Вместо да гони пернати, както е присъщо за ловната му порода, четиримесечният кокершпаньол Ахил ходи на лов за ценните гъби – трюфели. Дневно песът e откривал по 200 парчета. Препоръчителната големина на грудките до започване на активната изкупвателна кампания е минимум 20-25 грама, посочват изкупвачите на трюфели. Според запознати, белият трюфел (Tuber magnatum), който расте само в дивата природа, достига до 4000 $ един килограм в САЩ, черен зимен трюфел (Tuber melanosporum) надхвърля 1000 $, а черният летен трюфел (Tuber aestivum) в момента се продава между 700 и 900 $. Реални сделки франко Франция тези дни се сключват на нива от 300 Е и нагоре за кг първо качество, твърдят търговци.
„С Ахил излизаме в широколистните гори, почти из цялата страна. Аз съм го обучил от малък да ги открива по аромата, да ги изравя от земята и да ми ги донася, като при всяко откриване на гъба му давам награда“, похвали го стопанинът му Христо Иванов от Елхово.
Христо се занимава през свободното си време с обучение на кучета за лов на трюфели. Той има две опитни кучета и още няколко млади като Ахил, които също са обучени да намират ценните гъби.
„Сега основно откриваме черен летен трюфел, но има също зимни черни трюфели и бели, които са най-скъпите“, казва Христо. Елховлията гощавал приятели с откритите трюфели, като ги приготвял по специална рецепта настъргани и със сметанов сос.
Трюфелите са гъби, които се разделят на 2 групи – черни и бели. В България има над 15 вида трюфели, но само малцина от тях са годни за консумация и имат търговско значение. Най-ценното от всичко е уханието на трюфелите, техният аромат и вкус, който е специфичен за всеки различен вид.
Трюфелите растат под земята. Затова за тях са необходими специално обучени кучета, които ги откриват и изравят. Черните летни трюфели са най-често срещаният вид в България. Има ги в почти всички региони на страната. Ловците на трюфели с професионални умения и начинаещите трябва да бъдат много внимателни. Като водачи на куче да не се увличат в пълното разкриване на трюфелното находище, щом кучето надуши първите узрели грудки. Така рискът от повреждане и намаляване на продуктивността е доста голям. Изваждат се само онези грудки, които кучето е открило по аромата, тъй като те са в процес на узряване и няма да се похабят. Тези без мирис и с чисто бяла вътрешност не се събират, тъй като не са още готови.
НБП, Радосвета СТОЯНОВА
Ароматно картофено пюре с настърган трюфел
Съставки: За 4 порции – 800 г брашно, картофи, сол за 120 мл мляко, 20 г масло, 100 г Fontina сирене (настъргано на едро), индийско орехче, 1 черен трюфел (около 40 г)
Начин на приготвяне: Обелете картофите, нарежете ги на едро и ги покрийте с подсолена вода до сваряване за 25-30 минути. Сварете млякото, разтопете маслото в него, добавете го към картофите. Пресовайте картофите с ръчен пасатор, разбъркайте настърганото сирене в пюрето и подправете със сол и индийско орехче. Парчета трюфел се поръсват върху пюрето на тънки филийки.