици на багатурите.
Прабългарската школа за оцеляване „Бага-Тур“ съществува от 20 години и продължаваме да следваме това, което създателят на школата Райчо Гънчев ни е завещал, определил като посока и път. Освен всички воински и бойни умения, за които се опитваме да си възвърнем познанията и които пресъздаваме в спектакъла „Багатур – мечът на сътворението“, като неизменна част от този стремеж са и празниците, които организираме. За нас на почит винаги са били всички важни празници от българския календар, които през годините обикновено отбелязваме по традиция с големи събори, разказва Радост Гънчева, един от организаторите на събитието край Мъглиж.
През 2018 година с нашите приятели от танцова формация „Настроение“ решихме да направим нещо съвместно. Да съчетаем бойния дух с народната обредност, воинските умения с фолклора. Върнахме се по-назад във времето, извадихме повече знания, запознахме се с доста проучвания и така се роди спектакълът „Водици“, допълва Радост, която е и автор на текстовете в него. През последните години не правим спектакъла в пълния му вариант, заради епидемията, но с идеята да спазим обичая и тази година се събрахме, макар и в по-малък състав. Основната част на Празника на здравата вода се изпълнява в Селчанска река, която тече покрай Барите край Мъглиж. Местността е много красива и магията се случва. А момците, които участват, правят всичко със сърце и душа, с което празникът става още по-въздействащ, уточнява Радост Гънчева.
Според поверията, на Мъжки водици водата се оздравява чрез навлизането на мъжете в нея. На следващия ден на същото място отиват жените, събличат се по ризи и играят своето хоро. Вярвали са, че по този начин черпят жизнена сила от оздравената вода. Някои от жените дори са нагазвали в реката, но най-много до колене, търсейки изцеление. Този ден се нарича Женски водици, а жените в различните краища на България са наричани водичарки или совойници. Те са взимали от водата в менците си и са я отнасяли в селото. Били са очаквани с голямо нетърпение, да наръсят къщите, всеки да отпие глътка от оздравената вода, да си измие ръцете и лицето… И ако на единия ден бушува мъжката сила, на другия – женската, на третия съвсем естествено в съчетанието между двете се появява новият живот и бабуването, затова третият ден е наричан Бабинден.
В днешно време е трудно да празнуваме 3 дни, както е било навремето, затова съчетаваме празниците в един ден. Може да ни критикуват етнолозите, но за нас е по-важно знанието за тях да стигне до повече хора, допълва Радост Гънчева. Тя уточнява още, че в мъжки водици важен момент е присъствието на меча. Всъщност кръстовидната му дръжка го сродява с християнския кръст и на практика е негов праобраз. А идеята е, че мечът винаги е водил мъжете напред, с него те са бранили земите ни и са отстоявали свободата и вярата ни. На нашия празник старейшината, който символизира мъдростта и е носител на меча, го предава от ръка на ръка, докато стигне до най-малкия от дружината. Тази година това бе тригодишният Крум Кутийски, който през цялото време на мъжкото хоро бе на раменете на баща си, разказва още Радост Гънчева.
След празника на здравата вода от прабългарската школа за оцеляване „Бага-Тур“ ще се включат в инициатива на читалище „Настроение“ за Сирни Заговезни. А след това по традиция ще отбележат Тодоровден в Аула на „Бага-Тур“ на Аязмото в Стара Загора.
С празника „Великият ден на коня“ ознаменуваме края на зимните месеци и представяме бойната готовност на обучаваните в „Бага-Тур“. Ще има конни игри, ще се включат и групите от по-малки деца, които усилено тренират. Пожелаваме си да сме здрави и условията, в които живеем, да позволят да направим празника общоградско събитие, допълва Радост Гънчева.
И още нещо издават от „Бага-Тур“ – техните фенове, приятели и съратници могат да следят предаването „България търси талант“, където ще видят като участници представители на школата.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА