Размерът на обезщетенията се определя на базата на статистика, а там, където няма, могат да се използват фактурите на продадените животни
Собствениците на свинекомплекси, които трябваше да умъртвят животните си заради африканската чума по прасетата, ще получат средства от държавата два пъти. Това обяви новият изпълнителен директор на Българската агенция по безопасност на храните проф. Паскал Желязков.
Той посочи, че тези от тях, които искат да съдят държавата, имат това право.
„Каквото решат. Ние няма да се страхуваме от техните действия”, подчерта Желязков.
„Тези собственици ще получат помощи от държавата при населване на фермите отново. Мисля, че нямат кой знае какво голямо основание да бъдат недоволни, тъй като веднъж ще са обезщетени, а вторият път ще получат средства за населване на техните ферми”, заяви Желязков и добави, че в момента агенцията контролира извършването на дезинфекцията, за да започне репопулация на фермите.
Размерът на обезщетенията се определя на базата на статистика, а там, където няма, могат да се използват фактурите на продадените животни през последните месеци.
Желязков коментира и изследванията на убитите диви прасета.
„Първата седмица, когато се проведе ловът, ние разбрахме, че трябва да бъдат наложени корекции, тъй като пробите постъпват много бавно и хората, трябва да съхраняват отстреляния дивеч повече от 3-4 дни. Сега пробите ще постъпват разделени. Пробите за трихинела ще постъпват в държавните лаборатории, а пробите за африканска чума в други акредитирани държавни лаборатории. За АЧС пробите са готови в рамките на деня, а за трихинелата е по-бавно, тъй като методите са по-трудоемки“, обясни директорът и изрази подозрение, че се укрива реалният брой на умрели диви свине.
„Малко са положителните случаи. Те са някъде около 10-15. Повече са случаите на трихинели. Силно съм обезпокоен, че не се откриват умрели свине по време на лова. Намерени са 2-3, което не трябва да бъде така. Подозирам, че не се съобщават всички намерени умрели свине“, заяви Желязков.
NBP.bg, източник: vesti.bg